Chiefs nadoknadili zaostanek in se zavihteli na NFL tron

Ameriški nogomet 13. Feb 20237:32 0 komentarjev

Kansas City Chiefs so po zmagi na Super Bowlu LVII nad ekipo Philadelphia Eagles okronani za nove prvake lige NFL. Tekma, kjer sta nastopili dve najboljši ekipi sezone, je prinesla vse – morda tudi sodniško napako.

Najbolj komentirana akcija je obrambno zadrževanje cornerbacka Jamesa Bradberryja nad Jujujem Smith-Schusterjem manj kot dve minuti pred koncem. Sodniki so z vrženo zastavico namreč Chiefsom ponudili nov set treh poskusov, s čimer so Chiefs pokurili uro, Harrison Butker pa je osem sekund pred koncem zadel prosti strel za vodstvo z 38:35.

Sodniška zastavica je sprožila buren odziv, a Bradberry je po tekmi v garderobi priznal: “Bil je prekršek. Povlekel sem ga za dres. Upal sem, da bodo spregledali.”

Trener Nick Sirianni sodniške poteze ne vidi kot glavni razlog za poraz. “Ne gre le za eno akcijo. Je splet akcij, ki bi se lahko obrnile drugače in bi jih mogoče mi drugače odigrali ter dosegli več točk. Tudi sodnikom ni lahko, morajo se odločiti v trenutku. Vsekakor po mojem mnenju to ni glavni razlog za izgubljeno tekmo,” je po tekmi povedal trener Eaglesov.

Epski boj podajalcev

Tekma je prinesla vse – predvsem pa odlično igro obeh napadov, posebej podajalcev. Patrick Mahomes je podal za 182 jardov in tri touchdowne, enega pa je po tleh dodal še Isiah Pacheco. Na drugi strani je blestel Jalen Hurts s 302 podanima jardoma po zraku in enim touchdownom. Po tleh je dodal še 70 jardov in tri touchdown – najverjetneje bi z zmago osvojil naslov najkoristnejšega igralca. A slednja čast je pripadla Mahomesu. “Izgubili smo. Kaj naj drugega rečem. Ali tekmo zmagaš ali pa se iz tega naučiš,” je po tekmi s solzami v očeh govoril Hurts. “Chiefs so odigrali odlično. Vse čestitke Patricku. Igrali so fantastično,” je dodal.

A po prvih 30 minutah igre Chiefsom ni kazalo najbolje. Eagles so dvakrat povedli, a so jih Chiefs obakrat ujeli. Drugi touchdown so Chiefs dosegli prek Nicka Boltona, ki je po izgubljeni žogi Hurtsa stekel v končno cono. A po izenačenju napad ni našel ritma. Za nameček se je pred koncem lažje poškodoval še Mahomes, saj je po padcu manj kot dve minuti pred koncem prvega dela odšepal iz igrišča, Chiefs pa so lovili zaostanek 10 točk.

Očitno so daljši premor (ki je trajal približno 30 minut), zadušeni ritmi Rihanninih hitov ter Mahomesov govor prebudili Chiefse. “Nismo imeli posebnega klika med polčasom,” je po tekmi dejal tight end Travis Kelce. “Rekli smo si, ‘bodimo mi”, igrajmo, kot znamo. Le da smo pri tem nekoliko bolj učinkoviti kot v prvem delu,” je povedal Kelce. “Nisem bil samo jaz tisti, ki je med polčasom imel motivacijski govor. Vsi smo stopili skupaj,” pa je dodal Mahomes.

Očitno uspešno, saj so Chiefs po premoru dosegli tri touchdowne – najprej je v tretji četrtini za približanje poskrbel Pacheco z jardom dolgim tekom, v zadnji četrtini pa je prišla do izraza kreativnost Andyja Reida v rdeči coni. Mahomes je najprej našel osamljenega Kadariusa Toneya, na naslednji posesti pa je podobno osamljen v končno cono pritekel še Skyy Moore. Chiefs so prvič na tekmi povedli, ko je ura v zadnji četrtini kazala še 12 minut.

A Eagles se niso vdali. Pet minut pred koncem je Hurts stekel v končno cono, Sirianni pa je za ceno izenačenja klical še konverzijo za dve točki. Tudi to je uspešno pretvoril Hurts.

Napeta končnica

Končnica je obetala razburljiv zaključek. Chiefs so začeli premikati žogo po igrišču. Za pomemben nov poskus je poskrbel prav Mahomes s 26 jardov dolgim tekom, kljub očitni poškodbi gležnja v drugi četrtini. Prekršek Bradberryja je na koncu Eagles stal (vsaj) bolj napete zadnje minute. Eagles so kljub temu želeli Chiefsom dovoliti touchdown, a se je Jerick McKinnon jard pred končno cono ustavil, s tem pa posledično pustil uro teči. Eagles so bili tako primorani klicati zadnjo minuto odmora. “Tu gredo zasluge Ericu Bienemyju, našemu koordinatorju. Tolikokrat nas opomni, da lahko odločajo malenkosti. Ko se že zdi, da ga na treningu nihče ne posluša, njegove modrosti nekako vedno dokažejo, kako zelo prav ima. In do prav takih pomembnih potez po navadi pride v takšnih tekmah,” se je McKinnonove poteze spomnil najkoristnejši igralec tekme.

Mahomes je nato dvakrat pokleknil, s tem porabil še več časa, Harrison Butker pa je zadel 27 jardov dolg strel. Osem sekund je bilo premalo za Philadelphio – slavje Kansasa se je lahko začelo.

Kansas City Chiefs so tako osvojili svoj drugi naslov prvakov v štirih sezonah. Tudi ob svoji prvi zmagi, na Super Bowlu LIV proti San Francisco 49ersom, so si naslov priigrali po zaostanku desetih točk. Po videnem na tokratnem obračunu z Eagles to najverjetneje ni njihova zadnja zmaga na Super Bowlu …