Drugi športi 31. Dec 202317:00 0 komentarjev
Bou Samnang

Že čez nekaj ur se bomo znašli v olimpijskem letu, vendar še ni čas, da se povsem poslovimo od starega leta. V letu 2023 smo videli ogromno nepozabnih športnih trenutkov, toda mnogo športnikov je ostalo "pozabljenih". Kdo so skriti junaki leta 2023?

Že na samem začetku leta sta za zgodovinski uspeh poskrbela Rinky Hijikata in Jason Kubler. Avstralski dvojec se je v deželi tam spodaj v zadnjem trenutku odločil za nastop na OP Avstralije.

Zgodba je dobila pravljičen konec, gledalci pa pravljičen uvod v leto 2023, saj sta Avstralca slavila zmago v dvojicah. “Nisem bil prepričan (o nastopu v dvojicah, op. p),” je med podelitvijo pokala dejal Kubler in dodal: “Potem pa me je Rinky vprašal in rekel sem, da ja, ter se odločil, da bom igral. Dva tedna pozneje sva dobila ta pokal, zato se Rinkyju iskreno zahvaljujem.”

Avstralija je sicer februarja osvojila šesti naslov svetovnega prvaka v kriketu za ženske, vendar se so na prvenstvu zablesteli tudi mladi talenti, kot je bangladeška najstniška senzacija Marufa Akter.

Hkrati bodo poleg kriketa tudi skvoš, tako imenovani flag football, bejzbol, softbol in lakros del olimpijskih iger v Los Angelesu leta 2028.

Dvanajstletni čudežni deček Onodera Ginwoo je na svetovnem prvenstvu v rolkanju v Šardži v Dubaju z uvrstitvijo na tretje mesto za Francozom Aurelienom Giraudom na prvem mestu in Gustavom Ribeirom, postal najmlajši moški dobitnik medalje z bronom. Ob koncu leta se je zdaj 13-letni mladenič v Čibi na Japonskem zapisal v zgodovino iger X Games kot najmlajši moški svetovni prvak v uličnem rolkanju v zgodovini.

Marufa Akter. Foto: Profimedia

Mejniki v plavanju

Summer McIntosh. Kje začeti? Najstnica je aprila na kanadskih plavalnih preizkušnjah za leto 2023 postavila dva svetovna rekorda: na 400 m mešano je s časom 4:25,87 izboljšala sedem let star rekord ikone Katinke Hosszu, na 400 m prosto pa je s časom 3:56,08 za 0,32 sekunde popravila prejšnji rekord druge legende tega športa, avstralske aktualne olimpijske zmagovalke Ariarne Titmus.

Do novembra je postala prva plavalka, ki je v ameriškem bazenu po 11 letih na 400 m prostega sloga premagala Katie Ledecky, ki je sedemkratna olimpijska prvakinja in 21-kratna svetovna prvakinja. McIntosh je stara le 17 let.

Summer McIntosh
Summer McIntosh. Foto: Profimedia

Zvezdnik juda Teddy Riner je maja v Dohi osvojil rekordni 11. posamični naslov svetovnega prvaka v judu, šest let po svojem prejšnjem. Trikratni olimpijski prvak, eden najbolj priljubljenih judoistov na svetu, bo na domačih igrah v Parizu lovil novo odličje.

Kambodžanka Bou Samnang je maja na domačih igrah Jugovzhodne Azije v teku na 5000 m morda končala zadnja, vendar je študentka prava kljub temu osvojila srca navijačev na stadionu in v viralnih objavah po vsem svetu. Kljub hudemu nalivu, ki se je začel, ko so vsi ostali zapustili progo, se Samnang ni predala in je v intervjuju za Olympics.com povedala: “Naučila sem se, da ne smem nikoli obupati, da moram vztrajati, da moram biti potrpežljiva … Tudi če grem počasi, je to veliko bolje, kot če ne bi končal ali ne bi prečkala ciljne črte.”

Aitana Bonmati
Aitana Bonmati. Foto: Profimedia

Rekordno leto za ženski nogomet

Aitana Bonmati je imela ključno vlogo pri zgodovinski zmagi Španije na ženskem svetovnem prvenstvu v Avstraliji in Novi Zelandiji. Prav tako je pomagala Barceloni, da je drugič zmagala v ligi prvakinj. Oktobra je za svoje letošnje izjemne predstave prejela zlato žogo (Ballon d’Or Feminin).

Dobro vzdušje je bilo prisotno ves mesec trajajočega svetovnega prvenstva v nogometu za ženske in je povečalo gledanost ženskega športa po vsem svetu. Uvodno tekmo branilk naslova, reprezentance ZDA, si je proti Vietnamu ogledalo več kot šest milijonov gledalcev … kljub temu, da je bila na sporedu ob istem času, ko je Lionel Messi debitiral v ligi MLS za Inter Miami.

Za bolj nazoren prikaz, kako široko je bilo zanimanje za žensko svetovno prvenstvo, si oglejte videoposnetek, ki je avgusta postal viralen, ko so skoraj vsi na letalu spremlajli obračun na svetovnem prvenstvu za ženske.

Atletika — kraljica športa

Na evropskem ekipnem prvenstvu v atletiki junija v Chorzowu na Poljskem je štela vsaka točka, zato je ob poškodbi belgijske tekačice na 100 metrov z ovirami Anne Zagre njeno mesto zasedla suvalka krogle Jolien Boumkwo. Boumkwo je s čistim zaključkom tekme in diskvalifikacijo druge oviratlonke zaradi napačnega štarta dosegla dve točki in preprečila izpad s prvenstva. “Ekipa je zame zelo pomembna. Nisem mogla dovoliti, da bi izpadli za eno točko,” je po tekmi dejala Boumkwo.

Kenijka Faith Kipyegon je na diamantni ligi v Monaku podrla svetovni rekord v teku na miljo za ženske (4:07,64) in si tako zagotovila svoj tretji atletski svetovni rekord v sezoni, med njimi tudi tek na 1500 m in 5000 m.

Neeraj Chopra je na svetovnem prvenstvu v atletiki v Budimpešti z metom 88,17 m v metu kopja osvojil prvo zlato medaljo za Indijo.

Faith Kipyegon

Devetnajstletna Avstralka Mollie O’Callaghan je postala prva ženska, ki je na istem svetovnem prvenstvu v plavanju slavila na 100 in 200 m prostega sloga.

Chen Yuxi iz Ljudske republike Kitajske je tretjič zapored postala svetovna prvakinja v skokih v vodo na 10 m s skoraj brezhibnim nastopom, s katerim se je približala svetovnemu rekordu.

Prvo samostojno svetovno prvenstvo za moške v umetnostnem plavanju je okronal Fernando Diaz del Rio Soto, ki si je zagotovil zlato medaljo. Moški bodo v tem športu prvič tekmovali na olimpijskih igrah v Parizu, in sicer v ekipnem tekmovanju.

Caroline Marks. Foto: Profimedia

Sanje Caroline Marks o naslovu svetovne prvakinje v deskanju so se uresničile, ko je v San Clementeju v Kaliforniji premagala rojakinjo in petkratno svetovno prvakinjo ter olimpijsko prvakinjo Carisso Moore. Enaindvajsetletna Američanka je šele četrta ženska svetovna prvakinja v zadnjih 15 letih.

Portugalska reprezentanca je bila sprejeta junaško, saj se je moška reprezentanca s svetovnega prvenstva v ragbiju v Franciji vrnila domov, kjer jo je pozdravilo na tisoče navijačev. Na svojem drugem nastopu na prestižnem dogodku je ekipa po remiju z Gruzijo dosegla prvo točko v zgodovini, nato pa v napetem srečanju, ki se je končalo s 24:23, dosegla prvo zmago proti Fidžiju.

To so bili zgolj nekateri izmed mnogih junakov v letu 2023, že čez nekaj mesecev so na sporedu olimpijske igre, ko bomo priča novim športnim junakom in trenutkom, ki nam bodo ostali v spominu.