Svetina 72 sekund pred sireno popeljal Jesenice v polfinale

Alpska liga 24. Mar 202221:15 > 26. Mar 2022 7:58 0 komentarjev
Veselje Jeseničanov.

Hokejisti Sija Acronija Jesenic so dobili odločilno peto tekmo četrtfinala alpske lige proti Gardeni z 2:1 (0:0, 1:1, 1:0). V polfinalu jih čaka Ritten, ki je bil prav tako šele po peti tekmi boljši od Cortine. Prva tekma bo že v soboto v Podmežakli.

Junak zmage železarjev je bil Erik Svetina, ki je dosegel oba zadetka za Jesenice, drugega minuto in 12 sekund pred koncem tekme.

Prvega zadetka na tekmi so se veselili Jeseničani v 28. minuti. Erik Pance je izkoristil napako italijanske obrambe, Erik Svetina pa je zadel, ko so imeli Jeseničani igralca manj na ledeni ploskvi. Gostje so izenačili v 36. minuti; Ville Juhani Korhonen je učinkovito kronal situacijo ena na ena z domačim vratarjem Oscarjem Fröbergom.

Odločitev o zmagovalcu je padla povsem v zaključku tekme. Igralca več na ledu za Jesenice je dobro minuto pred koncem z lepo samostojno akcijo in natančnim strelom z leve strani ob bližnji vratnici kronal Erik Svetina. Ta je bil mož odločitve že na drugi, maratonski tekmi v Gardeni, ko je dosegel gol v 97. minuti.

“Furlong ni videl ploščka. Bil je nizko v preži, jaz pa sem ga dvignil in zadel. To je najboljši vratar lige, tudi naš Fröberg je zelo dober, ampak Gardenin je še nivo nižje,” je o ključni potezi tekme dejal junak Svetina.

Govoril je seveda o odličnem vratarju Garden Keithu Colinu Furlongu, ki je imel znova izvrsten večer. Ob 40 strelih je zbral kar 38 obramb, na drugi strani je Fröberg ob 21 strelih klonil le enkrat. Italijani se sicer prav čuvaju mreže lahko zahvalijo za tako izenačeno serijo, ki pa je na koncu vendarle zasluženo pripadla slovenskim državnim prvakom.

Jeseničani so potrdili uvrstitev v polfinale.

Naslednji tekmec iz skrajnega severozahoda Avstrije

Jeseničani bodo tako drugo leto zaporedoma igrali v polfinalu alpske lige, prva polfinalna preizkušnja proti italijanskemu Rittnu pa jih čaka že to soboto. Z moštvom iz Južne Tirolske so se železarji v tej sezoni merili štirikrat, vsakokrat pa so bili boljši varovanci Nika Zupančiča. V finale (Jeseničani bodo lovili prvi nastop v njem) bo napredovala ekipa, ki bo prva dosegla tri zmage. Ritten je s 3:2 v zmagah izločil Zell am See, v seriji je zaostajal že z 0:2, na koncu pa pripravil preobrat in odločilno tekmo dobil s 5:1.

V drugem polfinalu bosta igrala Asiago, ki je v četrtfinalu napredoval s 3:0, ter Lustenau, ki je proti Zell am Seeju dvakrat zaostajal, a odločilno tekmo dobils 3:1.

Finale DP na dve zmagi, prva tekma 2. aprila

Pri Hokejski zvezi Slovenije (HZS) so predstavili format tekmovanja v finalu državnega prvenstva. Olimpija (izpad v četrtfinalu lige ICE) in Triglav (v ligi IHL se s Hidrio Jesenicami meri za preboj v finale) se bosta prvič pomerila v soboto, 2. aprila. Prvo tekmo bo zaradi višje uvrstitve po rednem delu gostil Kranj, povratna bo v torek, 5. aprila, v Ljubljani. Tekmeca se bosta merila na dve osvojeni zmagi, če bo potrebno, bo tretja tekma v četrtek, 7. aprila, v Kranju.

Alpska liga, četrtfinale, pete tekme

Četrtek, 24. marec:

Jesenice – Gardena 2:1 (0:0, 1:1, 1:0) /3:2/
Strelci: 1:0 Svetina (Pance, 28.), 1:1 Korhonen (McGowan, 36.), 2:1 Svetina (Sotlar, Ulamec, 59.)

Lustenau – Zell am See 3:1 (1:0, 2:0, 0:1) /3:2/

Ritten – Cortina 5:1 (1:0, 1:1, 3:0) /3:2/

V poševnicah je zapisan izid v zmagah. Za preboj v polfinale je ekipa potrebovala ekipa tri zmage. Asiago je izločil Vipiteno s 3:0 v zmagah.