Slovenci preskočili Belgijo, Španci po drami Litvo

Eurobasket 2022 10. Sep 202214:01 > 11. Sep 2022 16:46 0 komentarjev

Slovenski košarkarji so se uvrstili med oseb najboljših reprezentanc na EuroBasketu! V Berlinu, ki gosti izločilne boje, so se Slovenci dolgo mučili z Belgijo, v zadnji četrtini pa vendarle strnili vrste in z delnim izidom 19:1 odločili zmagovalca drugega para osmine finala (88:72). Na prvi tekmi dne so Francozi po pravi drami in podaljšku izločili Turke. Nemci so skoraj zapravili 27 točk naskoka proti Črni gori. Španci pa so po drami in novem podaljšku izločili Litvo.

Več iz Berlina:

Slovenski košarkarji so se v osmini finala dolgo igrali z ognjem. V prvih treh četrtinah so vsakič povedli, največ za 11 točk, vendar Belgijcem dovolili, da so se v vseh treh primerih znova približali na točko. Pravo opozorilo je prišlo na začetku zadnje četrtine, ko je Belgija prvič na tekmi povedla (64:63).

Sledil je silovit odziv. V naslednjih petih minutah igre so Slovenci tekmecu nasuli 19 točk in prejeli le eno, s črte prostih metov. Koša niso dobili kar 4 minute in 51 sekund igre! Zmagovalec je bil odločen.

Prvi strelec je bil kdo drug kot Luka Dončić, ki je znova vso tekmo vlekel strelski voz Slovenije. Ko ga je selektor Aleksander Sekulić minuto pred koncem vzel iz igre, je imel na računu 35 točk (met iz igre: 11/25; za tri: 4/10; prosti meti: 9/10), dodal je še po pet skokov in asistenc ter kar štiri ukradene žoge.

Dvoštevilčni so bili še Klemen Prepelič s 13, izjemno hvaležni Mike Tobey z 12 in Goran Dragić z 11. Pri Belgijcih je bil s 16 točkami prvi strelec Emmanuel Lecomte.

Luka Dončić Slovenija žreb Luka Dončić Slovenija žreb
Slovenija belgija Slovenija belgija
slovenija poljska francija italija eurobasket košarka četrtfinale slovenija poljska francija italija eurobasket košarka četrtfinale

Slovenci tekmeca dobijo v nedeljo

Na 41. EuroBasketu v zgodovini so se začeli izločilni boji! Tekme osmine finala so razporejene čez celoten konec tedna, štiri tekme so tako na sporedu že danes, preostale štiri v nedeljo.

Slovenci se bodo v četrtfinalu pomerili z boljšim iz obračuna Ukrajina – Poljska, ki bo na sporedu v nedeljo ob 12. uri. Dvoboj bodo v Berlinu odigrali šele v sredo, torej imajo za pripravo in regeneracijo na voljo kar tri dni.

Nemci zdržali nalet

Nemški košarkarji so v prvem polčasu povsem nadigrali Črno goro in delovali kot dobro naoljen stroj. Največ so vodili za 27 točk, ob polčasu pa je na semaforju pisalo 48:24. Obračun sicer še zdaleč ni bil odločen, saj so se Črnogorci v drugem polčasu pobrali kot Feniks iz pepela. Ko je 26 sekund pred koncem tekme zadel Vladimir Mihailović, se je prednost stopila na vsega tri točke!

Sledila je neumnost naturaliziranega Američana v vrstah Črne gore Kendricka Perryja, ki je napravil nešportno osebno napako, Nemci pa so z dobrim izvajanjem prostih metov rešili celo kožo ter se prebili v četrtfinale, kjer jih čaka zmagovalec dvoboja Grčija-Češka. Dennis Schroder je vpisal 22 točk, tragični junak Perry 25.

Nemčija
Dennis Schroder. Foto: FIBA

Osmanu se je zatresla roka

Prvi so sicer ob 12.00 na parket stopili košarkarji Francije in Turčije. Po prvem polčasu se je zdelo, da bodo galski petelini zlahka odpravili Turke, a so ti v drugem polčasu uprizorili preobrat ter bili na pragu četrtfinala. V dramatični končnici je varovancem Ergina Atamana povsem pošla koncentracija, ki jih je naposled tudi stala zmage.

Cedi Osman je imel ob vodstvu za dve točki 12 sekund pred koncem dva prosta meta, s katerima bi lahko odločil tekmo, a obakrat zgrešil. Na drugi strani je zapravljeno kaznoval Rudy Gobert. Po podaljšku so se v četrtfinale prebili Francozi.

Španci so se rešili v podaljšku

Izjemno razburljiv je bil tudi večerni obračun Litve in Španije. Čeprav je bil dvoboj vseskozi zelo izenačen, nobena od ekip namreč ni vodila za več kot 11 točk, je večji del tekme vendarle vodila Litva, ki pa je v zadnji minuti vodstvo prepustila Špancem. Ti so naposled zmago po rednem delu zapravili z zgrešenim prostim metom Willyja Hernangomeza. Na drugi strani je Rokas Jokubaitis zgrešil trojko za zmago, a je pod obročem dobro skočil Ignas Brazdeikis in prehitel zvok sirene (83:83).

V podaljšku je Španija po trojki Lorenza Browna povedla že za sedem, a so se Litovci vrnili na točko zaostanka in imeli pol minute pred koncem napad za vodstvo, a je bil nespreten junak rednega dela Brazdeikis, ki je napravil celo nešportno osebno napako ter se prelevil v tragično figuro Litve.