Potem ko je pred letom z veleslalomskim srebrom v Pekingu poskrbel za edino slovensko smučarsko kolajno na olimpijskih igrah 2022, se bo Žan Kranjec tudi na svetovnem prvenstvu v Courchevelu podal po kostanj v žerjavico.
“Če se bo tako odločil, bo zelo nevaren,” je po nedeljskem prihodu v Courchevel in ponedeljkovem treningu dejal trener najboljšega slovenskega alpskega smučarja Klemen Bergant. Na videz nedolžna ali kar puhla, a v resnici pomenljiva, vsebinsko močna in predvsem daljnovidna izjava.
Izkušeni 56-letni trener namreč do obisti pozna Žana Kranjca, zato lahko iz teh besed zaključimo, da so za slovenskim taborom kakovostne zadnje priprave, da je standardni član veleslalomske elite razblinil vse dvome o opremi in na prizorišče svetovnega prvenstva pripotoval z zvrhano mero samozavesti, tako da je približevanje dometu odvisno predvsem od tekmovalnega pristopa in odločnosti na dan D, torej v petek, ko bo na SP potekal moški veleslalom.
“V Podkorenu smo imeli res odlične pogoje. Podobno kot lani pred olimpijskimi igrami. Progo smo polili, na roke nam je šlo tudi vreme, tako da smo imeli kar dva tedna vrhunske pogoje za delo. Z nami so trenirali tudi Avstrijci, ki so nam med sezono pogosto priskočili na pomoč, zato sem vesel, da smo lahko vrnili ‘uslugo’. Žan smuča dobro. Tudi misli glede opreme so čiste. Zdaj je vse odvisno od njegove odločitve,” je v Franciji potrdil Bergant, ki bo sicer Kranjca skupaj s Štefanom Hadalinom v ogenj poslal že danes, ko bodo na sporedu kvalifikacije za nastop na sredini paralelni tekmi.
“Tudi tam podeljujejo kolajne,” je ob tem z nasmehom pripomnil Kranjec, ki pa si za prvo tekmo vseeno ne nalaga pretirano težkega bremena, saj se zaveda nepredvidljivosti paralelnih preizkušenj. Prvi adut slovenske moške reprezentance bo sicer danes še pred kvalifikacijami opravil zadnji veleslalomski trening, in sicer v zgornjem delu smukaške proge L’Eclisse. Slednjo so organizatorji po koncu tekmovanj v hitrih disciplinah dodatno preparirali z vodo. Podobno so storili tudi na že zaprti progi za petkovo tekmo. Podlaga bo drugačna kot v prvem delu SP.
Na progo se bo Kranjec podal kot tretji veleslalomist svetovnega pokala in olimpijski podprvak. “Po eni strani mi je nekoliko lažje, saj doma že imam odličje z velikega tekmovanja. Po drugi strani pa so apetiti še vedno veliki. Želim dobro tekmovati,” razmišlja 30-letni Bukovčan, za katerega je to že deveto veliko tekmovanje. Od tega šesto svetovno prvenstvo. Debitiral je prav pred desetletjem v Schladmingu, poleg olimpijskega srebra pa v rezultatski kartoteki izstopajo še četrto, peto in šesto mesto s predhodnih treh tekmovanj.
Prav lani je zmagama v svetovnem pokalu ter osmim uvrstitvam na stopničke (letos je vknjižil še tri) dodal tudi prvo kolajno. Letos je v dobrem položaju v boju za odličje v veleslalomskem seštevku svetovnega pokala, poleg tega pa bo med favoriti tudi v petek. “V letošnji sezoni sem zelo stabilen. Podobno kot leta 2020. Takrat se mi je potem zgodil slab scenarij. Najprej dva slaba rezultata, nato pa predčasen konec sezone. Verjamem, da se letos to ne bo zgodilo. Imam tudi več izkušenj. Vem, da ni dovolj le trening. Stalno je treba razmišljati o napredku, o opremi … Preprosto, ne smeš zaspati. Jaz ne bom,” je odločen najboljši slovenski veleslalomist vseh časov.
Njegovo smučanje v dosedanjem delu sezone je bilo na tako visoki ravni, da je tudi “slabša” vožnja prinašala visoke uvrstitve. A ob zaostreni konkurenci, ki jo pooseblja Marco Odermatt, ve, kaj prinaša boj za odličja. “Vem, da sem tudi z manj popolno vožnjo lahko peti ali sedmi. Toda v sebi čutim, da zmorem več. Kako do tega? V prvi vrsti prava odločitev za opremo in startna samozavest. Pojma sta pogosto tudi prepletena,” sam sebi odgovarja Kranjec, ki na tekmovalni progi v Courchevelu še ni nastopal, a v isti sapi dodaja: “Verjamem, da sem lahko na vsakem terenu konkurenčen.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!