Pogovarjali smo se z najboljšo slovensko šprinterko na visokih ovirah Niko Glojnarič, ki je odlično začela z zimsko sezono in z velikimi pričakovanji odhaja na letošnje dvoransko svetovno atletsko prvenstvo v Glasgowu na Škotskem.
Nika Glojnarič je lani močno napredovala in postala prva Slovenka po daljšem času, ki ji je 100 metrov z ovirami uspelo preteči pod 13 sekundami. Z rezultatom 12,92 je poskrbela za drugi najboljši čas v zgodovini slovenske atletike v šprintu na 100 metrov z ovirami.
Brigita Bukovec, ki je pred desetletji tekla 12,59, je seveda (še) nedosegljiva, je pa zato na večni lestvici preskočila nekdanjo dolgoletno uspešno slovensko ovirašico Marino Tomič (12,94).
23-letna Brežičanka, ki trenira pod vodstvom svojega očeta Iztoka Glojnariča, je lani debitirala na velikih tekmovanjih in nastopila na svetovnem prvenstvu v Budimpešti, kjer je s časom 13,13 obstala v kvalifikacijah.
Letos je v šprintu na 60 metrov z ovirami potrdila, da je še napredovala in prejšnji osebni rekord popravila za osem stotink. Dvakrat, tudi pretekli konec tedna na dvoranskem državnem prvenstvu v Novem mestu, je tekla 8,08, kar je tretji najboljši rezultat v zgodovini slovenske atletike.
Verjame, da lahko na skorajšnjem dvoranskem svetovnem prvenstvu, ki bo čez deset dni v Glasgowu, osebni rekord še izboljša in morda tudi v dvorani prehiti trenutno drugouvrščeno Tomič (8,05). Rekorderka je Bukovec s 7,78.
Kako so potekale priprave po koncu poletne sezone?
Po svetovnem prvenstvu v Budimpešti sem si vzela dober teden počitka. To je bil sicer bolj aktiven počitek, saj sem imela septembra še dve, tri tekme. Dobro sem se spočila. S trenerjem sva se dogovorila, da s treningi ne bova začela od začetka, ampak bova samo nadaljevala, napredovala. Hitrosti nisem izgubila, ampak pridobila.
Tudi v tehniki sem napredovala. Še vedno je nekaj napak, ki jih je treba do svetovnega prvenstva popraviti. Na zimsko sezono sem se odlično pripravila. To sem tudi dokazala in tekla pod 8,10.
Konkurenca je sicer zelo huda. Na visokih ovirah zdaj že skoraj vsaka teče pod 8,20. Meni je uspelo dvakrat teči pod 8,10. Vem pa, da imam še veliko rezerv. Za še boljši rezultat se mi mora iziti vse. V dvorani je samo pet ovir. Eno napako narediš, pa že izgubiš desetinko ali še več.
Že na začetku letošnje dvoranske sezone ste popravili osebne rekorde?
Da, dobro sem začela. Osebni rekord sem popravila tudi na 60 metrov. Zadovoljna sem, vem pa, da lahko tečem še bolje. Trenutno sem osredotočena predvsem na ovire, to je moja paradna disciplina. Prehod čez ovire sme izboljševala iz tekme v tekmo.
V Glasgowu upam na nov dober tek. Želim teči pod 8,10. Kaj bo to pomenilo glede uvrstitve, bomo pa videli. Rezultat 8,10 bi moral zadostovati za polfinale, ampak bomo videli, kako so pripravljene preostale punce. Kot sem dejala, konkurenca je res dobra.
Prvič boste nastopili na dvoranskem velikem tekmovanju. Kje vam je ljubše nastopati, v dvorani ali na prostem?
Da, res bom prvič nastopila v dvorani. Bomo videli, kako se bo izšlo. Mi je pa veliko ljubše teči na prostem. V dvorani je le pet ovir, res je malo prostora za napake. Tam je samo hitrost. Ni neke vzdržljivosti. Moraš iti maksimalno.
Na prostem je deset ovir. Pomembni sta tako hitrost kot vzdržljivost. Napake lahko popravljaš med tekom. Zato mi je poletna sezona veliko ljubša.
Kako težko se je zbrati pred nastopi na ovirah, ko se celo leto ali še dlje pripravljaš na eno tekmo, potem pa lahko ob eni manjši napaki vse pade v vodo?
Res je zapleteno, šprint čez ovire je zelo zahtevna disciplina. Imaš eno priložnost. Ni kot pri metih ali skokih, ko imaš tri poskuse ali še več. Tukaj je ena. Če je ne izkoristiš, se vse podre. Od začetka do konca moraš teči maksimalno zbrano in dobro, da pokažeš, česa si zmožen.
Česa ste vi zmožni letos?
Vem, da sem sposobna teči bolje kot lani. Letošnjo dvoransko sezono sem odlično začela. S trenerjem se bova potrudila, da bom poleti še boljša. Želim si, da bi na evropskem prvenstvu prišla v finale. Vem, da sem tega sposobna. Resda je v Evropi huda konkurenca, ampak se da. Mejnik 13 sekund sem podrla – po dolgem času se je zgodilo, da je Slovenki uspelo kaj takega -, zdaj želim še več.
Veseli me, ker sem s tem očitno motivirala tudi druga dekleta. Rada bi, da bi imela v Sloveniji konkurenco in mi ne bi bilo treba toliko potovati v tujino. Veselim se poletne sezone in tega, kaj pripravljajo preostale konkurentke iz Slovenije.
Koliko mislite, da bo treba na evropskem prvenstvu v Rimu teči za finale?
Verjetno pod 12,80. Tega si tudi želim. Vem, da sem sposobna teči tako hitro oziroma še hitreje. Potrudila se bom, da mi uspe in se ob tem uvrstim tudi na olimpijske igre. Da izpolnim normo za Pariz, ki je 12,77. To je moj glavni cilj, da se ne bom do zadnjega obremenjevala s točkami, ali bom šla v Pariz.
Koliko bo počitka po zimski sezoni in kako se boste pripravljali na poletje?
Zdaj sem res veliko nastopala, vsak konec tedna sem bila zdoma. Tudi med tednom. Trenirala sem res zelo malo. Hodila sem s tekme na tekmo. To se morda malce tudi pozna pri rezultatih. Potovanja me ubijajo. Tudi zato sem trenutno malce slabšega zdravja.
Veseli me, da sem zdaj do svetovnega dvoranskega prvenstva v Glasgowu dobila nekaj časa, da se pripravim. Štiri, pet dni, da se malo sprostim. Tekmovanja so počasi postajala že malo naporna.
S poškodbami ni težav?
Ne, za zdaj je vse super. Nobenih težav. Gležnji, hrbet … Vse je okej. Tu in tam me malce boli koleno, a ne gre za nič hujšega. Pripravljena sem stoodstotno, ni nobenih težav. Gremo naprej.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!