Nekdanji šef formule ena Bernie Ecclestone je na sodišču v Southwarku priznal krivdo utaje davkov, potem ko britanski vladi pred osmimi leti ni prijavil 400 milijonov funtov denarja na bančnem računu v posebnem skladu, ustanovljenem v Singapurju. Sodišče mu je danes naložilo 17 mesecev pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo dveh let.
Dobra dva tedna pred 93. rojstnim dnem je Bernie Ecclestone na angleškem sodišču v Southwarku Crownu priznal krivdo, ker leta 2015 ustanovljenega denarnega sklada v Singapurju ni prijavil britanski vladi. Znotraj tega sklada je tudi bančni račun, na katerem je pred osmimi leti imel več kot 400 milijonov funtov (po današnjem tečaju več kot 463 milijonov evrov). Ker tega računa ni prijavil oblastem, je bil spoznan za krivega utaje davke, kar je danes na zagovoru pred Britansko finančno in davčno upravo priznal.
Nekdanji prvi mož formule ena, od kraljice motošporta se je poslovil leta 2017, ko je lastništvo prevzelo podjetje Liberty Media, je na sodišče prišel v družbi svoje tretje žene Fabie Flosi. V novembru bi se moralo glede omenjene tematike začeti sojenje, zdaj pa je Britanec priznal krivdo. Tožilec je namreč uspel dokazati, da je Ecclestone glede sklada v prejšnjih zagovorih pred roko resnice zavajal ali pa ponujal neresnične odgovore. Trdil je namreč, da je ustanovil zgolj en sklad za svoje tri hčere Deborah, Tamaro in Petro, obenem pa je jasno zanikal, da ima ob tem še kakšen denarni sklad v ali izven Združenega kraljestva.
“Leta 2015 ni bil povsem jasen, kako je bilo lastništvo tega računa strukturirano, zdaj pa je spoznal, da je bil njegov odgovor napačen. In da sprejema, da mora tudi glede omenjenega računa plačati davke,” je odločitev pojasnil okrožni tožilec Richard Wright. Hitro po priznanju krivde je postala jasna tudi kazen: sodišče mu je naložilo 17 mesecev pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo dveh let. Jasno je torej, da Ecclestonu ne bo treba v zapor, če v dveh letih ne bo ponovil goljufanja. Teoretično je bila možna kazen do deset let zapora.
Ecclestone ni bil prvič na sodišču. Zaradi prodaje formule 1 investicijski družbi CVC leta 2006 se je moral Ecclestone aprila 2013 v Münchnu zagovarjati kot obtoženec in se soočiti z obtožbami o podkupovanju. Avgusta istega leta je bil postopek ustavljen zaradi kazni v višini 100 milijonov ameriških dolarjev (94 milijonov evrov).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje