Leicester City se sedem let po pravljičnem naslovu angleškega državnega prvaka poslavlja od premier lige. Kaj je šlo narobe?
Leta 2016 je Leicester City čudežno osvojil naslov prvaka angleške premier lige. Le sedem let kasneje pa je šlo vse narobe. Lisice se namreč poslavljajo od najmočnejše nogometne lige na svetu. Kaj in kje se je zalomilo?
Leicester se je v premier ligo znova prebil v sezoni 2014/15. Sezono pred tem so osvojili naslov prvaka druge lige in si neposredno zagotovili napredovanje, prvo po sezoni 2003/04. Devetletno obdobje v premier ligi bo za navijače za vedno nepozabno, polno vzponov, pa tudi padcev. Končalo se je klavrno, zagotovo pa ga ne bi zamenjali za nič na svetu.
Od boja za obstanek do boja za naslov
A avantura med angleško elito se ni začela najbolje. V sezoni 2014/15 je bil Leicester tik pred takojšnjo vrnitvijo v championship. Po 29 tekmah so imeli na svojem računu le 19 točk. 3. aprila 2015 so bili kar sedem točk oddaljeni od 17. mesta, ki še prinaša obstanek med elito. Nato pa preobrat. Od zadnjih devetih tekem so jih dobili kar sedem. Čudežna vrnitev lisic. Končali so na 14. mestu z 41 točkami.
Postali so šele tretja ekipa v zgodovini premier lige, ki je obstala, čeprav je bila za božič na zadnjem mestu prvenstvene lestvice. Ob tem so bili prvi, ki so “preživeli” potem, ko so imeli po 29 tekmah manj kot 20 točk.
Nato pa šampionsko leto. Leicester je iz boja za obstanek ekspresno prešel na boj za naslov angleškega prvaka, kljub kvoti na stavnicah 5000 proti 1.
A spet: začelo se ni najbolje. Pred začetkom sezone je glavni trener Nigel Pearson zaradi “neizvedljivega delovnega razmerja” dobil odpoved. Ob tem je klub prizadel še škandal na Tajskem, ko so bili trije rezervni nogometaši Leicestra vpleteni v rasistični posnetek s pornografsko vsebino.
Vajeti je prevzel Claudio Ranieri, ki je že imel izkušnje iz premier lige. Vodil je namreč Chelsea. Poteza je bila za mnoge vprašljiva, a po fantastičnem začetku sezone so bili dvomi kmalu odveč. Blestel je predvsem Jamie Vardy s 13 zadetki na prvih 11 tekmah sezone.
Točno 12 mesecev po tem, ko so za božič zasedali zadnje mesto, so bili zdaj povsem na vrhu prvenstvene razpredelnice.
Zaustavili se niso niti v drugem delu sezone. Ob tem so imeli ostali klubi precej težav, kar so lisice s pridom izkoristile. Chelsea je bil daleč za vrhom, Pep Guardiola še ni bil na klopi Manchester City, Tottenham in Arsenal sta imela svoje vzpone in padce, Liverpool in Manchester United pa sta na koncu zgrešila ligo prvakov. 2. maja 2016 je bil Leicester po remiju Tottenhama proti Chelseaju z 2:2 tudi uradno okronan za angleškega prvaka.
V naslednji sezoni so igrali v ligi prvakov, kjer so se prebili v četrtfinale, tam pa morali premoč priznati Atleticu iz Madrida. Tudi kasneje so nadaljevali z ambicioznimi predstavami. V sezoni 2020/21 so osvojili angleški FA pokal, še v lanski pa so igrali v Evropi, kjer so pot končali v polfinalu konferenčne lige.
Kje je torej šlo narobe?
Eden izmed prelomnih dogodkov za Leicester se je zgodil 27. oktobra 2018. Helikopter predsednika in lastnika kluba Vichaija Srivaddhanaprabhe se je po domači tekmi proti West Ham pokvaril in strmoglavil pred stadionom King Power kmalu po vzletu z igrišča. Na krovu helikopterja je bilo pet ljudi, tudi predsednik, nihče ni preživel.
Tajec je bil eden izmed glavnih akterjev v klubu in en najbolj zaslužnih za velike uspehe v zadnjih letih. Z njim pa se je za vedno poslovil tudi del “duše” šampionskega obdobja kluba.
Leicester in njegove lastnike (turistično združbo King Power) je dodatno prizadela še pandemija covida-19. Proračun, ki ga je moral klub nameniti plačam nogometašev, je bil vedno večji. Leicester ima namreč plačno listo, ki je bila v letošnji sezoni med osmimi največjimi v premier ligi. Ob tem je tudi novi sodobni trening center kluba, za katerega naj bi ta odštel celo 100 milijonov funtov, še dodatno obremenil že tako obremenjeno finančno stanje.
Vseeno so v zadnjih dveh sezonah veliko zapravljali tudi za okrepitve. Leicester je veljal za klub, ki je vedno nakupoval dobro premišljeno, to pa se v zadnjih letih ni izkazalo za resnično. Za skupno 120 milijonov funtov so v preteklih dveh sezonah pripeljali Patsona Dako, Boubakaryja Soumareja, Jannicka Westergaarda, Ryana Bertanda, Harryja Souttarja, Wouta Faesa, Teteja in Victorja Kristiansena. Nihče se ni ravno proslavil.
Kljub nakupom so predstave na igrišču pešale. Leicester je imel predvsem porazno obrambo. Kasperja Schmeichela v golu niso dostojno nadomestili, na 38 tekmah so prejeli 68 zadetkov. Dannyju Wardu, ki je stopil med vratnici, se je pripetila tudi marsikatera napaka, nič bolje ni šlo niti zadnji vrsti. Pomagale niso niti poškodbe. Veliko časa sta izpustila Ricardo Pereira in James Justin, v napadu pa ni steklo Patsonu Daki in superveteranu Jamiju Vardyju, ki je bil bolj joker s klopi.
Tudi rok uporabnosti trenerja Brendana Rodgersa je letos potekel. Številni navijači so bili mnenja, da bi moral odpoved dobiti veliko prej. Pomagati ni uspel tudi Dean Smith v zaključku sezone.
Kaj bi bilo, če bi bilo
Kljub vsem tem dejavnikom je bil Leicester le korak od obstanka. Najbolj v oči bode domača tekma 1. maja letos proti Evertonu v neposrednem boju za obstanek. Gostje so sicer hitro povedli prek Dominica Calverta-Lewina v 15. minuti, Leicestrju pa je že do 33. minute uspel preobrat. Odločilni trenutek se je zgodil globoko v sodnikovem dodatku prvega polčasa, ko je James Maddison zastreljal enajstmetrovko, ki bi lisice popeljala do vodstva s 3:1. V drugem polčasu je Alex Iwobi izenačil na 2:2, ekipi pa sta si razdelili točki. Everton je na koncu zadržal dve točki prednosti pred Leicestrom.
28. maja je Leicester kljub zmagi z 2:1 proti West Hamu izpadel iz prve lige, z njim pa se poslavljata še Leeds in Southampton. Med elito iz drugorazrednega tekmovanja napredujejo Burnley, Sheffield United in Luton Town. Leicester je po Blackburnu šele drugi zmagovalec premier lige po letu 1992, ki je izpadel iz angleške elite.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje