Spektakel: Nizozemci zapravili 2:0, a vseeno slavili

Euro 13. Jun 202120:55 > 23:23 0 komentarjev
Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

Na stadionu v Bukarešti je na prvi tekmi skupine C na Euro 2020 Avstrija s 3:1 premagala Severno Makedonijo. Na prvi tekmi nedeljskega sporeda je Anglija na Wembleyju premagala svetovne podprvake Hrvate, odločil je Raheem Sterling. Nizozemski nogometaši pa so na razburljivi tekmi prvega kroga skupine C evropskega prvenstva v Amsterdamu premagali Ukrajino s 3:2 (0:0).

Vseh pet golov na Johan Cruyff Areni je bilo moč videti v drugem polčasu. Nizozemci so povedli z 2:0, a so Ukrajinci izenačili. Vseeno so izbranci Franka de Boera z zadetkom Denzela Dumfriesa v 85. minuti prišli do pomembne zmage.

Nizozemci so tekmo v Amsterdamu odprli kot v najboljših časih. V prvih 10 minutah so proti vratom nasprotnika sprožili kar sedemkrat, od tega sta Dumfries in Wijnaldum zapravila izjemni priložnosti.

V nadaljevanju prvega polčasa je bila ekipa Franka de Boera konkretnejša, ekipa Andrija Ševčenka pa se je zanašala na protinapade. Vseeno pa zadetkov ni bilo.

V drugem polčasu pa je sledila prava golijada. Wijnaldum je Nizozemce v 52. minuti popeljal do prednosti, potem ko je odbito žogo spravil za hrbet Bushchanu. Kmalu zatem se je na podoben način v 58. minuti med strelce vpisal še Weghorst in kazalo je, da bodo tulipani vpisali zanesljivo zmago.

REUTERS/Piroschka Van De Wouw

Nato pa so na plano prišle težave v obrambi, s katerimi se sooča nizozemska izbrana vrsta. V enem izmed napadov Ukrajine je Yarmolenko potegnil v sredino, z Yaremchukom odigral dvojno podajo in nato pod prečko Stekelenburga poslal izjemen projektil.

Ukrajinci so takrat napovedali svoj povratek. Le štiri minute kasneje je Ruslan Malinovsky izvajal prosti strel, žoga je v kazenskem prostoru prišla do Yaremchuka, ki je pobegnil nizozemski obrambi ter z glavo poskrbel za izenačenje.

Tu se tekma še ni ustavila. Zaenkrat najbolj razburljivo srečanje v dosedanjem delu tekmovanja se je končala z zmago Nizozemske, potem ko je v 85. minuti po podaji Akeja z glavo mrežo zatresel Denzel Dumfries.

Nizozemci bodo naslednjo tekmo odigrali 17. junija, ko bodo prav tako v Amsterdamu pričakali naše severne sosede Avstrijce. Ukrajinci pa se bodo v Bukarešti pomerili s Severno Makedonijo.

Frank Hoermann/SVEN SIMON/picture-alliance/dpa/AP Images

Avstrijci upravičili vlogo favorita

Prvi nastop Severne Makedonije na evropskem prvenstvu se ni končal zmagoslavno, pa čeprav so bili v Bukarešti na trenutke več kot enakovreden tekmec.

Na koncu so Avstrijci z goli Stefana Lainerja v 18., Michaela Gregoritscha v 78. in Marka Arnautovića v 89. minuti upravičili vlogo favorita. Strelec zgodovinskega gola za Severno Makedonijo pa je v 28. minuti postal Goran Pandev. Izkušeni napadalec je s 37 leti in 321 dnevi postal drugi najstarejši nogometaš, ki se je na evropskem prvenstvu vpisal med strelce. Starejši od njega je zgolj Hrvat z avstrijskim potnim listom Ivica Vastić. Leta 2008 je pri 38 letih in 257 dneh dosegel zadetek za Avstrijo ob remiju proti Poljski (1:1).

AP Photo/Vadim Ghirda

V glavnem mestu Romunije je Severna Makedonija dvoboj začela nekoliko bolj konkretno, a so Avstrijci hitro prevzeli nadzor nad dogajanjem na zelenici.

Igro Avstrijcev je vodil nogometaš Leipziga Marcel Sabitzer in prav on je bil na koncu zaslužen za vodilni gol svoje reprezentance. Sabitzer je pri zadetku v 18. minuti mojstrsko podal s kakšnih 25 metrov, Lainer pa je na oddaljenejši vratnici ušel makedonski obrambi ter rutinirano premagal Dimitrievskega. Pobuda Avstrijcev se je po zadetku nadaljevala, a so v 28. minuti doživeli šok. Po seriji napak v obrambi in vratarja Daniela Bachmanna je žoga prišla do Pandeva, ki jo je poslal v prazno mrežo. S tem je 37-letni nogometaš Genoe dosegel zgodovinski prvi gol Makedoncev na evropskem prvenstvu.

Sredi drugega polčasa se je zdelo, da bi Pandev lahko svoji ekipi prinesel zgodovinsko točko, a je Avstrija dvignila ritem in v zadnjih 15 minutah rešila vprašanje o zmagovalcu. Rezervist Gregoritsch je v 78. minuti izkoristil podajo Davida Alabe in svoji reprezentanci vrnil prednosti, v 89. minuti pa je Arnautović kronal mojstrsko podajo Konrada Laimerja in postavil končni izid 3:1.

Avstrijci se bodo v naslednjem krogu pomerili z Nizozemsko, Makedonce pa čaka reprezentanca Ukrajine.

Daniel Mihailescu - Pool/Getty Images
Daniel Mihailescu – Pool/Getty Images

Anglija izkoristila napako Hrvaške

Angleži so na prvi tekmi skupine D na domačem Wembleyju prevladovali (tako po številkah kot po prikazanem na igrišču) in zasluženo prišli do prvih treh točk na tem evropskem prvenstvu. Domači strateg Gareth Southgate je presenetil z izborom začetne enajsterice, ko vanjo ni uvrstil Jacka Grealisha in Jadona Sancha, priložnost pa je dobil Raheem Sterling. A napadalec Manchester Cityja jo je izkoristil in v 57. minuti dosegel odločilni gol na tekmi.

Angleži so na domačem Wembleyju na začetku tekme silovito pritisnili, najlepšo priložnost pa zapravili v 6. minuti, ko je po lepi podaji Raheema Sterlinga na desni strani kazenskega prostora preigraval Phil Foden, nato pa stresel levo vratnico.

Reprezentanca treh levov je bila v prvem polčasu boljša, a Hrvati so se po slabem začetku prebudili in bolj kot se je bližal konec prvih 45 minut, bolj izenačeno je bilo razmerje moči na zelenici. Domači so imeli v 43. minuti prosti strel iz obetavnega položaja, ko je po igranju z roko Čaleta-Cara poizkusil Kieran Trippier, toda nastreljal je živi zid. Ljubitelji okroglega usnja so od derbija tretjega dne zagotovo pričakovali več že v prvem polčasu. Statistika prvega dela: posest žoge: 58:42 odstotka, streli 4:2, streli v okvir gola 1:0, koti 1:0 – vse v korist Angležev.

Takole so se Angleži veselili vodstva. Foto: Guliverimage

V drugem delu so najprej zapretili Hrvati, ko je v 55. minuti z desne strani streljal kapetan ognjenih Luka Modrić, a Jordan Pickford ni imel veliko dela. So pa zato Angleži dve minuti kasneje povedli, ko so si Hrvati v obrambi po podaji Kalvina Philipsa v prostor privoščili napako. Ob Šimetu Vrsaljku se je pred Livakovićem znašel Raheem Sterling in ga brez večjih težav premagal za 1:0.

V 60. minuti bi trije levi lahko povišali prednost, ko sta Sterling in Mount izpeljala hitro akcijo po levi strani, podaje pa na drugi vratnici v zadetek ni uspel pretvoriti Harry Kane. Še več, napadalec je z nogo trčil v vratnico, a je po pomoči zdravnikov lahko nadaljeval.

Hrvati so pet minut kasneje nevarno napadali, najprej je z vrha kazenskega prostora poizkusil Mateo Kovačić, angleška obramba pa je njegov strel blokirala. Žoga se je odbila na nogo Anteju Rebiću, ki pa je z ugodnega položaja grdo zgrešil.

Do konca tekme pravih priložnosti na obeh straneh ni bilo, Angleži so zanesljivo zadržali minimalno prednost.