Vstopili smo v zadnji teden evropskega prvenstva v nogometu. Pred najboljšimi štirimi reprezentancami na šampionatu stare celine so zgolj še tri tekme, ki bodo dale odgovor, katera od ekip bo postala evropski prvak. Zaključek tekmovanja bo gostil kultni londonski Wembley, začel se bo z jutrišnjo tekmo med Španijo in Italijo, ki ji bo v sredo sledil še obračun Anglije in Danske.
Preden se boji v polfinalu Eura 2020 dokončno razplamtijo, smo za vas pripravili kratek pregled, katere ekipe so še v boju za evropski naslov, kakšna je bila njihova pot do tukaj in kaj bi zgodovinsko to pomenilo za te reprezentance.
Italija – Španija, 6. julij ob 21. uri
Nov obračun večnih tekmecev z Apeninskega in Pirenejskega polotoka. Italijani in Španci se bodo namreč jutri v Londonu srečali že na četrtem Euru zapored, več uspeha v zadnjem obdobju pa je imela Španija. Leta 2008 na poti do naslova prvaka je furia roja azzurre premagala v dunajskem četrtfinalu po enajstmetrovkah, štiri leta kasneje pa so Španci Italijane ugnali šele na zadnji stopnički do svojega tretjega (in za zdaj zadnjega) naslova evropskih prvakov. Tista tekma se je v Kijevu končala z visokih 4:0 za varovance selektorja Vicenteja del Bosqueja. Španija je bila po letih 1964 in 2008 še tretjič najboljša ekipa v Evropi.
Vrhunci finala leta 2012:
?? Spain were unstoppable when they put 4 past Italy to win EURO 2012 ?
Favourite goalscorer?#EURO2020 pic.twitter.com/EaaEN2UFNf
— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) July 5, 2021
Italijani so na drugi strani do zdaj na šampionatih stare celine slavili zgolj enkrat – leta 1968 na domačih tleh. Mnogi navijači so po skupinskem delu v Rimu že vlekli vzporednice, saj Ciro Immobile in druščina pred domačimi navijači nista izgubila niti točke. Švico, Wales in Turčijo so odpravili s tremi zmagami in gol razliko 7:0, nekoliko manj prepričljivi pa so bili v osmini finala, ko so šele v podaljšku strli Avstrijce (2:1). V četrtfinalu so v lepotici prvenstva premagali močno Belgijo (2:1), a zato plačali visoko ceno – ostali so brez enega najboljših branilcev na Euru 2020 Leonarda Spinazzole.
Italija je niz španskih zmag na medsebojnih tekmah na evropskih prvenstvih prekinila pred petimi leti v Franciji, ko je v osmini finala na Stade de Franceu ugnala rdeče z 2:0. Zdaj imata obe ekipi na uradnih tekmah po 11 zmag, 15 tekem pa se je končalo brez zmagovalca. Španija bo skušala jutrišnjo tekmo v svojo korist odločiti prej kot obe v izločilnih bojih letošnjega Eura. Izbrana vrsta Luisa Enriqueja je namreč po neprepričljivem skupinskem delu (remi s Švedsko in Poljsko, visoka zmaga nad Slovaki) med štiri najboljše napredovala po dvojih podaljških. Najprej je v goliadi ugnala Hrvaško (5:3), nato v živčni tekmi še Švico po enajstmetrovkah.
Obračun obeta veliko dobrega nogometa, čeprav Enrique in Roberto Mancini na drugi strani gojita povsem drugačen slog igre. Špance zagotovo opogumlja dejstvo, da so prav vsakič, ko so se na Euru uvrstili v polfinale, na koncu tudi dvignili pokal. Italija bo skušala nadaljevati neverjetni niz 32 tekem brez poraza, vključno s kvalifikacijskimi tekmami pa so modri zmagali na zadnjih 15 obračunih Eura, kar je nov rekord v Evropi.
Anglija – Danska, 7. julij ob 21. uri
Drugi polfinalni par sestavljajo Angleži, ki bodo zaradi vloge gostitelja pod velikim pritiskom, in Danci, ki – če smo iskreni – jih nihče ni pričakoval tako visoko na letošnjem Euru. A nogometaši iz Skandinavije so se po začetnem šoku, povezanem s Christianom Eriksenom, in dveh porazih (proti Finski in Belgiji) prebudili v pravem trenutku. Za zaključek skupinskega dela so na domačih tleh odpihnili Rusijo (4:1), v osmini finala pa nadigrali še Wales (4:0). V četrtfinalu so ugnali še eno presenečenje prvenstva – Češko (2:1), in se zasluženo znašli med štirimi najboljšimi reprezentancami.
Danska bo skušala ponoviti pravljico iz leta 1992, ko se je na prvenstvo na sosednjem Švedskem uvrstila šele naknadno, saj je postalo jasno, da Jugoslavija zaradi vojnega stanja ne bo nastopila. Severnjaki so nato v finalu povsem nepričakovano ugnali favorizirano Nemčijo in dosegli največji nogometni uspeh v zgodovini države. Anglija na drugi strani kljub zvenečim imenom skozi zgodovino še nikdar ni zmagala na evropskem prvenstvu, največji uspeh je dosegla leta 1968 in na domačih tleh 1996, ko je dvakrat tekmovanje končala v polfinalu oziroma na končnem tretjem mestu.
Reprezentanca treh levov ima letos največ podpore domačih navijačev, saj je zgolj četrtfinalno tekmo odigrala zunaj Londona. Gordon albion je tekmovanje začel z minimalno zmago proti Hrvaški (1:0), nadaljeval z neprepričljivim remijem proti sosednji Škotski (0:0), skupinski del pa končal še z enim minimalnim uspehom (1:0) proti Češki. A mozaik se je v (za zdaj) uspešno zgodbo začel sestavljati v osmini finala, ko je po 55 letih na velikih tekmovanjih z 2:0 padla Nemčija, v četrtfinalu pa sta se Harry Kane in druščina poigrala z Ukrajinci (4:0).
Če štejemo še srečanji pred evropskim prvenstvom z Avstrijo in Romunijo, je Angliji uspel niz sedmih tekem brez prejetega gola, kar je Otočanom do zdaj uspelo le še enkrat v zgodovini. Leta 1966 je v vratih stal legendarni Gordon Banks, Anglija pa je takrat na domačih zelenicah postala svetovna prvakinja. Če se zgodovina ponavlja, je uspeh vratarja Jordana Pickforda in ostalih zapisan v zvezdah, a najprej bodo morali premagati Dansko, ki živi svojo pravljico. To pa bo vse prej kot lahka naloga.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!