Najboljša slovenska alpska smučarka vseh časov Tina Maze je ob vrnitvi v domačo Črno na Koroškem, ki okreva po posledicah hude vremenske ujme, v pogovoru za Sportklub spregovorila o nastali škodi, stiski krajanov, domačih herojih in prepotrebni pomoči.
Večkrat smo se z njo pogovarjali ob zmagoslavjih. Ko je s širokim nasmehom podoživljala šampionske vožnje, s katerimi je nizala zmage ali osvajala globuse in kolajne na olimpijskih igrah ter svetovnih prvenstvih. Obenem pa smo jo videli tudi že objokano in jezno ob napakah ali odstopih. V letih po koncu edinstvene športne kariere je govorila umirjeno. Ob tokratnem pogovoru pa je bil ton njenega glasu povsem drugačen.
Razumljivo, po strašljivi vremenski ujmi, med katero ni imela stika z družino in prijatelji iz Črne na Koroškem, se je Tina Maze vrnila v domači kraj in videla opustošenje. “Ko tri dni nimaš stika z najbližjimi, se ti ustavi svet. Videla sem prve fotografije in posnetke iz Črne, nisem pa vedela, kaj se dogaja. Grozljiv občutek. Zdaj sem tukaj. Pomagam,” nam je sprva dejala najboljša slovenska alpska smučarka, ki je vselej ponosno poudarjala koroško kri.
Družinska hiša Mazejevih ni utrpela večje škode. Drugače je pri mnogih sorodnikih in sokrajanih. “Škoda je ogromna. Predvsem na infrastrukturi. Mostov ni, struga je neprepoznavna … To so stvari, ki terjajo urgenten odziv. V prvi vrsti gre za odstranjevanje naplavljenega materiala in poglobitev struge. Največja težava je, da je nemudoma treba dobiti naloge za zaključna dela. Sanacija je nujna,” pripoveduje najbolj znana Črnjanka, ki se je danes srečala tudi z delegacijo, v kateri sta bila med drugimi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in premier Robert Golob.
“Ljudje so v stiski. Škode ne bo mogoče popraviti čez noč. To bo maraton. Nihče ne ve, kdaj bo življenje tukaj povsem normalno. Zdaj o tem niti nihče konkretno ne razmišlja. Delajmo. Delamo. Prihaja tudi pomoč. Jasno pa je, da je velik del Slovenije v krizi,” pripoveduje Tina Maze. In kako pomagati? “Roke za delo, finance … Pa tudi sistemske spremembe. Zakonodaja je naravnana, kot pač je. Za določeno stvar oseba potrebuje nalog, dovoljenja. Sledi izvedba. Zdaj pa je treba te birokracijske procese pohitriti. Ljudje si namreč v tem trenutku ne upajo delati stvari, ki niso zares urgentne,” odgovarja.
“Težave se kopičijo. Ena od teh je higiena. Že se dogajajo okužbe. Potrebujemo čisto, pitno vodo, pa cepiva proti tetanusu … Dokler se to ne uredi, mnogi trpijo,” nadaljuje 40-letna Črnjanka, ki je v dobršni meri zaslužna za krepitev javnega prepričanja o trdnem koroškem značaju. Pravi, da ta do izraza prihaja tudi te dni: “To nam preostane. Moramo delati, si pomagati, med seboj deliti nasmehe … Položaj je zahteven, a ohranjati moramo pozitivne misli. Naravne katastrofe imajo močno sporočilno vrednost. Kažejo nam, kaj je najpomembnejše. In to zdaj ni denar.”
Za konec krajšega pogovora je dodala: “Stanje je res kaotično. Celotna dolina je na kolenih. A v tem položaju so se izkazali domači heroji. Govorim o gasilcih, vojski, prostovoljcih … Prihajajo ljudje, ki so pripravljeni pomagati. In še bodo. Na tem mestu bi se vsem iskreno zahvalila. Vsem želim veliko potrpežljivosti. Čez noč ne bo šlo. Predvsem pa moramo stopiti skupaj. Pozitivno in optimistično.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje