Presegel Senno, toda ostaja na trdnih tleh

Avtomoto 8. Nov 202113:10 > 13:14 0 komentarjev
Max Verstappen si je po deveti zmagi na 18. dirki sezone dal duška. Foto: Guliverimage

Po zmagi Maxa Verstappna in tretjem mestu Sergia Pereza je Red Bull na odlični poti, da prekine sedemletno vladavino Mercedesa v formuli ena. Na veliki nagradi Mehike Lewis Hamilton enostavno ni našel odgovorov na hitrost rdečih bikov.

Po 18 dirkah od 22 se vse bolj zdi, da bi se lahko končal neverjetni niz Mercedesa. Vse od začetka hibridne dobe (2014) so srebrni pobrali vse dirkaške (Hamilton 6 in Rosberg 1) in konstruktorske naslove, zdaj pa se obeta prekinitev dominance.

Red Bull je namreč po slabih kvalifikacijah v Ciudad de Mexicu nemško moštvo povsem deklasiral na dirki, ni veliko manjkalo, pa bi Verstappen in Perez osvojila celo dvojno zmago. Nekaj “zaslug” za to ima tudi nekdanji dirkač rdečih bikov Daniel Ricciardo (McLaren), ki je v prvem krogu iz boja za vrh izločil drugega voznika Mercedesa Valtterija Bottasa. Finec je na koncu moral še enkrat v bokse, da je postavil vsaj najhitrejši krog na dirki in preprečil Red Bullu osvojitev še dodatne točke.

Kljub prevladi ostaja previden

Po odličnem startu je bil Nizozemec prehiter za vse. Foto: Guliverimage

“Daleč je še do konca. Izgleda dobro, a seveda se lahko vse zelo hitro obrne. Toda veselim se Brazilije, na katero imam lepe spomine,« pravi vodilni v skupnem seštevku. Verstappnova prednost zdaj znaša že 19 točk, do konca sezone jih je na voljo še 100. “Ne verjamem v momentum. Vsako dirko se moramo truditi in izboljševati malenkosti. Še zelo zanimivo in napeto bo do konca. Tukaj smo bili vedno zelo dobri, v Braziliji verjetno ne bo tako lahko,” je dejal 24-letnik, ki je temelje za uspeh postavil z odličnim startom.

Start VN Mehike:

Prišel je že do devete zmage v sezoni (slavil je na polovici dirk), s čimer je postavil nov rekord po številu zmag Hondinega pogonskega sklopa. Legendarnemu Ayrtonu Senni je namreč v letu 1988 uspelo zmagati na osmih od 16 dirkah. “Avto je bil res zelo dober, a ne smemo prehitevati stvari, saj nas v Interlagosu čaka nova težka dirka,” Verstappen v lovu na svoj prvi naslov v formuli ena ne želi zganjati evforije.

Okrcal Bottasa, a priznal, da ni bilo hitrosti za kaj več

Veliko bolj nezadovoljen pa mehiško prestolnico zapušča aktualni prvak Lewis Hamilton. Odlično izhodišče s sobotnih kvalifikacij sta z moštvenim kolegom Bottasom izgubila že v prvem ovinku, ko je Verstappen prehitel oba. “Mislil sem, da je Valtteri bolje startal, zato sem skušal priti v njegovo zavetrje. A kmalu sem se znašel ob njem, kar je bilo dobro. Zapiral sem svojo stran steze, da nihče ne bi prišel mimo. Mislil sem, da bo tudi Bottas storil enako, a je pustil odprta vrata za Maxa. Ta je bil na dirkaški liniji, odlično je zaviral, jaz pa na notranji, umazani strani nisem imel možnosti,” je o startu spregovoril Hamilton.

Hamilton je bil po novem porazu proti največjemu rivalu vidno poklapan. Foto: Guliverimage

Vse od tam naprej Britanec ni mogel slediti ritmu Nizozemca. Ob koncu je v boju s Perezom komaj rešil drugo mesto. “Njihov dirkalnik je bil celoten konec tedna superioren in nič nisem mogel storiti. Dal sem vse od sebe, tako da sem hvaležen vsaj za drugo mesto. Večino leta imajo najhitrejši avto, tako da to ni presenečenje. Tokrat smo bili zelo daleč. Še vedno so štiri dirke, a 19 točk je velika prednost. Če prenesejo hitrost iz Mehike na naslednje steze, bomo v težavah. Upam, da bomo bližje,” puške v koruzo še ne meče sedemkratni prvak, čeprav se zaveda, da mu rekordni osmi naslov vse bolj polzi iz rok.

Želel si je zmage

Za največje veselje mehiških navijačev pa je poskrbel domačin Sergio Perez. Postal je prvi Mehičan, ki je na domači dirki vodil in stopil na zmagovalni oder. Po Turčiji in ZDA mu je to uspelo še tretjič zapored. Na koncu je po drugačni strategiji lovil Hamiltona za drugo mesto, a se je moral sprijazniti s tretjim.

“Res je nekaj posebnega biti na stopničkah na domači dirki. Jasno, želel sem si več, želel sem si zmage ali pa vsaj drugega mesta in dvojne zmage za ekipo. Tako zelo smo tekmovalni, da tretje mesto ni več dovolj. Kljub temu pa moram uživati, ko vidim tako množico ljudi srečno in zadovoljno. Bilo je težko, Mercedes je zaradi hitrosti na ravnini zelo težko prehiteti. Škoda, imeli smo hitrost za dvojno zmago, ampak sem zadovoljen tudi z najnižjo stopničko,” se je smejalo 31-letniku iz Guadalajare.

Perez si je po dirki dal duška z očetom Antoniom:

Napeto tudi v boju za tretje in peto mesto, nadaljevanje že to nedeljo

Red Bull se je štiri dirke pred koncem Mercedesu v konstruktorskem prvenstvu približal na le točko zaostanka. Je pa do spremembe prišlo na tretjem mestu, kjer je Ferrari z odlično predstavo Charlesa Leclerca (peti) in Carlosa Sainza (šesti) skočil pred McLaren. Moštvo iz Wokinga je tokrat osvojilo le točko po zaslugi 10. mesta Landa Norrisa, za rdečimi iz Maranella pa skupno zaostaja za 13 točk in pol.

Zanimiv bo tudi obračun za peto mesto, po fantastični predstavi Pierra Gaslyja, ki je končal tik pod odrom za zmagovalce, je AlphaTauri pri 106 točkah ujel Alpine. Spet je izvrstno vozil tudi Kimi Raikkonen, ki se po sezoni poslavlja od aktivnega dirkanja. Z osmim mestom je osvojil štiri točke in v seštevku prehitel Williamsovega Nicholasa Latifija na 16. mestu.

Vsi omenjeni bodo skušali svoje zadovoljstvo nadaljevati ali pa svoje razočaranje popraviti že čez šest dni. Za karavano namreč ni premora, ta konec tedna sledi velika nagrada Brazilije v Interlagosu. Jasno, s prenosi vsega dogajanja na Sportklubu.