Verstappen poskrbel za zgodovinski mejnik Red Bulla

Avtomoto 23. Jul 202315:15 > 15:37 0 komentarjev

Max Verstappen je zmagovalec dirke za Veliko nagrado Madžarske. Lando Norris je bil drugi, Sergio Perez pa tretji. To je že 12. zaporedna zmaga za Red Bull, če upoštevamo še lanski finale sezone v Abu Dabiju. S to zmago je Red Bull prehitel McLaren, ki je na začetku sezone 1988 zmagal na 11. zaporednih dirkah.

Kljub temu da se je Red Bull po nekoliko ponesrečenih kvalifikacijah pred Veliko nagrado Madžarske soočal z nekaterimi vprašanji, si je Max Verstappen zagotovil še eno zanesljivo zmago. In ekipo popeljal v knjigo rekordov.

Za Red Bull je to dvanajsta zaporedna zmaga, ki sega v zaključek lanske sezone v Abu Dabiju. S to zmago je Red Bull prehitel McLaren, ki je na začetku sezone 1988 zmagal na 11 dirkah zapored.

Verstappen se je moral na začetku nekoliko potruditi, da se je uvrstil v položaj za še eno zmago, saj je startal kot drugi za Lewisom Hamiltonom, za njim pa je bila McLarnova dvojica Lando Norris in Oscar Piastri. Dvojec v McLarnu bi zagotovo z veseljem preprečil Verstappnu in Red Bullu rekorden dosežek, a je Verstappen – kot že tolikokrat doslej – našel način, kako priti v ospredje. Nizozemec je v prvem zavoju prehitel Hamiltona in to je bilo vse, kar je potreboval za zmago.

Ko je svetovni prvak prišel v ospredje, je pobegnil in v cilj prišel s prednostjo več kot 30 sekund.

“Sijajno je dobiti 12 zaporednih dirk. Upam, da se bodo takšni uspehi nadaljevali še nekaj časa. Užival sem v dirki, res je bilo brezhibno,” je po sedmi zaporedni in deveti letošnji zmagi dejal Verstappen.

Norris je končal na drugem mestu, Sergio Perez, ki je bil v kvalifikacijah deveti, je bil na koncu tretji.

To je bila tudi sedma zaporedna zmaga Nizozemca, ki se približuje Sebastianu Vettlu, ki jih je zbral devet.

Zgodba tudi po Veliki nagradi Madržarske ostaja enaka – Red Bull in Verstappen še naprej ostajata razred zase.

VN Madžarske, 70 krogov

Krog 70/70: Verstappen je suvereno dobil že deveto dirko v letošnji sezoni. To je že 44. zmaga v karieri Nizozemca.

Krog 65/70: Russell se v zadnjem ovinku približa Sainzu in ne potrebuje prvega ovinka – mimo Španca se prebije na glavni ravnini.

Krog 59/70: Russell zdaj za Sainzom zaostaja le dve sekundi. To ni dobra dirka za Ferrari, čeprav sta oba voznika v točkah, če upoštevamo, da je Russell začel z 18. mesta in da ni bilo varnostnega avtomobila.

Krog 57/70: Hamilton je bil v enem krogu skoraj dve sekundi hitrejši od Piastrija. S sistemom DRS je brez težav prehitel Avstralca v prvem ovinku. Četrto mesto za Hamiltona, vendar zaostaja deset sekund za Perezom.

Krog 52/70: Sedaj so vsi dirkači opravili dva postanka. Verstappen ima še naprej več kot deset sekund prednosti pred Norrisom na drugem mestu.

Krog 48/70: Perez in Piastri se borita za četrto mesto. Mehičan ga je prehitel v prvem ovinku, Piastri ga je izrinil precej na široko, tako da sta bila v zavoju 2 drug ob drugem. Avstralec mu je pustil dovolj prostora, nato pa poskušal pridobiti mesto nazaj – Perez ga je prisilil, da je zapeljal na široko, nakar je Piastri zapeljal na travo.

Krog 45/70: Verstappen za zdaj ostaja na stezi z le enim postankom. za menjavo pnevmatik sta se odločila tudi oba Ferrarija in Lando Norris v Mclarnu. Vodi Nizozemec, sledita Hamilton in Norris.

Krog 43/70: Perez je v boksih, to je bil poskus undercuta. Red Bull je opravil hiter postanek, med tem ko je Piastri imel nekoliko počasnejši postanek, toda Avstralec je še vedno pred Perezom. Na stezo sta se vrnila na šestem oziroma sedmem mestu.

Krog 38/70: Verstappen ima na 14 sekund prednosti pred Norrisom. Nizozemec se pelje novi zmagi naproti.

Krog 27/70: Perez je v prvem ovinku pravkar prehitel Sainza na šestem mestu. Mehičan zdaj vozi na srednjih pnevmatikah, saj je začel na trdih, kar bi lahko vplivalo kasneje.

Krog 26/70: “Kje ves čas izgubljamo, zakaj smo tako počasni?” se sprašuje Hamilton. Zdi se, da Mercedes ni več tako hiter kot včeraj. Hamilton ni več v igri za stopničke, razen če drugi ne naredijo napak ali se zgodi kaj kaotičnega.

Krog 24/70: Nizozemec se je odpravil v bokse, pri Red Bullu so to opravili hitro (2,3 s) in brez težav in Verstappen tudi po postanku ostaja na prvem mestu.

Krog 18/70: Verstappen ostaja zunaj, Norris se odpravi v bokse. Za postanek se odloči tudi Charles Leclerc, toda to je bil izredno počasen postanek – 9,4 sekunde.

Krog 16/70: Sainz se ni želel spopasti s Perezom, zato je zapeljal v boks in zamenjal mehke pnevmatike s svežim kompletom trdih. Ferrarijev dirkač je sedaj na 11. mestu, takoj za Ricciardom.

Krog 12/70: Prvih sedem je razmeroma enakomerno razporejena na strezi. Potem je tu še majhen zaostanek Alonsa, ki zaradi številnih postankov v boksih nima več vlaka voznikov z DRS-om za seboj. Vsi, ki so se ustavili v boksih, so prešli na trdo pnevmatike.

Krog 9/70: Albon zapelje v bokse, Zhou pa je dobil kazen petih sekund, ker je povzročil trčenje, zaradi katerega sta dirko končala Ocon in Gasly.

Krog 1/70: Slab start Hamiltona in Verstappen je že v prvem ovinku na prve mestu.

Verstappen, ki je v tej sezoni prepričljivo najboljši in trdno na poti od novega naslova prvaka, je bil tudi na Madžarskem favorit za zmago v kvalifikacijah. A ob koncu so odločale le tri tisočinke sekunde, kolikor je bil hitrejši nekdanji svetovni prvak Hamilton.

Britanec je tako devetič v karieri osvojil najboljši startni položaj v Budimpešti, s čimer je postavil nov rekord. Nazadnje je na dirki s prvega mesta začel v Savdski Arabiji decembra 2021, skupno pa ima v karieri že 104 zmage v kvalifikacijah.

Na tretjem mestu je kvalifikacije končal Britanec Lando Norris (McLaren), četrti je bil njegov moštveni sotekmovalec Avstralec Oscar Piastri. Iz tretje vrste pa bosta nedeljsko dirko s startom ob 15. uri začela Kitajec Zhou Guanyu (Alfa Romeo) in Monačan Charles Leclerc (Ferrari).

V seštevku pred 11. dirko sezone vodi Verstappen z 255 točkami. Drugi je danes šele deveti v kvalifikacijah Mehičan Sergio Perez (Red Bull) s 156 točkami, tretji pa Španec Fernando Alonso (Aston Martin), danes osmi, s 137. Zmagovalec kvalifikacij Hamilton je četrti s 121 točkami.