Olimpija utišala Beljačane in napovedala napeto serijo

Hokej 9. Mar 202221:38 > 22:28 0 komentarjev

Hokejisti Olimpije so z izvrstno predstavo na prvi tekmi četrtfinala ugnali Beljak v gosteh (5:4) in v seriji povedli z 1:0. Učinkovito v napadu, predvsem pa z borbeno in energično igro v obrambi so na severni strani Karavank orlom pokazali, da jih za preboj v polfinale čaka zelo težka naloga.

Trener Olimpija Mitja Šivic je vlogo favorita pred začetkom končnice prepustil Beljaku, a napovedal, da želi Korošcem z varovanci pokazati, da so se ob izboru tekmeca hudičevo zmotili. To je zmajem tudi uspelo, na prvi tekmi so po zaslugi enostavne in hitre igre, ki je izhajala predvsem iz odlične obrambe, v beljaški mestni hali slavili s 5:4. Junaka sta bila Guillaume Leclerc z dvema goloma in Tadej Čimžar z golom in dvema podajama.

Manj kot pol minute za 1:1

Ljubljančanom je v ne povsem polni dvorani Stadthalle uspel sanjski začetek. Že v prvem napadu so povedli, ko je po 18 sekundah po strelu Tadeja Čimžarja z leve strani palico podstavil Guillaume Leclerc. A odgovor domačih orlov je bil takojšen, le 10 sekund kasneje je namreč Philipp Lindner z udarcem od daleč premagal Žana Usa in izenačil izid.

Olimpija je povedla že po 18 sekundah. Foto: Uroš Skaza

To hokejistov v zelenem ni potrlo, še naprej so nadaljevali z odlično igro predvsem v napadu, kjer so spomnili na izvrsten začetek sezone. Plošček je od palice do palice tekel hitro, Beljačani pa so delovali, kot da takšnega pritiska gostov niso pričakovali. Premoč so zmaji potrdili v peti minuti, ko so pet sekund pred iztekom kazni izkoristili številčno premoč, zadel je Žan Jezovšek.

Zdržali kar 82 sekund treh proti petim

Podobno sliko smo spremljali tudi v nadaljevanju prve tretjine, ko so Ljubljančani pritiskali, Us na drugi strani pa ni imel veliko dela. To se je spremenilo dobrih pet minut pred prvo sireno, ko sta bila v razmaku 38 sekund izključena Wade Murphy in Aleš Mušič. Varovanci Mitje Šivica so vzdržali kljub silovitemu pritisku in na odmor odšli s prednostjo.

Na provokacijo odgovorili na ledu

Razmerje na ledu je bilo v začetku druge tretjine bolj izenačeno, vseeno pa je bila Olimpija tista, ki je zadela naslednja. Bastien Maia je v 26. minuti povišal na plus dve. Še pred tem se je z izvrstno obrambo ena na ena proti Chrisu Collinsu izkazal Us. Domači navijači so skušali v nadaljevanju sprovocirati gostujoče s skandiranjem “Jesenice!”, odgovorili pa so jim hokejisti na ledu.

Žan Us je preprečil izenačenje na 2:2. Foto: Uroš Skaza

Kar dve minuti so zmaji igrali z dvema igralcema več na ledu, Leclerc pa je odbitek po strelu Roka Kapla pospravil v mrežo. Navdušenja dobrih 50 navijačev iz Ljubljane še ni bilo konec, ko je 59 sekund pred koncem na kar 5:1 z izvrstnim strelom pod prečko zadel še Gregor Koblar. A da tekme še ni konec, je le 27 sekund kasneje opozoril Chris Collins, ki je znižal na 2:5. Vseeno lepa prednost pred zadnjo tretjino.

Vzdržali močan pritisk

V njej so Ljubljančani prek Tadeja Čimžarja že v prvem napadu zadeli vratnico, v protinapadu pa je z leve strani krasen zadetek v zgornji levi kot Us dosegel Lindner. A sodniki so ga po ogledu posnetka zaradi prepovedanega položaja razveljavili, tako da je ostalo pri 5:2 za goste. Minila je le dobra minuta, ko je prečko zadel še Joona Erving.

Kmalu zatem so zapele pesti, tudi tu pa je bila na zmagovalni strani Olimpija, saj je Mark Čepon “premagal” Marca Richterja. Gostje so po tem nekoliko padli, kar so s tretjim golom v mreži Usa izkoristili Beljačani, uspešen je bil Benjamin Lanzinger. Domači so še naprej pritiskali, v zadnji minuti in pol poskušali tudi brez vratarja. 32 sekund pred koncem so po zaslugi Ricka Schofielda približali le na minus ena. Tik pred iztekom rednega dela je zmago z golom v prazno mrežo potrdil Miha Zajc in poskrbel za veliko ljubljansko slavje.

“Izbrali so nas z razlogom, mislili so, da bodo z lahkoto prišli do polfinala. Ampak mi smo dali glave skupaj, se zbrali in bomo dokazali nasprotno. V petek bo v Tivoliju povsem drugačna tekma. Danes smo se oboji malce ‘tipali’, čez dva dni pa bo verjetno bolj fizična tekma. Z njihove strani moramo pričakovati nalet, saj izgubljajo z 0:1. Morali bomo biti bolj disciplinirani v obrambi in še bolj pomagati Usu. Naj pridem čim več navijačev, pred polnim Tivolijem je najlepše igrati,” je po tekmi dejal Žiga Pance.

Naslednja tekma v seriji, ki poteka na štiri zmage, bo že v petek v Tivoliju. Začetek pod Rožnikom bo ob 19.45.

Liga ICE, četrtfinale, prve tekme

Sreda, 9. marec:

VSV Beljak – Olimpija 4:6 (1:2, 1:3, 2:1) /0:1/
Strelci: 0:1 Leclerc (Čimžar, Piche, 1.), 1:1 Lindner (1.), 1:2 Jezovšek (Čimžar, 5.), 1:3 Maia (26.), 1:4 Leclerc (Kapel, Čimžar, 35.), 1:5 Koblar (Mušič, 40.), 2:5 Collins (Hughes, 40.), 3:5 Lanzinger (Lindner, Flemming, 51.), 4:5 Schofield (60.), 4:6 Pance (60.)

Salzburg – Znojmo 3:1 (2:0, 0:0, 1:1) /1:0/

Fehervar – Pustertal 8:1 (5:0, 1:0, 2:1) /1:0/

Dunaj – KAC 1:2 po podaljšku (0:0, 0:1, 1:0, 0:1) /0:1/