10 odgovorov pred začetkom kvalifikacijskega turnirja

Drugi športi 26. Avg 20219:00 0 komentarjev
Slovenci začenjajo lov na tretje olimpijske igre. Foto: Guliverimage

Slovensko hokejsko reprezentanco v štirih dneh čakajo tri tekme, ki bodo odločile, ali bodo risi še tretjič zapored nastopali na zimskih olimpijskih igrah. Pred turnirjem smo za vas sestavili seznam vprašanj in odgovorov, ključnih pred začetkom tekmovanja v Oslu.

Pred vami je seznam najbolj pomembnih vprašanj in odgovorov, ki jih morate poznati, preden slovenski hokejisti odprejo kvalifikacijski turnir v norveški prestolnici.

1. Kdo so tekmeci?

Na turnirju na Norveškem poleg Slovenije nastopajo še Norvežani, Danci in Južni Korejci.

2. Kdo sestavlja slovenski kader?

Selektor Matjaž Kopitar je s pomočnikoma Gorazdom Rekljem in Karijem Savolainenom izbral 25 igralcev, na katere računa v Oslu. Med njimi so trije vratarji, osem branilcev in 14 napadalcev. Med vsemi je največji zvezdnik Anže Kopitar, dvakratni zmagovalec lige NHL, ki je v torek praznoval 34. rojstni dan. Na daljavo Kopitarju pomaga še trener vratarjev Klemen Mohorič, vodja celotne ekipe je generalni sekretar na Hokejski zvezi Slovenije Dejan Kontrec.

Glavni zvezdnik slovenske ekipe Anže Kopitar. Foto: Guliverimage

3. Kaj Slovenija lovi v Oslu?

Gre za kvalifikacijski turnir za olimpijske igre v Pekingu 2022. Če bi risom uspel preboj na igre na Kitajskem, bi bil to tretji zaporedni nastop pod petimi krogi. Slovenija je namreč nastopila na igrah 2014 v Rusiji (7. mesto) in 2018 v Južni Koreji (9. mesto). S tem bi postali najuspešnejši slovenski ekipni koletiv v zgodovini s tega vidika, dvakrat zapored so se na igre uvrstili le še slovenski rokometaši (2000 in 2004).

4. Kako močni so tekmeci?

Od nasprotnikov je na lestvici Mednarodne hokejske zveze (IIHF) najvišje uvrščena domačinka Norveška, ki zaseda 11. mesto. Norvežani so člani elitne divizije hokeja neprekinjeno že od leta 2005, na olimpijskih igrah pa so nastopali že 12-krat, nazadnje leta 2018. Takrat so Slovence premagali v repasažu za četrtfinale, šele po podaljšku so bili vikingi boljši z 2:1.

Le mesto nižje je na IIHF lestvici Danska. Še ena skandinavska država, ki ima še daljši niz od zadnjega nastopa izven elitne divizije. Ta se je zgodil leta 2002. Kljub temu zavidljivemu dosežku pa Danci še nikdar niso nastopili na olimpijskih igrah, v zadnjih dvojih kvalifikacijah jim je to preprečila prav Slovenija.

Južna Koreja na omenjeni lestvici zaseda 19. mesto (Slovenija je dvajseta). Azijci so najbolj primerljiva ekipa z risi, trenutno se enako kot slovenska izbrana vrsta nahajajo v drugem razredu svetovnega hokeja. Med elito so do zdaj igrali le enkrat (2017), na olimpijskih igrah pa so nastopili le pred dobrimi tremi leti kot gostitelj. Takrat so zasedli zadnje, 12. mesto.

5. Kdo so glavna imena tekmecev?

Če smo pri Sloveniji omenili edinega igralca iz lige NHL Anžeta Kopitarja, pri Norvežanih ne moremo mimo Matsa Zuccarella, ki že vse od leta 2010 nastopa v najmočnejši ligi na svetu, trenutno pa je član Minnesote Wild.

Norvežan Mats Zuccarello. Foto: Guliverimage

Danci imajo v svojih vrstah dva hokejista, ki trenutno nastopata v ligi NHL. To sta Oliver Bjorkstrand (Columbus) in Nikolaj Ehlers (Winnipeg). Po mnenju hokejskih poznavalcev ima njegove oče Heinz Ehlers – selektor Danske – na voljo najmočnejšo zasedbo na turnirju.

Korejci so edino moštvo v Oslu, ki v ekipi nimajo nobenega NHL-ovca. Še vedno pa njihova vrata brani naturalizirani in izkušeni Kanadčan Matt Dalton.

6. Kje bodo potekale tekme?

Vseh šest tekem turnirja bo potekalo v dvorani Jordal Amfi v središču Osla. Zelo nov objekt, dokončno zgrajen septembra lani, sprejme dobrih 5000 gledalcev in je dom tamkajšnjega prvoligaša Valerenga Ishockey.

7. Kako poteka tekmovanje?

Vsako moštvo se z vsakim tekmecem pomeri enkrat, na olimpijske igre pa se uvrsti le zmagovalec turnirja. To postane ekipa z največ osvojenimi točkami, če je takih moštev več, se upoštevajo osvojene točke na medsebojnem srečanju. Če tudi tu ni razlike, v nadaljevanju odločata gol razlika in število doseženih zadetkov.

8. Je to edina kvalifikacijska skupina?

Vzporedno z dogajanjem v Oslu potekata enaka turnirja še v Bratislavi (Slovaška, Belorusija, Avstrija, Poljska) in v Rigi (Latvija, Francija, Italija, Madžarska). Na olimpijske igre so namreč uvrščeni gostitelj in osem najbolje postavljenih ekip na IIHF lestvici, preostali pa se borijo za še tri preostala mesta. Slovenija se je na turnir prebila kot zmagovalec predkvalifikacijskega turnirja na Jesenicah, ko je bila najboljša v družbi Japonske, Litve in Hrvaške.

9. Tekmeci na olimpijskih igrah

Kot že omenjeno, je devet moštev na igre v Pekingu že uvrščenih. Sestavljene so tudi že skupine. V skupini A bodo igrale Kanada, ZDA, Nemčija in Kitajska, v skupini B bodo Ruski olimpijski komite, Češka, Švica in kvalifikant 1, v skupini C pa Finska, Švedska ter kvalifikanta 2 in 3. Zmagovalci kvalifikacijskih turnirjev bodo razporejeni v skupine glede na položaj na lestvici pred žrebom kvalifikacijskih tekem. Potencialni tekmeci Slovenije so torej ROK, Češka, Švica, Finska in Švedska.

10. Spored v Oslu

Slovenija in Danska odpirata danes odpirata turnir, zvečer sledi še tekma Norveška – Južna Koreja. Igralna dneva sta še petek in nedelja.

Četrtek, 26. avgust 2021:

15.00 Danska – Slovenija

19.00 Južna Koreja – Norveška

Petek, 27. avgust 2021:

17.00 Danska – Južna Koreja

21.00 Norveška – Slovenija

Nedelja, 29. avgust 2021:

12.00 Slovenija – Južna Koreja

16.00 Norveška – Danska

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!