Slab uvod v tekmo rise stal zmage

Drugi športi 26. Avg 202114:54 > 21:18 0 komentarjev
Slovenija - Danska. Foto: Guliverimage

Slovenska hokejska reprezentanca je v uvodni tekmi olimpijskega kvalifikacijskega turnirja s 3:4 izgubila proti Danski in močno zmanjšala svoje možnosti za nastop na olimpijskih igrah leta 2022. Rise že jutri (ob 21. uri) čaka tekma z domačinko Norveško, ki je za uvod premagala Južno Korejo s 4:1.

Rise je v dvoboju s starimi znanci z olimpijskih kvalifikacij pokopal slab uvod. Že po prvi tretjini so zaostajali z 0:3, v nadaljevanju pa vzpostavili ravnotežje. Po zaključnem naletu so se risi približali na 4:3, a izenačujočega gola niso dosegli. Gole za Slovenijo so dosegli Jan Drozg, Jan Urbas in Miha Verlič. Časa za razočaranje ob porazu ni veliko, saj izbrano vrsto že jutri čaka obračun z domačini Norvežani.

Tretjina za pozabo

Slovenija je tekmo v prazni dvorani Jordal Amfi slabo začela. Le 21 sekund po prvem sodniškem pisku je namreč prekršek za izključitev storil kapetan Anže Kopitar. Danci so zagospodarili na ledu, številčno premoč pa kronali štiri sekunde pred iztekom kazni. Z močnim strelom z leve strani je vratarja Gašperja Krošlja, ki je pričakovano dobil mesto v slovenskem golu, premagal Nikolaj Ehlers.

V nadaljevanju prvega dela je bilo v igri risov preveč napak, v napadalnem delu pa so bili preveč medli. Edino pravo priložnost je v 7. minuti ob igri z igralcem manj zapravil Žiga Pance, ko se je sam znašel pred Sebastianom Dahmom, a je danski vratar dobro posredoval. V 12. minuti je ob igri z igralcem več neumnost storil Robert Sabolič, ko je od zadaj podrl Frederika Storma. Po vrnitvi izključenega Bjorkstranda so Danci izpeljali hitro akcijo, vratnico je zadel Markus Lauridsen, plošček pa je za 2:0 v mrežo porinil prav Storm.

Da je bila prva tretjina Slovencev res za pozabo, je manj kot dve minuti kasneje poskrbel še Patrick Russell. Po podaji Oliverja Lauridsna z leve je ploščku pred vrati spremenil smer in ga poslal za hrbet Krošlja. In Dancem že po 20 minutah priboril visoko prednost.

Gol Drozga za priključek, a hiter odgovor Dancev

Risi so v drugo tretjino vstopili odločneje, k čemur je prispevala tudi številčna premoč. Kazen iz konca prve tretjine je namreč v začetek druge prenesel Danec Jensen Abbo. Slovenija je že po 49 sekundah nadaljevanja zadela, po odlični podaji Kopitarja z leve strani pred vrati ni bilo težko zadeti Janu Drozgu.

Pričakovali smo nalet izbrancev Matjaža Kopitarja, a kaj so Danci le 62 sekund kasneje spet povedli s +3. Po hitrem protinapadu je med drsanjem z močnim strelom Krošlja presenetil Ehlers za še drugi gol na tekmi. Do konca drugih 20 minut smo nato spremljali raztrgano igro s po eno izključitvijo na vsaki strani. Danci so imeli pobudo in so brez večjih težav ohranjali priigrano razliko, a je Slovenija vseeno zaigrala veliko bolje kot v prvi tretjini.

Po izjemnem zaključku zelo vroče

Precej mirno se je nadaljevala tekma tudi v tretji tretjini. V 45. minuti je bil pri Sloveniji izključen Žiga Jeglič, Danci so pritisnili, a je obramba na čelu s Krošljem zdržala. So pa zato Slovenci na drugi strani izkoristili številčno premoč, ko je na kazenski klopi sedel Nicholas Jensen. V 50. minuti je tako nekaj upanja po podaji Gregorca in Jegliča z golom vlil Jan Urbas.

Slovenci so vse moči usmerili v napad in v 58. minuti je na 4:3 znižal z lepim strelom znižal Blaž Gregorc. Po ogledu videoposnetka so gol pripisali Miha Verliču. Do konca sta ostali še 2 minuti in 32 sekund. Kopitar je nato poizkusil še z minuto odmora in dodatnim šestim igralcem v polju, a se tveganje ni izplačalo. Danci se kot favoriti turnirja veselijo prve zmage na poti do Pekinga 2022, Slovenija pa bo morala za ohranitev olimpijskih sanj jutri zagotovo premagati Norveško.

Ta je v večerni tekmi premagala Južno Korejco, pa čeprav so Azijci v 6. minuti prek Ki-Sung Kima presenetljivo povedli. Odgovor gostiteljev je bil hiter, le 20 sekund kasneje je izenačil Erlend Lesund. Norveška je hitro tudi povedla, v 9. minuti je zadel še Ken Andre Olimb. V drugi in tretji tretjini je padel še po en zadetek, obakrat pa so bili srečni vikingi. V 25. minuti je zadel Stefan Espeland, v 50. pa je zmagovalca dokončno odločil Tobias Lindstrom.

Spored turnirja v Oslu

Četrtek, 26. avgust 2021:

DanskaSlovenija 4:3 (3:0, 1:1, 0:2)
1:0 Ehlers 3., 2:0 Storm 13., 3:0 Russell 15., 3:1 Drozg 21., 4:1 Ehlers 22., 4:2 Urbas 50., 4:3 Verlič 58.

Južna Koreja – Norveška 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
1:0 Ki-Sung Kim 6., 1:1 Lesund 7., 1:2 Olimb 9., 1:3 Espeland 25., 1:4 Lindstrom 50.