Prvenstvo presežkov, tudi kar se avtogolov tiče

Euro 2020 24. Jun 20219:50 > 9:54 0 komentarjev
Dubravka je takole nesrečno posredoval na tekmi s Španijo. Foto: guliverimage

Evropsko prvenstvo 2020 je že v skupinskem delu postreglo z marsikaterim rekordnim dosežkom. Rekordno je tudi število doseženih avtogolov.

Na Euru 2020 je padlo namreč že osem avtogolov, kar je daleč največ na eni izvedbi evropskega prvenstva, čakajo pa nas še vse tekme izločilnih bojev. Osem avtogolov je več kot na vseh ostalih izvedbah Eura v tem tisočletju skupaj.

Euro 2000: 1 avtogol

Euro 2004: 2 avtogola

Euro 2008: 0 avtogolov

Euro 2012: 1 avtogol

Euro 2016: 3 avtogoli

Euro 2020: 8 avtogolov (zaenkrat)

Precej manj učinkoviti od branilcev, ki žoge pošiljajo v lastno mrežo, so izvajalci enajstmetrovk. Zgrešena enajstmetrovka Alvara Morate na tekmi med Španijo in Slovaško je bila že peta zapravljena enajstmetrovka na letošnjem Euru.

Pri tem je zanimiv podatek tudi ta, da Španci niso izkoristili že zadnjih petih najstrožjih kazni v vseh tekmovanjih. Martin Dubravka, ki je ubranil enajstmetrovko Morate, je postal prvi vratar z ubranjenim kazenskim strelom in avtogolom na istem srečanju.

Ronaldo in Benzema ponovno skupaj na igrišču

Cristiano Ronaldo in Karim Benzema, nekdanja soigralca pri madridskem Realu, sta na srečanju med Portugalsko in Francijo nekajkrat pokazala svoje prijateljstvo iz klubskih vrst. Med polčasom sta si izmenjala tudi dresa, na koncu pa oba po dvakrat zadela za svojo reprezentanco. Tekma se je končala z rezultatom 2:2.

Prvi napadalec Francije Karim Benzema je po srečanju povedal: “Nikoli nisem dvomil v sebe, ampak vedel sem, da so pričakovanja zame visoka. Uspelo mi je dvakrat zadeti, zdaj pa sem bom z vsemi veselil napredovanja.”

Za Ronaldom pa je zgodovinski večer. Podrl je namreč kar nekaj rekordov. Z 20 zadetki je postal prvi Evropejec, ki je na evropskem in svetovnem prvenstvu skupaj zbral vsaj 20 golov. Ob tem je izenačil rekord po največ doseženih reprezentančnih zadetkih v zgodovini, ki ga je do zdaj držal nekdanji napadalec Irana Ali Daei.

Skupina F uresničila pričakovanja

Poleg Francije in Portugalske sta v skupini F igrali tudi Nemčija in Madžarska. Šlo je za skupino smrti, ki je uresničila visoka pričakovnja in postregla z zelo zanimivim razpletom. Nemci so se namreč proti Madžarom rešili v 84. minuti, ko je zadel Leon Goretzka. V nasprotnem primeru bi Madžari zasedli drugo mesto, Nemce pa poslali domov.

Ob tem so Madžari na prvenstvu vodili najdlje od vseh reprezentanc v skupini in zaostajali najmanj minut. Vseeno so končali na zdanjem mestu.

Pri Nemcih je Jamal Musiala z 18 leti in 117 dnevi postal najmlajši Nemec z nastopom na velikem tekmovanju. Igralec tekme proti Madžarski Joshua Kimmich je po srečanju pohvalil mladega soigralca: “Nagrado za najboljšega nogometaša tekme bi rad predal Jamalu Musiali.”

Portugalci najboljša tretjeuvrščena reprezentanca

Portugalska je s štirimi točkami in gol razliko +1 najboljša tretjeuvrščena reprezentanca v skupinskem delu. Enak izkupiček imajo tudi Čehi. Švicarji so prav tako zbrali štiri točke, a ob gol razliki -1. Kot zadnji tretjeuvrščeni se v izločilne boje podajajo Ukrajinci. Slednji so se prvič v zgodovini uvrstili v izločilne boje evropskega prvenstva.