Švedska do 1. mesta v skupini, Španija do napredovanja

Euro 23. Jun 202119:54 > 20:36
getty

Nogometaši Švedske so na tekmi 3. kroga skupinskega dela EURA s 3:2 premagali Poljsko in si tako zagotovili 1. mesto v skupini, Španija pa je kar s 5:0 razbila Slovaško in si tako po skromnem začetku zagotovila napredovanje iz skupine.

Slovaška – Španija 0-5* (0-2)

Strelci: 0:1 Dubravka (AG) 30′, 0:2 Laporte 45+3′, 0:3 Sarabia 56′, 0:4 Ferran Torres 67′, 0:5 Kucka (AG) 82′

Španija je na domačih tleh trikrat igrala proti Slovaški in vselej slavila. Na omenjenih obračunih je dosegla 11 zadetkov, prejela pa le dva.

V 11. minuti je Koke priigral kazenski strel za Španijo, a Alvaro Morata ni uspel premagati Dubravke, ki se je izkazal z dobro obrambo. Španija je zapravila že drugo enajstemtrovko na tem turnirju. Verjeli ali ne, Furia ni realizirala niti enega od zadnjih petih kazenskih strelov.

V 30. minuti je Pedri s precejšnje razdalje močno sprožil in stresel prečko. Žoga se je odbila visoko v zrak, nato pa smo videli začetniško napako Martina Dubravke. Slovaški vratar bi moral žogo ujeti, namesto tega pa jo je z roko preusmeril v lastna vrata. Pri posredovanju ga je vidno motilo tudi sonce, ki mu je svetilo naravnost v obraz. To je bil že sedmi avtogol na tem turnirju.

Furia je prednost podvojila ob koncu prvega polčasa, ko je bil po predložku Gerarda Morena v tekmečevem kazenskem prostoru najvišji Aymeric Laporte. Bask je dosegel prvenec v dresu Španije. Furia je dosegla jubilejni 50. gol pod taktirko Luisa Enriqueja.

V 56. minuti je Jordi Alba podal z leve strani in posikal Sarabio, ki je dosegel prvi gol v dresu z državnim grbom.

Pablo Sarbia je dobrih 10 minut kasneje v statistiko dodal še asistenco. Vezist PSG-ja je lepo poiskal Ferrana Torresa, ki je s peto žogo elegantno preusmeril v mrežo in zadel s prvim dotikom, le 44 sekund po tem, ko je v igro vstopil namesto Morate. Napadalec Manchester Cityja je dosegel sedmi gol za izbrano vrsto in kot rezervist dosegel najhitrejši gol na evropskem prvenstvu po letu 2004.

V 82. minuti je v mreži Dubravke počila petarda. Rezervist Pau Torres je, podobno kot Ferran Torres, statistično dobrino vpisal le kakšno minuto po vstopu v igro. Žogo je z glavo podal pred vrata Slovaške, kjer jo je nespretno v lastno mrežo preusmeril Kucka. To je bil avtogol številka 8 na tem prvenstvu!

Španija je prvič v svoji zgodovini dosegla 5 golov na tekmi evropskega prvenstva!

15 minut pred koncem tekme je Enrique v igro poslal Adamo Traoreja, ki je debitiral za ibrano vrsto Španije.

Španija je osvojila 2. mesto v skupini, kar pomeni, da se bo v osmini finala pomerila s Hrvaško.

Švedska – Poljska 3-2* (1-0)

Strelci: 1:0 Forsberg 2′, 2:0 Forsberg 59′, 2:1 Lewandowski 60′, 2:2 Lewandowski 84′, 3:2 Claesson 94′

Švedska je na zadnjih 11 tekmah proti Poljski kar devetkrat zmagala, le enkrat pa je izgubila.

Že v drugi minuti srečanja je za vodstvo Skandinavcev poskrbel Emil Forsberg. Igralec RB Leipziga je v polno meril po 81 sekundah in tako dosegel drugi najhitrejši gol v zgodovini evropskih prvenstev.

Poljaki bi lahko izenačili v 18. minuti. Prvi zvezdnik ekipe Robert Lewandowski je v razmaku ene sekunde kar dvakrat zadel prečko. Predvsem v drugo bi lahko iz odbitka bolje zaključil.

Po slabi uri igre je Švedska podvojila prednost. Kulusevski je lepo prodrl po desni strani, nato žogo potegnil proti sredini in zavrnil žogo za Forsberga, ki je odlično nameril in žogo plasiral proti oddaljenejši vratnici Szczęsnyja.

Veselje rumenih ni trajalo dolgo, le minuto kasneje je namreč odgovoril Robert Lewandowski, ki je bil sicer v napadalni akciji zelo osamljen, a je našel prostor med dvema branilcema Švedske in tako s prefinjenim strelom z leve strani premagal Olsena.

V 84. minuti je Lewandowski poskrbel za izenačenje in za žarek upanja v poljski reprezentanci. Napadalec Bayerna se je ob predložku svojega soigralca odlično postavil, pričakal žogo na robu petmetrskega prostora in po odličnem sprejemu žogo spravil za hrbet švedskega vratarja.

Poljaki so iskali pot do zmagovitega zadetka, a pri tem puščali veliko prostora v obrambi. To so Švedi izkoristili v 94. minuti, ko je zadel Claesson in Švedom zagotovil 1. mesto v skupini.

Napeto bo tudi v skupini smrti, skupini F, kjer si je kot edina nastop v osmini finala že zagotovila Francija, ki jo danes čaka obračun s Cristianom Ronaldom in Portugalsko. Branilka evropskega naslova izpred petih let mora zmagati. Zadoščal bi jim sicer tudi minimalen poraz, en zadetek razlike, a v tem primeru Madžari ne smejo premagati Nemcev.