Goretzka rešil Nemce in poslal Madžare domov

Euro 2020 23. Jun 202123:08 > 23:13 0 komentarjev
Leon Goretzka je postal junak Nemčije. Foto: Guliverimage

Nogometaši Francije, Nemčije in Portugalske so se iz skupine F prebili v izločilne boje evropskega prvenstva. Po izjemno napetem večeru, kjer sta se rezultata v Münchnu in Budimpešti večkrat spremenila in premešala vrstni red skupine smrti, se od Eura poslavljajo Madžari. Po zadnjih tekmah predtekmovanja so znani vsi pari osmine finala, ki se začenjajo v soboto.

Razplet skupinskega dela 16. evropskega prvenstva je bil zanimiv do samega konca. Nemci so proti Madžarom dvakrat zaostajali in bili že na robu izpada, a jih je z zadetkom v 84. minuti rešil Leon Goretzka. Drugače je bilo na tekmi med Francijo in Portugalsko, kjer je druga povedla po enajstmetrovki Cristiana Ronalda, nato pa je dvakrat zadel Karim Benzema. Tudi Portugalci so hodili po robu, a je tretjo enajstmetrovko uspešno realiziral Ronaldo in aktualnim prvakom priboril točko za remi.

Francozi se bodo v osmini finala pomerili z Švico, Nemce čakajo Angleži, Portugalce pa Belgijce. Izločilni boji se začenjajo v soboto s tekmama Wales-Danska in Italija-Avstrija.

Ronaldo in Benzema po dvakrat v polno

V 16. minuti srečanja je Pogba odlično zaposlil Mbappeja, ki je stekel sam proti vratom Patricia, a se je slednji izkazal z izvrstno obrambo.

V 26. minuti srečanja je bil Lloris nepreviden pri izhodu iz vrat. Grdo je trčil v Danila in Lahoz je pokazal na belo točko. Enajstmetrovko je realiziral Cristiano Ronaldo, ki je dosegel 13. gol na evropskih prvenstvih, jubilejnega 20. na največjih turnirjih.

Ob koncu prvega polčasa je Nelson Semedo s komolcem nekoliko odrinil Mbappeja, kar je Mateu Lahoz presenetljivo ovrednotil kot enajstmetrovko. K beli piki je pristopil Benzema in uspešno premagal Patricia. Napadalec Reala je za galske peteline zabil prvič po petih letih in 258 dnevi.

Benzema je v polno meril na začetku 2. polčasa. Sicer je sodnik po golu Francije dvignil zastavico, a soba za VAR je določila, da prepovedanega položaja Benzemaja ni bilo. Benzema je pri 33 letih in 186 dnevih postal najstarejši nogometaš, ki je dosegel dva gola za Francijo na velikem turnirju.

V 59. minuti je Lahoz že tretjič danes pokazal na belo točko, ko je Ronaldo nastreljal Koundeja v roko. Španec je na belo piko znova pokazal zelo hitro. Odveč je reči, da je napadalec Juventusa prevzel odgovornost in še drugič danes premagal Llorisa. Portugalski stroj je tako dosegel 109. gol za reprezentanco in s tem izenačil rekord Iranca Alija Daeija.

Prvič v zgodovini evropskih prvenstev se je zgodilo, da so bile na eni tekmi realizirane 3 enajstmetrovke!

Ronaldo je dvakrat zadel z enajstmetrovke. Foto: Guliverimage

Francija bi lahko znova povedla. Paul Pogba je najprej s slepilno kretnjo iz ritma vrgel čuvaja, nato pa s 35 metrov odlično sprožil, a mu je veselje najprej preprečil Patricio, nato pa še vratnica, v katero je portugalski vratar preusmeril žogo. V kolikor bi žogo končala v mreži, bi bil to prav gotovo najlepši gol na turnirju.

Goretzka odrešenik Nemčije

V 11. minuti srečanja je z glavo zadel Adam Szalai in poskrbel za delirij v madžarskem taboru. 33-letni napadalec je dosegel 24. gol za izbrano vrsto. Nemčija v tako zgodnji fazi tekme evropskega prvenstva ni prejela gola vse od leta 2000.

V 21. minuti srečanja je krasno priložnost za izenačenje zapravil Ginter. Nemčija je celoten prvi polčas oblekala tekmečeva vrata, a borbeni Madžari so v prvem delu igre ohranili čisto mrežo.

V 66. minuti je Kimmich s prostega strela poslal dober predložek. Pot žoge je nato povsem napačno ocenil vratar Gulácsi. Slednji je zletel v prazno, tako, da je do žoge prišel Hummels, jo podal pred vrata, tam pa je z glavo zadel Kai Havertz.

Le 91 sekund kasneje so Nemci znova doživeli hladen tuš. Za novo evforijo je poskrbel Schäfer. Nogometaš, ki v minuli sezoni slovaškega prvenstva ni dosegel niti enega gola na 22 tekmah, je premagal Neuerja, ki je bil ob golu zelo slabo in nonšalantno postavljen.

V 84. minuti so si Nemci vendarle lahko oddahnili. Njihov odrešitelj je bil Leon Goretzka, ki je zadel s polvoleja z roba kazenskega prostora in tako poskrbel za končnih 2:2.