Boleča zaušnica za slovo od leta, zmaji drsijo po lestvici

Hokej 30. Dec 202121:53 > 21:54 1 komentar
Celovec je Ljubljano zapustil z visoko zmago. Foto: HKO/Sportida

Hokejisti Olimpije so odigrali še zadnjo tekmo v koledarskem letu 2021. Po nizu gostovanj so se vrnili v domači Tivoli in po slabi in neučinkoviti predstavi visoko izgubili proti celovškemu KAC-u (1:5). S tem so na lestvici lige ICE zdrsnili na četrto mesto.

Nič kaj vesel ni bil zadnji tekmovalni dan v iztekajočem se letu za ljubljansko moštvo. Še šestič na sedmih tekmah so zeleno-beli ledeno ploskev zapuščali sklonjenih glav, še drugič v sezoni je bil boljši KAC (5:1). Če sta bili tekmi v sejemski dvorani v Celovcu izenačeni (3:2 in 1:3), pa so tokrat rdeče-beli pokazali, zakaj so aktualni prvaki lige in tudi letos eni od favoritov za končno slavje. Na današnjo predstavo hokejistov v zelenem je verjetno vplivalo tudi včerajšnje dogajanje okoli kazni za Tadeja Čimžarja in Miho Zajca, ki bosta zaradi rasistične geste počivala deset dvobojev, prvega sta “na hladnem” preživela danes.

Izenačen uvod, a zadeval le KAC

Olimpija je v tekmo vstopila z veliko energije in si že po dobri minuti priigrala lepo priložnost, ko je najprej poskušal Žiga Pance, nato pa še Jaka Sodja, a je gostujoči vratar Sebastian Daum oba strela odbil. So pa zato hitro zadeli Celovčani, ko so v peti minuti po nenadzorovanem odbijanju ploščka izkoristili neodločnost obrambe domačih, Žana Usa je premagal Paul Postma. Najlepšo priložnost za izenačenje so Ljubljančani zapravili, ko je na klopi za kaznovane pri gostih sedel nekdanji slovenski reprezentant Andrej Tavželj. Z modre linije je poskušal Anže Ropret, pred vrati je ploščku smer spremenil Blaž Tomaževič, a zadel le vratnico.

Aktualni prvaki lige ICE so svojo prednost povišali v 9. minuti, ko je Lukas Haudum izkoristil novo nezbranost v obrambnih vrstah zmajev. Da je bila prva tretjina za pozabo – čeprav je Olimpija več streljala od tekmeca – pa je po napaki v napadalni tretjini po samostojnem protinapadu poskrbel Johannes Bischofberger.

Na drugi odmor z minus štiri

Tudi v drugo tretjino so domači vstopili bolje, že po 50 sekundah sta se kljub igralcu manj na ledu v odličnem položaju znašla Pance in Žan Jezovšek, a prvi ni kronal protinapada dveh proti enemu. Nato je pobudo spet prevzel KAC in jo s četrtim golom kronal v 25. minuti, uspešen je bil kapetan Manuel Ganahl. Celovčani se kljub visoki prednosti niso ustavljali, v drugem delu so bili občutno boljši tekmec. Olimpija je imela na trenutke težave že s prehodom iz obrambne tretjine, vse preveč pa je bilo napak in napačnih podaj.

Finec poskrbel za častni gol

Za kanček upanja in veselje 750 domačih navijačev je v 49. minuti Joona Erving, ki je po podaji Jake Sodje premagal Sebastiana Dahma in znižal na 1:4. A gostje so imeli pripravljeni hiter odgovor, sedem minut pred koncem je v Tivoliju “počila petarda”, plošček je za hrbet Usa spravil Nikolaus Kraus. Po zadetku je reagiral trener domačih Mitja Šivic – namesto 25-letnega Kranjčana je v igro poslal Finca Paava Hölsäja. Izid se do konca ni več spremenil, za razburjenje pod Rožnikom pa je pet minut pred zaključno sireno poskrbel branilec KAC-a Steven Strong, ki je nevarno startal v noge Ropreta. Sodniki so mu po ogledu posnetka dosodili zgolj pet minut kazni (in ne kazen igre), a je lahko le še zadrsal v garderobo.

Priložnost za Olimpijo, da uspešno začne leto 2022 in vsaj nekoliko pozabi na tekmovalno neuspešni december, bo že v nedeljo, ko v goste v Tivoli prihaja Bolzano. Južni Tirolci so se točko v Beljaku zmajem na lestvici povsem približali, pred njih pa je z zmago proti Dunaju skočil Fehervar. Zelo tesno za petami sta jim tudi današnji nasprotnik in Gradec. Zadnji je, tako kot vodilni Salzburg, prišel še do devete zmage v nizu.

Liga ICE, 33. krog

Četrtek, 30. december:

Znojmo – Gradec 3:4 po kazenskih strelih (1:2, 1:1, 1:0, 0:0)

Innsbruck – Pustertal 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Salzburg – Dornbirn 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Beljak – Bolzano 4:3 po podaljšku (0:1, 2:2, 1:0, 1:0)

Fehervar – Dunaj 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)

Olimpija – KAC 1:5 (0:3, 0:1, 1:1)
Strelci: 0:1 Postma (Bischofberger, Hundertpfund, 5.), 0:2 Haudum (9.), 0:3 Bischofberger (Schumnig, Ganahl, 15.), 0:4 Ganahl (Bischofberger, Schumnig, 25.), 1:4 Erving (Sodja, 49.), 1:5 Kraus (Geiger M., 53.)