Cleveland do prve zmage, šok za Oakland

NFL 25. Dec 201612:08 > 12:16
Getty Images

16. teden v ligi NFL je prinesel nove napete tekme. Končnico so si priborili Atlanta Falcons, Houston Texans in New York Giants. Do prve zmage v sezoni so prišli Cleveland Browns.

Cleveland Browns (1-14) so z zmago z 20:17 nad San Diego Chargers prekinili niz sedemnajstih zaporednih porazov. Zadnje zmage so se Browns veselili 13. decembra 2015, ko so premagali San Francisco 49ers z Johnnyjem Manzielom kot začetnim podajalcem. “Ne želim reči, da je bil to kot Super Bowl za nas, ampak na nek način je temu bilo tako,” je po tekmi dejal levi tackle Joe Thomas. Zmaga nad Chargers je bila sploh prva za Hua Jacksona kot trenerja Clevelanda. Browns so do zmage prišli potem, ko so Chargers v zadnji minuti zgrešili prosti strel za izenačenje. Tekmo je sicer začel Robert Griffin III, ki pa tekme zaradi pretresa možganov ni dokončal.

Tekme za Oakland Raiders pa ni dokončal Derek Carr, ki zaradi počene piščali letos ne bo več igral. Ob vodstvu za 19 točk je 11 minut pred koncem tekme Carra pokosil Trent Cole, pri čemer je Carr utrpel hudo poškodbo, zaradi česar bo moral na operacijo, s tem pa je njegova sezona 2016 zaključena, je po tekmi povedal trener Oaklanda Jack Del Rio. Poškodba je še toliko hujša, saj so Raiders letos odlični – poleg drugega mesta v konferenci AFC je bil Carr resen kandidat za najkoristnejšega igralca rednega dela. Raiders so sicer tekmo proti Indianapolis Colts dobili s 33:25.

Novica o poškodbi Carra je prišla le enkaj ur za tem, ko je podobno poškodbo doživel podajalec Tennessee Titans Marcus Mariota. Titans so tokrat s 17:38 izgubili proti Jacksonville Jaguars, ob zmagi Houstona pa so izgubili tudi vse možnosti za končnico. Tako kot Carr je tudi Mariota poškodbo utrpel ob sacku v tretji četrtini. Mariota je s sezono že zaključil, na zadnji tekmi pa bo v vlogi prvega podajalca zaigral Matt Cassel.

Hudo poškodbo noge je utrpel tudi Tyler Lockett. Lovilec Seattle Seahawks je poškodbo utrpel v drugi četrtini tekme proti Arizona Cardinalsom, ki so jo Seahawks sicer izgubili z 31:34. Tako kot Carr in Mariota bo tudi Lockett v prihodnjih dneh šel pod kirurški nož, s čimer je zaključil letošnjo sezono. Seahawks (9-5-1) so s porazom proti divizijskim nasprotnikom izgubili tudi drugo mesto v konferenci NFC in trenutno padli na četrto mesto. Arizona Cardinals, ki so končnico zapravili že pred časom, so tokrat pokazali odlično igro v obrambi, v napadu pa je blestel David Johnson, ki je poleg treh touchdownov osvojil še 95 jardov po tleh. Na drugo mesto konference NFC so se z zmago s 33:16 nad Carolina Panthers povzpeli Falcons (10-5). Tretji so Detroit Lions, ki jih tekma proti Dallas Cowboys čaka v ponedeljek.

Po nekaj tednih so se na šesto mesto v konferenci povzpeli Green Bay Packers, ki so prišli do pete zaporedne zmage. Z 38:25 so premagali Minnesota Vikings. Aaron Rodgers je pokazal izjemno igro. Podal je za 299 jardov in štiri touchdowne, enega pa je dosegel po tleh. Jordy Nelson je ujel devet žog za 154 jardov in dva touchdowna. Packers najpomembnejša tekma sezone čaka naslednji teden, ko gostujejo pri Detroitu.

Do desete letošnje zmage so sicer v soboto prišli Miami Dolphins (10-5), ki so po podaljšku z 31:28 premagali Buffalo Bills. Prva zvezda tekme je bil ponovno tekač Dolphinsov Jay Ajayi, ki je v 32 poskusih teka osvojil 206 jardov po tleh in 1 touchdown. Dolphins trenutno držijo šesto mesto v konferenci AFC. V kolikor tako Broncos kot Ravens izgubijo, bodo Dolphins še pred koncem 16. tedna imeli zagotovljen nastop v končnici.

Končnico so si z zmago nad Cincinnati Bengals zagotovili Houston Texans, ki so zmagali z 12:10. Bengals so imeli v izdihljajih tekme priložnost za zmago, a je Randy Bullock, še v lanski sezoni član Texansov, zgrešil 43 jardov dolg prosti strel in zapravil zmago za Bengals. Texans so tokrat prvič v sezoni na mestu prvega podajalca začeli s Tomom Savagom, ki je v 29 poskusih zaključil 18 podaj in zbral 176 jardov. Texans so drugič zapored osvojili naslov prvakov divizije AFC jug.

16. teden se sicer nadaljuje v nedeljo z dvema tekmama. Pittsburgh Steelers ob 22:30 po slovenskem času gostijo Baltimore Ravens, ob 2:30 pa Kansas City Chiefs pričakujejo aktualne prvake Denver Broncos.