Pot v Peking realna, a je ne obljublja

Drugi športi 25. Avg 20217:00 0 komentarjev
Jan Drozg.

Čeprav ima šele 22 let, pa Jan Drozg s svojim talentom in znanjem že predstavlja enega izmed nosilcev slovenske hokejske izbrane vrste. Tako bo tudi na Norveškem, kjer reprezentanco z risom na prsih že jutri čaka prva tekma kvalifikacijskega turnirja za olimpijske igre 2022.

Za Mariborčana Jana Drozga prihajajo ključni dnevi in tedni v njegovi karieri. V Združenih državah Amerike vstopa v zadnje leto pogodbe s klubom lige NHL Pittsburgh Penguins, za katerega pa zaenkrat še ni zaigral. Kot sam pravi, je najmočnejša liga na svetu tako blizu, a obenem vendarle še zelo daleč.

Še pred tem ga že ta teden čaka največji izziv na reprezentančni poti – lov na uvrstitev na olimpijske igre 2022. O možnostih Slovenije v Oslu, primerjavi domačega okolja s tujim in klubski prihodnosti smo se z levokrilnim napadalcem pogovarjali minuli teden na Bledu, še pred odhodom v Skandinavijo. 


Jan Drozg, za vas bodo olimpijske kvalifikacije na Norveškem prve v igralski karieri. Vidite to kot dodaten pritisk ali kot dodatno priložnost?

Ne, tega sploh ne vidim kot dodaten pritisk. Za Slovenijo sem odigral že nekaj svetovnih prvenstev, tudi v mladinski konkurenci. Zame je to le še en turnir z reprezentanco, se pa igralci zavedamo, kaj pomeni, če uspemo zmagati na njem.

Na turnirju bo znova zraven glavni slovenski hokejski zvezdnik Anže Kopitar. Kaj vam osebno pomeni njegova prisotnost?

Vsekakor je to, da je tu, velik plus za ekipo, saj igralec, kot je Anže, daje moštvu še večjo kakovost. S svojo prisotnostjo daje moštvu še večjo možnost za zmago na vsaki tekmi in celem turnirju, zato je zelo pozitivno, da je spet z nami.

Za Wilkers-Barre/Scranton Penguins je v minuli sezoni nastopil le na 30 tekmah. Foto: Guliverimage

Vi ste v tej s koronavirusom zaznamovani sezoni odigrali le 30 tekem. Kako bi ocenili svojo raven pripravljenosti?

Začetki sezone se ves čas ponavljajo. Približno dva meseca po koncu prejšnje se začnejo pravi treningi na ledu, tudi forma se počasi vrača. Glede tega je zelo podobno kot v minulih letih, ni večjih razlik v primerjavi s preteklimi leti.

Jan Drozg je svojo hokejsko kariero začel v rodnem Mariboru, nadaljeval pa jo je v sosednjem Celju. Že leta 2015, pri rosnih 16 letih, je odšel na Švedsko, kjer je prihodnji dve leti branil barve različnih selekcij Leksandsa. Leta 2017 ga je na naboru lige NHL kot 28. igralca v petem krogu izbral Pittsburgh Penguins.

Petkratni prvaki najmočnejše lige na svetu so ga poslali na kaljenje k podružničnim ekipam Shawinigan Cataractes in Wilkes-Barre/Scranton Penguins. Za zadnje je v minuli sezoni zaradi skrajšanega urnika zaradi koronavirusa zbral le 30 tekem, jeseni pa je bil posojen k ljubljanski Olimpiji, v dresu katere je zbral 16 nastopov, v tem času pa prispeval 16 golov in 12 podaj.

Pri petkratnih prvakih lige NHL, Pittsburgh Penguins, ki so vas leta 2017 izbrali na naboru, vstopate v zadnje leto pogodbe. Kako daleč je za vas nastopanje v ligi NHL?

Dejstvo je, da sta ligi NHL in AHL zelo povezani. Liga AHL je namreč druga najmočnejša v ZDA, tudi največ igralcev iz lige AHL napreduje v NHL. Povprečno gre iz vsake ekipe na višjo raven po pet, šest igralcev na sezono. Skozi te oči je NHL zame blizu, ampak res se je treba dokazati, si prislužiti priložnost, da te člansko moštvo vzame pod svoje okrilje, in jo izkoristiti.

Za Olimpijo je na 16 tekmah dosegel 16 golov.

Kot zelo mladi ste zapustili Slovenijo in se podali na Švedsko, kasneje vas je pot vodila čez lužo v Kanado in ZDA. Kje je največja prednost tujine, da jo mladi hokejisti tako hitro želijo izkusiti?

Vsak igralec, ki začne trenirati hokej, ima v ozadju cilj, da bo nekoč zaigral v ligi NHL. Če igraš v Sloveniji, boš to težko dosegel. Hokejisti sledijo tej želji, odidejo v boljše lige v tujino. Tam postaneš boljši igralec, saj se moraš kot tujec bolj izkazati, obenem si na večjem trgu, ki je bolj na očeh skavtov iz še močnejših lig, tudi lige NHL. Na ta način se je nato lažje prodati v boljši klub.

Morda nehvaležno vprašanje, vendarle imate šele 22 let. Bi se glede svoje karierne poti še enkrat odločili enako?

Ja.

Imate dober pogled na razkorak med hokejem v Sloveniji in tujini. Kje je največja razlika?

Ta pogled sem vedno imel. Za Olimpijo sem lani prišel igrat, dokler se moja liga v ZDA ni začela. Vsekakor je bolje igrati slovenski hokej v Ljubljani, kot pa biti doma in počivati. Sicer pa so mojem mnenju v slovenskem hokeju ne glede na vse dokaj dobri in talentirani igralci, tako da težav glede kakovostnega kadra pri nas nimamo.

188 centimetrov visoki napadalec, ki se najbolje znajde na položaju levega krila, je debi v članski reprezentanci Slovenije dočakal ob koncu sezone 2017/18. Takrat je z risi nastopil na prvenstvu skupine A, divizije I v Budimpešti in se s soigralci komaj obdržal med drugorazredno svetovno konkurenco. Na petih tekmah je prispeval en gol (proti Poljski).

Veliko bolje mu je šlo prihodnje leto, ko je bil s petimi goli in dvema podajama najboljši strelec istega kakovostnega tekmovanja. A Slovenija je bila tudi v Nursultanu daleč od napredovanja v elitno divizijo. Drozg je sicer že pred članskim debijem redno nastopal za mladinske selekcije slovenske izbrane vrste.

Pa če se vrneva k prihajajočim kvalifikacijam. Je Peking 2022 realni cilj glede na tekmece v Oslu?

Ja, vsekakor. Turnir bo zelo težak, vsaka ekipa je lahko končni zmagovalec, tudi Korejci, ki jih vsi vidimo kot četrto ekipo po kakovosti. Tekmovanje je zelo kratko, odigrali bomo tri tekme v štirih dneh. Odločali bosta predvsem dnevna pripravljenost in sreča. Bomo videli, kako bomo odigrali in kako se bo na koncu rezultatsko izšlo.

Slovenska športna javnost je v tem poletju razvajena s številnimi uspehi. Verjetno si tudi hokejisti želite nadaljevati to zgodbo?

Zagotovo, tega si želi celotna reprezentanca, verjamem, da tudi cela Slovenija. Zavedamo se, da bo težko doseči naš cilj, a lahko zagotovimo, da bomo dali od sebe 100 odstotkov in odigrali s srcem. Kakšen bo rezultat na koncu, pa ne moremo zagotoviti, a dali bomo vse od sebe.

Slovenija tretji zaporedni nastop na olimpijskih igrah lovi na Norveškem. V novi dvorani Jordal Amfi v Oslu jo čakajo zahtevne tekmice. Prva bo jutri ob 15. uri Danska, druga v petek ob 21. uri Norveška in tretja v nedeljo ob 12. uri Južna Koreja. Na igre na Kitajskem se uvrsti zgolj zmagovalec turnirja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!