Italija na Wembleyju do drugega evropskega naslova!

Euro 11. Jul 202123:54 > 12. Jul 2021 0:50 0 komentarjev

Nogometaši Italije so evropski prvaki. V velikem finalu Eura 2020 na Wembleyju v Londonu so po streljanju enajstmetrovk premagali Anglijo (4:3) in prišli do svojega drugega evropskega naslova.

Za domačine, ki so sploh prvič nastopali v velikem finalu evropskega prvenstva, se je sklepno dejanje Eura 2020 na Wembleyju začelo sanjsko. Po lepi ekipni akciji in lepi podaji Kierana Trippierja je Angleže že v drugi minuti z najhitrejšim zadetkom v zgodovini final na Eurih popeljal Luke Shaw.

A hitri prednosti so se Angleži pomaknili nazaj, pobudo pa so prevzeli Italijani, ki so grizli in napadali, nagrada za trud pa je prišla v 67. minuti, ko je po podaji s kota in zmedi v domači obrambi na izenačil izkušeni Leonardo Bonucci.

Do konca rednega dela se izid ni več spremenil, zadetkov nismo videli niti v podaljšku, zato je o evropskem naslovu odločala loterija. Prvi strel z bele točke je sicer zapravil Italijan Andrea Belotti, a v nadaljevanju so začeli kiksati tudi domači.

Črno serijo je začel Marcus Rashford, ki je zadel le vratnico, Jadonu Sanchu je strel ubranil Gigi Donnarumma, nekaj upanja je z ubranjeno enajstmetrovko Jorginhu Angležem priboril vratar Jordan Pickford, a ni pomagalo, saj so se za konec pete serije noge zatresle tudi mlademu Bukayu Saki in slavje Azzurrov na Wembleyju se je lahko začelo.

Italija se je po letu 1968 razveselila drugega naslova evropskih prvakov, Trije levi pa se bodo morali zadovoljiti s finalom in drugim mestom, kar je njihov največji uspeh na evropskih prvenstvih do zdaj.

• KONEC JE! Italija je evropski prvak!
  • Konec tudi obeh podaljškov. O zmagovalcu bodo odločale enajstmetrovke.
  • 114. minuta: Grd prekršek s podplatom Jorginha nad Jackom Grealishom, a sodnik je Italijanu pokazal le rumeno opozorilo.
  • 107. minuta: Močan strel s prostega strela Bernardescija, a Pickford se je spet izkazal. To je bila že njegova peta obramba.
  • Začetek še drugih 15 minut podaljška.
  • Konec prvega podaljška!
  • V prvem podaljšku si je eno resnejšo priložnost priigrala Italija, a je po podaji Emersona dobro posredoval Pickord in rešil Angleže.
  • Začetek prvega podaljška! Mancini je opravil eno zamenjavo, na klop je šel Insigne, v igro pa je vstopil Belotti. Angleži niso menjali.
  • KONEC REDNEGA DELA! O prvaku bodo odločali podaljški.
  • 73. minuta: Italija bi lahko celo prešla v vodstvo. Po dolgi podaji v globino je do strela z voleja prišel Domenico Berardi, a žogo je švignila prek angleških vrat. Italijani so se le prijeli za glavo.
  • 67. minuta: GOOOL! 1:1! Leonardo Bonucci! Vse se je začelo po podaji s kota, nato pa je po veliki zmedi in neodločenosti domače obrambe zadel steber obrambe Juventusa Bonucci. Strel Verrattija je Pickford še ustavil, nato pa je moral po žogo v mrežo.

• 62. minuta: Piiiiccckford!!!! Kakšna obramba angleškega vratarja. Anglija hodi po robu. Povsem brez težav se je spet po kazenskem prostoru sprehajal Chiesa in nato tudi odlično sprožil, a v vratih Anglije, ga je pričakal Pickord, ki je z noro obrambo poskrbel, da je ostalo pri vodstvu Angležev.
  • 57. minuta: Italija preti! Do strela je prišel še ponovno Insigne, a Pickford je bil na mestu.
  • 51. minuta: Po prekršku Sterlinga so Italijani spet prišli do prostega udarca na robu kazenskega prostora Anglije. Spet je poskušal Lorenzo Insigne, a tudi tokrat je bil premalo natančen.

• KONEC PRVEGA POLČASA!
  • 35. minuta: Velika priložnost za Italijo. Po samostojni akciji je do strela prišel član Juventusa Federico Chiesa, ki je močno sprožil, a bil za malce nenatančen. Vratar Angležev Jordan Pickford je le počepnil, vprašanje, kaj bi se zgodilo, če bi šla žoga v okvir vrat.

In še ena: Giorgio Chiellini je postal s 36 leti in 331 dnevi najstarejši kapetan, ki je zaigral v finalu. Prejšnji rekord je držal njegov rojak Gigi Buffon, ki je bil leta 2012 v finalu proti Španiji star 34 let in 154 dni.

Zanimivost: Luke Shaw je s svojim prvim zadetkom v angleškem dresu poskrbel za najhitrejši zadetek v zgodovini sklepnih dejanj na evropskih prvenstvih.

• 20. minuta: Po zadetku se je vse skupaj zelo umirilo. Angležem se nikamor ne mudi, Italijani pa ne morejo narediti nič konkretnega. Oboji so proti vratom nasprotnika sprožili po strel, Angleži so z edinega tudi povedli.

Finale spremljata tudi predsednika Uefe in Fife:

• 8. minuta: Prosti strel za Italijo. Šlo je za ugoden položaj. Poskušal je Lorenzo Insigne, a je žogo poslal prek angleških vrat.
  • 2. minuta: GOOOL! 0:1! Strelec: Luke Shaw! Ob koncu druge minute se je na Wembleyju prvič zatresla mreža. Po hitrem protinapadu domačih je Kane najprej podal do Tripperja, ta pa je lepo našel Shawa, ki je udaril s prve in premagal nemočnega Gigija Donnarummo.
  • ZAČETEK FINALA NA WEMBLEYJU!

• 20.55: Anglija začenja tekmo s petimi branilci, udarni četverici branilcev se je pridružil še Kieran Trippier, medtem ko Italijani ostajajo pri svoji 4-3-3.
  • 20.50: Začela se je zaključna slovesnost!