Verstappen po sanjskem startu deklasiral Hamiltona

Avtomoto 7. Nov 202121:44 > 22:17 0 komentarjev
Max Verstappen je na čelo kolone skočil po startu in se ni oziral nazaj. Foto: Guliverimage.

Max Verstappen (Red Bull) je na Veliki nagradi Mehike vpisal 19. zmago kariere in prednost v seštevku pred Lewisom Hamiltonom (Mercedes), ki je tokrat z velikim zaostankom le stežka zasedel 2. mesto (+16,555), povečal na 19 točk. Večino dela je Nizozemec opravil z izjemnim startom, ekipni uspeh Avstrijcev pa je s tretjim mestom dopolnil domačin Sergio Perez. Red Bull je zdaj tik za petami Mercedesu še v seštevku konstruktorjev.

Max Verstappen je na najvišjo stopničko odra za zmagovalce stopil že devetič v letošnji sezoni in drugič zapored. Nizozemec je v zaključku sezone izjemno razpoložen, z vnovično brezhibno predstavo si je le štiri dirke pred koncem zagotovil lepo zalogo prednosti v boju za prvi naslov svetovnega prvaka v karieri.

“Še precej je do konca. Videti je dobro, a vse se hitro lahko obrne. Veselim se naslednje dirke v Braziliji,” je takoj po dirki dejal nasmejani 24-letni Nizozemec.

Lewis Hamilton, ki se bori za rekordni osmi naslov, je bil tokrat nemočen in se med dirko večkrat pritoževal, da je proti Red Bullu preprosto nekonkurenčen. Do konca sezone bo moral Britanec nadoknaditi 19 točk zaostanka.

Na tribunah se je v treh dneh zbralo kar 370.000 vročekrvnih navijačev. Foto: Guliverimage.

S 3. mestom je svoje pete letošnje stopničke dosegel Sergio Perez, ki je vso dirko vozil na tretjem mestu. Z nekoliko prilagojeno taktiko je poskušal poskrbeti za dvojno zmago Red Bulla, a ni uspel prehiteti Hamiltona.

Za točke so se od 4. do 10. mesta zvrstili še Pierre Gasly (AlphaTauri), Charles Leclerc, Carlos Sainz (oba Ferrari), Sebastian Vettel (Aston Martin), Kimi Raikkonen (Alfa Romeo), Fernando Alonso (Alpine Renault) in Lando Norris (McLaren).

Max vse opravil že na startu

Hitremu Nizozemcu je tokrat uspel start iz sanj in se na prvo mesto do prvega zavoja izstrelil s tretjega, potem ko je Valtterija Bottasa zaobšel po zunanji strani. Finec ni izgubil le prvega mesta, temveč ga je v zadnjo desno pnevmatiko zadel še Daniel Ricciardo, ki je napravil napako pri zaviranju in ga posledično zavrtel ter potisnil na začelje. Na stezo je prišel varnostni avtomobil, potem ko sta po trku odstopila Mick Schumacher in Yuki Tsunoda.

Start dirke za VN Mehike:

Dirka se je nadaljevala po četrtem krogu od 71, z Maxom na prvem mestu, za njim je bil prvi zasledovalec v boju za naslov, sedemkratni prvak Hamilton. Sledili so Perez, Gasly in Leclerc, ki je pridobil tri mesta. Nemudoma po umiku varnostnega avtomobila je s sedmega mesta na šesto skočil Carlos Sainz, potem ko je prehitel Antonia Giovinazzija, medtem ko spredaj ni bilo sprememb.

Verstappen prehiter za Hamiltona

“Hiter je,” je bilo kratko sporočilo Britanca svojemu moštvu po le nekaj krogih. Hamilton je le stežka sledil ritmu vodilnega dirkača v seštevku, že v 14. krogu so se začele njegove pnevmatike pregrevati.

Nizozemec je povečeval prednost za približno štiri do pet desetink na krog, hkrati je Hamiltona pričel ogrožati domači adut Perez. “Ti fantje so prehitri za nas,” je v 24. krogu, ko je bil Max že 8,5 sekunde pred njim, poklapano dejal Lewis.

Britanec je od vodilnih dirkačev prvi zavil po nove pnevmatike, to je storil v 29. krogu in kljub hitremu postanku na stezo prišel tik za Leclerca ter tako izgubil še kakšno sekundo. Max je s srednje trdih na trde pnevmatike, kar je bila sicer taktika enega postanka večine dirkačev, odšel štiri kroge kasneje in se na stezo vrnil osem sekund pred Hamiltonom. Zmago bi mu lahko preprečila le še okvara.

Napad Pereza na dvojno zmago Red Bulla

Perez je poskušal Hamiltona napasti s spremembo taktike in na postanek odšel šele v 40. krogu. V preostalih 31 krogih je do zvezdnika formule ena nadoknadil skoraj 10 sekund zaostanka, ujel ga je 11 krogov pred ciljem, a ga ni uspel prehiteti. Skozi cilj je ljubljenec občinstva pripeljal 1,197 sekunde za Britancem.

Hamilton je v zadnjih krogih odbil napade Pereza. Foto: Guliverimage

13 krogov pred koncem sta mesti na stezi zamenjala Ferrarija, Leclerc je moral po ukazu iz moštva predse spustiti Sainza, ki je bil precej hitrejši, a peti Gasly je imel kar 12 sekund naskoka, ideja Italijanov, da bi ga Španec ogrozil, pa preveč optimistična. Pred koncem je moral zato Sainz vrniti peto mesto Monačanu.

Nesrečni Bottas

Mercedes je v soboto nekoliko presenetil Red Bull in si prilastili prvo startno vrsto, kar jim je uspelo že 81. v zgodovini, s čimer so na večni lestvici prehiteli Ferrari (80). A po izjemnih kvalifikacijah, na katerih je bil Bottas pred Hamiltonom, so si Nemci obetali precej več, dirko pa sklenili z 2. in 15. mestom. Bottas je dosegel vsaj najhitrejši krog in tako preprečil dodatno točko Nizozemcu.

Tako so v konstruktorskem seštevku zapravili 23 točk naskoka in imajo pred Red Bullom v boju za osmi zaporedni naslov le še točko prednosti!

Naslednja preizkušnja je na sporedu že prihodnji konec tedna, ko se bo karavana formule ena preselila v Brazilijo na znamenito stezo Interlagos, ki vedno poskrbi za spektakularno dirko. Sledile bodo še tri velike nagrade na bližnjeh vzhodu. Najprej bo na vrsti Katar, nato Savdova Arabija in za konec še nekoliko prenovljena steza v Abu Dhabiju.