Horvat druga najboljša Evropejka, zadnji dan še dva rekorda

Atletika 25. Jul 20227:00 > 7:08 0 komentarjev

Slovenska rekorderka Anita Horvat je zadnji dan svetovnega prvenstva v atletiki v ameriškem Eugenu v finalu teka na 800 m zasedla sedmo mesto in drugič v karieri tekla pod dvema minutama (1:59,83).

Z najboljšim izidom sezone na svetu je zlato osvojila domačinka Athing Mu iz ZDA (1:56,30).

Lani je na OI v Tokiu osvojila zlati medalji na 800 m in v štafeti 4 X 400 m. “Izjemno prvenstvo je za mano, iz teka v tek sem stopnjevala svojo formo in tudi presenečenja. Zelo sem vesela. Pred SP bi bila zadovoljna s polfinalom, tako da sem nastopila zelo zelo nad pričakovanji. Dvakrat sem tudi prvič doslej tekla pod dvema minutama in bila sedma v finalu, kjer sem bila tudi prvič na velikem tekmovanju,” je bila po nastopu zadovoljna Horvat.

Njen tek je bil zadnji slovenski nastop na stadionu Hayward Field. Na prvem SP v kraljici športov v zgodovini v ZDA se je izmed desetčlanske ekipe kar polovica uvrstila v finale.

Horvat je bila po prvem krogu finala peta, potem pa kmalu ni več mogla kosati s tekmicami, ki so izjemno pospešile za najhitrejši tek leta na dva stadionska kroga.

“Po prvem krogu sem si hotela izboriti čim boljši položaj. Potem pa smo se zapletle, v tem boju sem dobila tudi rane na nogi. Zelo hitro se je potem odvijalo se skupaj. Bilo je tedaj kar kaotično in še težje zame,” je dodala Horvat.

Z mislimi v Münchnu

Athing Mu je na koncu za osem stotink ugnala vodilno na svetovni lestvici Keely Hodgkinson (1:56,38). Britanka je lani presenetila, ko je z 19 leti osvojila srebro na olimpijskih igrah v Tokiu, obenem pa je prav tako lani kot najmlajša v zgodovini zmagala na dvoranskem EP v Sopotu na Poljskem ter osvojila skupni seštevek discipline v diamantni ligi. Bron si je v Eugenu priborila Kenijka Mary Moraa (1:56,71).

“Imela sem v nogah še tekmi na 800 m iz prejšnjih dni in sem bila že zelo utrujena. Poleg tega pa je bil kvalifikacijski nastop zaradi padca Avstralke zame zelo stresen, tudi v polfinalu ni bilo lahko, morala sem se boriti na vso moč, da sem prišla v zaključni boj SP. Komaj čakam na malo počitka,” je povedala slovenska rekorderka, ki pa veliko prostega časa ne bo imela.

Keely Hodgkinson je bila poleg Horvatove v finalu edina Evropejka, kar je lep obet pred evropskim prvenstvom prihodnji mesec v Münchnu. “Potrudila se bom in skušala pokazati, kaj znam in zmorem. Polfinale zagotovo ne bo dovolj,” se je proti EP ozrla Horvat.

Amusan in Duplantis s svetovnima rekordoma

Nigerijka Tobi Amusan je zadnji dan svetovnega prvenstva v atletiki v ameriškem Eugenu v finalu osvojila zlato na 100 m ovire in v polfinalu postavila svetovni rekord 12,12 sekunde. Šved Armand Duplantis je kasneje v skoku s palico in z zadnjim nastopom na prvenstvu za zlato izboljšal svoj svetovni rekord in mejo pomaknil na 6,21 m.

Amusan je že v polfinalu postavila nov mejnik, v finalu pa je bila še hitrejša (12,06), vendar je bil veter premočan (+2,5 m/s), da bi bil tudi to rekord.

Duplantis je v skoku s palico lanskemu olimpijskemu zlatu dodal še prvo mesto na SP. Zlat je bil že, ko je preskočil s 6,06 m. Nato je velel letvico postaviti na 6,21 m ter jo preskočil v drugem poskusu. S tem je za centimeter izboljšal svoj svetovni rekord, ki ga je postavil 7. marca letos za naslov dvoranskega svetovnega prvaka v Beogradu.

V skoku v daljino je naslov ubranila lanska olimpijska zmagovalka Malaika Mihambo (7,12 m) za edino nemško zlato na tem SP, tudi Norvežan Jakob Ingebrigtsen je po slavju lani v Tokiu osvojil zlato na 5000 m (13:09,24).

Na dvodnevnem tekmovanju v deseteroboju je drugič po letu 2017 slavil Kevin Mayer (8816 točk) za edino francosko medaljo na tem SP. V štafetah 4 X 400 m so bili pričakovano najboljši gostitelji (2:56,17) in gostiteljice prvenstva iz ZDA (3:17,79).