Insigne z mojstrovino Italijane poslal v polfinale

Euro 2. Jul 202118:00 > 23:19 1 komentar
Lorenzo Insigne, junak Italije. Foto: Guliverimage.

Na evropskem prvenstvu v nogometu smo dobili prvi polfinalni par, v torek se bosta na Wembleyju pomerila Španija in Italija. V Sankt Peterburgu so po pravi drami šele po strelih z bele točke napredovali Španci, potem ko so katastrofalno enajstmetrovke izvajali Švicarji. Na spektaklu v Münchnu so bili Italijani boljši od Belgije (2:1).

Ljubitelji nogometa so tokrat zagotovo prišli na svoj račun. Najprej je navdušil prvi četrtfinalni dvoboj med Švicarji in Španci, sledila je še izjemno napeta tekma med dvema zvezdniškima reprezentancama Belgije in Italije.

Bolje so v dvoboj v Münchnu šli zahodni sosedi Slovenije. Prvi gol so dosegli že v 13. minuti, ki pa je bil s pomočjo VAR-a pravilno razveljavljen zaradi prepovedanega položaja.

Nato so dvakrat zapretili Belgijci. Najprej je po samostojnem protinapadu močno streljal Kevin De Bruyne, a se je s parado izkazal Gianluigi Donnarumma. Nato je nova priložnost za Belgijo splavala po vodi, ko je poizkušal še Romelu Lukaku. Znova se je izkazal italijanski vratar.

Romelu Lukaku, foto: Guliverimage.

Insigne z evrogolom povišal na 2:0

Sledilo je najbolj norih 15 minut na dosedanjem Euru 2020. Italija je v 31. minuti povedla, ko je Jan Vertonghen nespametno preigraval in slabo podal pred svojim kazenskim prostorom, kar so Azzurri hudo kaznovali. Do strela je prišel Nicolo Barella in od vratnice žogo poslal v mrežo.

Prednost Italijanov je s pravo mojstrovino povišal Lorenzo Insigne. Italijanska desetica je najprej preigrala Yourija Tielemansa in nato z izjemnim strelom z razdalje zadela v zgornji kot gola, ki ga brani Thibaut Courtois!

Pred odmorom smo videli še tretji in tudi zadnji gol na dvoboju. Slovenski sodnik Gašper Vinčič je pokazal na belo točko. Odgovornost je prevzel Romelu Lukaku in na svojem 98. reprezentančnem nastopu dosegel še 64. gol.

Romelu Lukaku je znižal zaostanek Belgije, foto: Guliverimage.

V drugem polčasu so Belgijci vse sile stavili na napad, a ostali praznih rok. Najbolj vroče je bilo v 61. minuti, ko je De Bruyne po levi strani odlično potegnil v kazenski prostor in podal na drugo vratnico, kjer je pritekel Lukaku, ki bi moral žogo le še potisniti v prazno mrežo, a nastreljal Leonarda Spinazzolo.

Deset minut pozneje je Dries Mertens zaposlil Nacerja Chadlija, ki je pred gol poslal predložek, a niti Lukaku niti Thorgan Hazard nista uspela žoge potisniti v gol.

V zadnjih minutah je bilo zaradi številnih poškodb precej prekinitev, pravih priložnosti več ni bilo. Dobili smo prvi polfinalni par, Španija – Italija!

Belgijski navijači v Münchnu, foto: Guliverimage.
Jan Vertonghen, Federico Chiesa in Thorgan Hazard, foto: Guliverimage.
Romelu Lukaku in Giorgio Chiellini, foto: Guliverimage.
Leonardo Bonucci, foto: Guliverimage.
Axel Witsel in Ciro Immobile, foto: Guliverimage.
Veselje Italijanov, foto: Guliverimage.

Španci po enajstmetrovkah prvi polfinalisti

Španci in Švicarji so bili na delu prvi in v prvem polčasu niso prikazali veliko dobrega nogometa. Večinoma je boj potekal med obema kazenskima prostoroma, a vendarle smo tudi v tem delu tekme videli zadetek.

Že v 8. minuti je s približno 20 metrov streljal Jordi Alba. Strel ni bil najboljši, a se je na poti do gola žoga odbila od Denisa Zakarie in močno spremenila smer ter končala v mreži. Vratar Yann Sommer je bil brez možnosti.

Yann Sommer je lahko odbito žogo pospremil le s pogledom, foto: Guliverimage.

Švicarji so bili v 23. minuti deležni še drugega udarca. Že tako so močno pogrešali kapetana Granita Xhako, ki je imel zaradi rumenih kartonov prepoved nastopa. Nato se je poškodoval še Breel Embolo, ki je prav tako eden ključnih nogometašev Švice.

Prebujenje Švicarjev v drugem polčasu

Po odmoru so Švicarji zaigrali precej bolje. Prvi je v 56. minuti zapretil Zakaria, ki je z glavo meril le nekaj centimetrov mimo španskega gola. Nekaj minut kasneje je po iznajdljivi podaji Rubena Vargasa globoko v kazenskem prostoru do žoge pritekel Steven Zuber in meril ob bližnjo vratnico, a se Unai Simon ni pustil premagati.

Pritisk je s precej sreče sadove obrodil v 68. minuti. Aymeric Laporte je želel izbiti žogo, a zadel soigralca Ferrana Torresa. Odbila se je na nogo Rema Freulerja, ta je zaposlil Xerdana Shaqirija, ki je žogo od vratnice poslal v mrežo.

Veselje Xerdana Shaqirija, foto: Guliverimage.

Freuler je bil devet minut kasneje še tragična figura Švice, potem ko je po nespametnem drsečem štartu prejel neposredni rdeči karton. Kljub temu so Švicarji brez težav izisili podaljšek.

Španci v podaljšku zapravljali priložnosti

V dodatnih 30 minutah igre smo gledali enosmerni promet proti Yannu Sommerju. Poizkušali so številni španski nogometaši, Dani Olmo, Jordi Alba, Mikel Oyarzabal, Thiago Alcantara in Gerard Moreno, ki je zapravil najlepšo priložnost in ostaja brez gola na prvenstvu.

Sledile so enajstmetrovke, ki so jih s 3:1 dobili Španci. Švicarji so pri strelih z bele točke povsem odpovedali, zapravili so kar tri od štiri poizkusov. Zadnji žebelj v švicarsko krsto je z močnim strelom pod prečko prispeval Mikel Oyarzabal

Španci in Švicarji odpirajo četrtfinale, foto: Guliverimage.
Silvan Widmer in Pablo Sarabia, foto: Guliverimage.
Veselje Jordija Albe, foto: Guliverimage.
Veselje nogometašev Španije, foto: Guliverimage.
Ricardo Rodriguez in Alvaro Morata, foto: Guliverimage.
Veselje Švicarjev, foto: Guliverimage.
Sergio Busquets in Denis Zakaria, foto: Guliverimage.
Veselje Špancev, foto: Guliverimage.