Ana Bucik Jogan v priprave v predolimpijsko sezono 2024/25, ki se bo čez dva tedna in pol začela z veleslalomom v Söldnu, ni vložila le energije in časa, temveč tudi vrtoglavih 41.500 evrov.
Medtem ko so Marcel Hirscher, Lucas Braathen in Lila Lapanja čakali na nove zastavice ob svojih imenih v bazi Mednarodne smučarske zveze, pa je 31-letna Novogoričanka dočakala nov oziroma dopolnjen priimek, s katerim bo nastopala v novi sezoni. ”Bucik sem jaz, Kris je ob meni, zato Jogan. Ker bi rada imela družino, sem se tudi odločila za dva priimka,” z nasmeškom pripoveduje Ana Bucik Jogan, prva slovenska smučarka, ki se bo podala v predolimpijsko sezono 2024/25. Po hudem padcu tekmovalne krivulje (s 405 na 164 točk v enem letu) srčno upa, da bo ta izrazito boljša kot predhodna.
Temelje novega vzpona proti položajem iz zime pred tem, ko je bila v obeh tehničnih disciplinah del prve jakostne skupine, v slalomu celo elitne sedmerice, pa je zavestno in odločno želela graditi s trenerjem Mitjo Kuncem in dolgoletnim serviserjem Andrejem Čerinom. ”Že sredi minule sezone sem se z ekipo lotila določenih elementov smučanja, zato sem vztrajala pri skupnem nadaljevanju. V teh letih sem se tudi naučila, da je kakovostne sodelavce precej težje dobiti, kot pa se to zdi na prvi pogled. Ko sem torej lani začutila, da je to pravo okolje, sem želela nadaljevati. Verjamem, da se rezultati dela že kažejo. Pripravljalno obdobje sicer še ni končano. Skušala ga bom maksimalno izkoristiti, nato pa vse, kar sem vsrkala, pokazati tudi na tekmah,” pripoveduje visokorasla Primorka, zadovoljna s številom in kakovostjo treningov v Ushuaii v Argentini.
A lastna beseda je imela letos tudi svojo ceno. Zelo visoko. Konkretno, v proračun alpskih disciplin bo morala primakniti vrtoglavih 41.500 evrov. Ko jo vprašamo, ali ni to številka, ob kateri bi smučar v zrelih letih dvignil roke, odvrne: ”To številko, ki je res enormna, je bilo težko sprejeti. Še danes je nisem povsem prebavila. Ko govorim o tem, mi ni lahko. A žal sem bila postavljena v položaj, ko je bila to edina rešitev. Zakaj? V nasprotnem primeru bi morala sprejeti močno spremenjen program. Na ta način bi se že pred prvo tekmo oddaljila od tekmic. Tega nisem želela. Ob pomoči bližnjih sem prišla do pokroviteljev, ki so mi bili pripravljeni priskočiti na pomoč. Si pa zagotovo ne želim, da bi se jaz ali pa kakšen moj reprezentančni sotekmovalec znašel v podobnem položaju.”
Vseeno upa, da nahrbtnik, ki si ga je s tovrstnim zbiranjem sredstev naložila na ramena, nato na smučeh naposled ne bo pretežek. ”Te nevarnosti se zavedam, zato iščem pozitivno miselnost. Skušam se osredotočati na sneg. Jasno, želim precej boljšo sezono. Vseeno pa me ta finančni prispevek ne sme žreti,” pripoveduje Ana Bucik Jogan, ki bi se kaj lahko znašla tudi na pragu upokojitve. Zdaj odkrito priznava, da ob razmišljanju o tem smuči ni želela postaviti v kot po tako ponesrečeni sezoni. ”Čutim, da lahko še marsikaj pokažem. Povsem odkrito, želim se imeti tudi lepo. Lani je bilo zelo težko. Tudi vzdušje je bilo slabo. Znova bi rada vzljubila smučanje in tekme, nato bodo prišli tudi rezultati,” nadaljuje najbolj izkušena članica ženske ekipe za tehnični disciplini, ki zdaj že odšteva dneve do prve tekme v Söldnu.
Upa, da bo v tem obdobju deležna tudi obljubljenega treninga na strmini ledenika Rettenbach, pa čeprav je tam doslej tekmovala že osemkrat. ”Začetek sezone je vselej pomemben. Jasno je, da želim v obeh disciplinah storiti korak naprej. Želim se vrniti tja, kjer sem že bila. Tega sem sposobna. Verjamem, da ne bo ostalo le pri besedah,” dodaja novogoriška olimpijka, ki je na treningih stalno sodelovala z Nejo Dvornik in Niko Tomšič.
Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?
Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje