Na današnjem mitingu elitne atletske diamantne lige v Dohi bomo prvič letos videli tudi slovenski nastop. Ne enega, ampak kar štiri. Na stadionu, ki je gostil tudi svetovno nogometno prvenstvo, bodo čim boljše rezultate lovili štirje zvezdniki slovenske atletike.
Miting diamantne lige v Dohi si boste lahko ogledali v neposrednem prenosu na programu SK3 z začetkom ob 18. uri.
Po Xiamenu in Suzhouju na Kitajskem se diamantna liga, ki letos prinaša 15 mitingov, seli v Katar.
Na stadionu Khalifa International, ki je gostil osem tekem nogometnega svetovnega prvenstva 2022, tudi obračun za bron med Hrvaško in Marokom, bomo videli prve slovenske nastope v seriji najmočnejših atletskih mitingov na svetu.
Eden oziroma dva bi že morala biti za nami, a je slovenska rekorderka v teku na 3000 metrov z zaprekami, ki je navdušila na lanskoletnem svetovnem prvenstvu v Budimpešti, Maruša Mišmaš Zrimšek, oba uvodna kitajska mitinga odpovedala zaradi težav s poškodbo.
V Katarju bo slovenska atletika le dočakala letošnji diamantni krst. V Dohi bodo nastopili štirje slovenski dobitniki medalj z največjih tekmovanj v zadnjem obdobju.
Kaj zmore naš glavni up za olimpijsko medaljo?
Kot prvi naš največji up za medalji na evropskem prvenstvu in olimpijskih igrah, večkratni dobitnik medalj z največjih tekmovanj Kristjan Čeh, ki bo prvič letos na prostem metal disk.
Ta disciplina sicer tokrat ne bo štela za diamantno ligo, a bo vseeno zelo zanimivo videti, kako se bo obnesel slovenski rekorder (71,86).
Tokrat se ne bo udaril s svojim velikim tekmecem, Litovcem Mikolasom Alekno, ki je letos presenetil z neverjetnim novim svetovnim rekordom (74,35), kar pa ne pomeni, da najboljši slovenski atlet ne bo imel konkurence.
Pomeril se bo s številnimi odličnimi metalci, tudi z bronastim z zadnjih olimpijskih iger, zadnjega svetovnega in zadnjega evropskega prvenstva, izkušenim Avstrijcem Lukasom Weisshaidingerjem.
Spored mitinga v Dohi:
16.55: met diska, moški* (Kristjan Čeh)
17.02: skok s palico, ženske (Tina Šutej)
17.23: skok v daljino, moški
18.04: 400 m, moški
18.10: skok v višino, ženske (Lia Apostolovski)
18.13: 800 metrov, ženske (Anita Horvat)
18.23: 200 m, moški
18.34: 1500 m, ženske
18.42: met kopja, moški
18.45: 5000 m, ženske
19.06: 1500 m, moški
19.18: 100 m ovire, ženske
19.28: 100 m, ženske
19.38: 400 m ovire, moški
19.48: 3000 m zapreke, moški*disciplina ne šteje za diamantno ligo
S sezono začenja tudi sijajna skakalka s palico
Le malo za njim bo z nastopi začela četrtouvrščena z zadnjega svetovnega prvenstva in srebrna z zadnjega dvoranskega evropskega prvenstva Tina Šutej.
Slovenska rekorderka v skoku s palico (482 centimetrov) je zimsko sezono izpustila, zato z zanimanjem čakamo, kako se bo obnesla v prvem letošnjem nastopu.
Konkurenca bo izjemna. Na startni listi sta svetovna prvakinja Nina Kennedy iz Avstralije in novopečena dvoranska svetovna prvakinja Molly Caudery iz Velike Britanije, ki je letos že preskočila 486 centimetrov.
Zraven bo tudi srebrna z olimpijskih iger, ki je srebro kar trikrat osvojila tudi na svetovnih prvenstvih na prostem in bila dvakrat svetovna dvoranska prvakinja, Sandi Morris. Američanka je v karieri že preskočila pet metrov.
Prvi nastop po bronu s svetovnega prvenstva
Močno bomo pesti stiskali tudi za mlado skakalko v višino Lio Apostolovski, ki je marca letos navdušila s skokom prek 195 centimetrov in bronasto medaljo na svetovnem dvoranskem prvenstvu.
Tudi za njo bo to prvi letošnji nastop na prostem in tudi prvi po velikem uspehu v Glasgowu, konkurenca pa bo močna.
Na startni listi so štiri tekmovalke, ki so v karieri že preskočile dva metra. Med njimi tudi svetovna prvakinja iz leta 2022, Avstralka Eleanor Patterson, in nekdanja svetovna podprvakinja Julija Levčenko iz Ukrajine.
Po rekordu na 600 nestrpno pričakujemo tek na 800 metrov
Še malo pozneje bo prvič letos na 800 metrov tekla Anita Horvat, ki je sezono odprla z novim državnim rekordom v teku na 600 metrov, zato bo zelo zanimivo videti, kaj lahko postori v prvem nastopu v njeni paradni disciplini, v kateri bo letos ciljala na medaljo na evropskem prvenstvu v Rimu. Lahko pade celo njen osebni rekord 1:58,73, ki ga je postavila pred letom dni?
Tudi v njeni disciplini bo konkurenca izjemna. Tekla bo tudi s svetovno prvakinjo Mary Moraa iz Kenije in srebrno z letošnjega dvoranskega svetovnega prvenstva Jemmo Reekie iz Velike Britanije.
Ob slovenskih še kup svetovnih zvezdnikov
Ob najboljših slovenskih bodo v Katarju seveda nastopili tudi številni (preostali) najboljši atleti na svetu. Omeniti velja aktualnega olimpijskega, svetovnega in azijskega prvaka v metu kopja Neeraja Chopro iz Indije.
V skoku v daljino bomo videli olimpijskega, svetovnega in evropskega prvaka Miltiadisa Tentoglouja iz Grčije.
V teku na 400 metrov pri moških bo nastopil svetovni prvak Steven Gardiner z Bahamov.
Zelo zanimiv bo tek moški tek na 1500 metrov, v njem bodo med seboj obračunali srebrni z olimpijskih iger Timothy Cheruiyot iz Kenije, njegov rojak in novopečeni mladinski svetovni rekorder v teku na miljo Reynold Cheruiyot in bronasti z zadnjega svetovnega prvenstva Narve Gilje Nordas z Norveške.
Zagotovo bo imela v teku na 3000 metrov z zaprekami, ki sicer ne bo štel za diamantno ligo, marsikaj za pokazati tudi svetovna rekorderka Lamecha Girma iz Etiopije.
Pred nami je torej atletski spektakel, ki bo hkrati pomenil ogromen reklamni pano za slovensko atletiko. Pa da vidimo, kaj nam pripravljajo naš najboljši atlet in najboljše atletinje …
Spored diamantne lige 2024:
20. april: Xiamen, Kitajska
27. april: Šanghaj, Kitajska
10. maj: Doha, Katar
19. maj: Marakeš, Maroko
25. maj: Eugene, ZDA
30. maj: Oslo. Norveška
2. junij: Stockholm, Švedska
7. julij: Pariz, Francija
12. julij: Monako
20. julij: London, Velika Britanija
22. avgust: Lozana, Švica
25. avgust: Chorzow, Poljska
29. avgust: Rim, Italija
5. september: Zürich, Švica
13. in 14. september (finale): Bruselj, Belgija
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!