Olimpija po visoki zmagi na pol poti do ubranitve naslova

Hokej 10. Jan 202320:35

Hokejisti Olimpije so na prvi tekmi finala državnega prvenstva – tekmeca igrata v seriji na dve zmagi – na domačem ledu visoko premagala večne rivale z Jesenic (4:0) in naredila prvi korak k ubranitvi naslova. Druga, morda že odločilna tekma bo v petek v dvorani Podmežakla.

Strah navijačev Olimpije se vsaj na prvi tekmi zgodnjega in ekspresnega finala državnega prvenstva ni uresničil. Jeseničani, ki so prvi del alpske lige zanesljivo končali na prvem mestu, so bili tokrat v Tivoliju praktično celo tekmo v podrejenem položaju. Ljubljančani, ki so v ligi ICE na zadnjih 13 tekmah zmagali le enkrat, pa so upravičili vlogo favorita na domači hokejski sceni in po zaslugi odlične zadnje tretjine visoko zmagali (4:0). Do ubranitve lanskega naslova, skupno pa že 18. zvezdice v samostojni Sloveniji, jih loči le še ena zmaga. Druga tekma bo v petek, ob 18. uri v Podmežakli.

Prva tretjina pripadla vratarjema

Uvod v tekmo je po pričakovanjih in z zavedanjem, da v tako kratki seriji lahko odloča že vsaka napaka, minil zelo mirno. Ljubljančani so imeli več od igre, večino časa imeli tudi plošček v svoji posesti, a si veliko pravih priložnosti za zadetek vseeno niso ustvarili. Na drugi strani so Jesenice težko prihajale v napadalno tretjino, domači vratar Anthony Morrone pa ni imel dela niti kmalu po polovici prve tretjine, ko je bil kot edini v prvih 20 minutah izključen branilec Olimpije Joona Erving. Premoč domačih je nazorno pokazalo razmerje v strelih (14:6) v prvem delu, a sta tako Morrone kot Antti Karjalainen pri Jesenicah ostala nepremagana.

Beričič v drugo zatresel mrežo

Podobno igro smo spremljali tudi v začetku druge tretjine, le da so zmaji še nekoliko bolj odločno krenili proti vratom železarjev. K temu je pripomogla tudi izključitev gostujočega branilca Nikija Blomberga, in čeprav imajo Ljubljančani v tej sezoni kar nekaj težav pri igri z igralcem več, se je moral nekajkrat izkazati vratar Karjalainen.

Tekma se je razživela, vse bolj pogumno pa so proti golu večnih rivalov pogledovali tudi Jeseničani. Priložnosti je bilo več na obeh straneh, a se oba čuvaja mreže nista pustila premagati niti v drugi tretjini. Vse do 38. minute, ko je sta se pred vrati Jesenic sama znašla Jaka Šturm in Miha Beričič, zadnji pa je v drugem poskusu premagal finskega vratarja in poskrbel za navdušenje domačih navijačev. Da je bilo vodstvo zasluženo, je pokazalo razmerje v strelih po 40 minutah – 29:10 za zmaje.

V manj kot štirih minutah do odločilne prednosti

Ljubljančani so odlično odprli tudi zadnji del tekme in po manj kot dveh minutah podvojili prednost. Z leve strani je Jaka Sodja poslal ostro podajo pred vrata, kjer osamljenemu Jaki Šturmu ni bilo težko zadeti mreže gostov. Veselje domačih navijačev se ni poleglo, ko je v protinapadu kljub dvema branilcema ’na hrbtu’ krasno individualno akcijo s še lepšim golom pod prečko zaključil Marc Olivier Vallerand za visokih 3:0. Takoj po zadetku je zavrelo pri gostujočemu kapetanu Gašperju Glaviču, ki je zaradi udarca s palico dobil 5+20 minut kazni.

Zeleno-beli so priložnost izkoristili in po približno treh minutah power-playa zadeli še četrtič. Luka Kalan je po prodoru streljal z leve strani, Karjalainen je plošček le odbil, Kalan pa je odbitek pospravil v mrežo. Isti igralec bi kaj kmalu zadel še v 51. minuti, ko sta z Miho Zajcem izpeljala akcijo dveh proti enemu, tokrat pa je Finec v golu Jesenic vendarle mojstrsko posredoval.

Ljubljančani se kljub visokemu vodstvu niso ustavljali v napadalnih akcijah, ko je dobre tri minute pred koncem nevaren poskus železarjev ustavil še Morrone, pa je bilo jasno, da bo prva zmaga ostala doma. Prvo zaključno ploščico za 18. naslov v zgodovini samostojne Slovenije bo imela Olimpija v petek na Jesenicah, kjer bodo domači za preživetje v seriji nujno potrebovali zmago.

Že pred tekmo je v javnost prišla novica, da Ljubljano zapušča kanadski napadalec Joseph Garreffa. Ta je za Olimpijo zbral 27 nastopov in vpisal 13 točk, s čimer ni zadovoljil zahtev trenerja Mitje Šivica. Garreffa se seli na Slovaško, kjer bo okrepil Duklo Mihalovce. Novico je na svoji spletni strani že potrdil tudi tamkajšnji prvoligaš.

Finale državnega prvenstva

Torek, 10. januar:
HK SŽ Olimpija – HDD Sij Acroni Jesenice 4:0 (0:0, 1:0, 3:0) /1:0/

Strelci: 1:0 Beričič (Šturm, 38.), 2:0 Šturm (Sodja, Erving, 42.), 3:0 Vallerand (44.), 4:0 Kalan (49.)