Slovenci pokazali pravi obraz, proti Kanadi odločilna druga tretjina

Hokej 14. Maj 202321:21 > 22:05 0 komentarjev
Slovenija Kanada

Slovenska hokejska reprezentanca je na drugi tekmi svetovnega prvenstva elitne skupine doživela še drugi poraz. Toda če so risi v soboto proti Švici klonili s kar 0:7, so se Kanadi upirali veliko bolje (2:5). Zelo spodbudno so proti aktualnim svetovnim podprvakom odigrali predvsem prvo tretjino, ki so jo celo dobili, v nadaljevanju pa vendarle morali priznati premoč. Kljub porazu je blestel vratar Luka Gračnar, ki je zbral kar 46 obramb.

Slovenci so v tekmo s svetovnimi podprvaki vstopili veliko odločneje kot dan prej proti Švicarjem. Že po nekaj sekundah je nasprotnikom zagrozil Jan Urbas, odličen začetek pa je kronal zadetek Jana Drozga v četrti minuti. Kanadčani so predtem po prekršku nekdanjega soigralca Anžeta Kopitarja Milana Lučića ostali le s štirimi na ledeni ploskvi, risi pa so to izkoristili že po desetih sekundah. Po hitri akciji je z leve strani streljal Miha Verlič, vratar Devon Levi je ploščico odbil, do nje je prišel Žiga Jeglič in jo spravil pred gol, kjer jo je v nebranjeno mrežo pospravil Jan Drozg. Za Mariborčana je bil to krstni gol na svetovnih prvenstvih elite.

slovenska hokejska reprezentanca

Fantastično priložnost za povišanje vodstva je v sedmi minuti zapravil Robert Sabolič, ki je po napaki tekmecev sam zadrsal pred Levija, ki je njegov strel s težavo odbil. Kanadčani so v nadaljevanju uvodne tretjine sicer dvignili ritem igre in postajali vse nevarnejši, sploh v zaključku ob številčni prednosti, a je slovenska ekipa zdržala in na prvi odmor odšla z minimalno prednostjo.

Pogled proti golu zelo daleč

To se je spremenilo hitro po začetku druge tretjine. Slovenska izbrana vrsta je najprej do izteka kazni Mihe Zajca uspešno ubranila številčni deficit, a ni uspela obdržati ploščka v svoji posesti, kar so Kanadčani hitro izkoristili. Trije so zadrsali v napadalno tretjino, Mackenzie Weegar pa je plošček na kratko oddal do Michaela Carconeja, ki je z natančno odmerjenim strelom s sredine premagal Luko Gračnarja, ki je tokrat dobil priložnost namesto Gašperja Krošlja.

Ta je moral plošček še drugič iz svoje mreže pobrati dobrih šest minut pozneje, ko je bil uspešen še Pierre-Olivier Joseph. Kanada je v drugi tretjini močno dvignila ritem, igra se je praktično ves čas odvijala pred slovenskimi vrati, medtem ko so bile napadalne možnosti risov zelo omejene. Težave je povzročal predvsem prehod iz obrambnega dela ledene ploskve. Pomagala ni niti igra z igralcem več, zato pa so svoj powerplay po neumnosti Slovencev (šest igralcev na ledu) izkoristili tekmeci. Po dolgi akciji se je plošček znašel pred Gračnarjevim golom, kjer ga je neuspešno izbijal Blaž Gregorc, za 3:1 pa ga je v mrežo spravil Kanadčan srbskih korenin Milan Lučić. Kako enosmeren pogled smo spremljali, je dokazalo razmerje strelov – v drugi tretjini kar 24:2 za javorjeve liste!

Dobri temelji za naprej

Vstop v zadnjo tretjino je bil za rise veliko boljši. V 42. minuti je po krasni podaji Kena Ograjenška lepo priložnost za znižanje izida zapravil Nik Simšič, ki ploščka ni uspel dvigniti prek vratarja Levija. Z odlično partijo je nadaljeval Gračnar, ki je na koncu skupno zbral kar 46 obramb (90,2-odstotna uspešnost). Slovenci so bili, podobno kot v prvem delu, bolj uspešni v napadalnih akcijah, zadrževali pa so tudi poskuse tekmecev.

Vse do 54. minute, ko je fantastično samostojno akcijo uprizoril branilec Mackenzie Weegar in po dvojnem preigravanju zaključil z bekhendom za 4:1. Zgolj 51 sekund je slovenska obramba klonila še petič, ko je po levi strani ograde zadrsal Carcone in podal izza gola, kjer je Jack McBain premagal Gračnarja. Za boljši zaključek pa je le 20 sekund pozneje poskrbel Drozg. Ken Ograjenšek je iz srednje tretjine plošček poslal za gol, tam se je od ograde odbil predenj, ob napaki Kanadčanov pa se je njega dokopal Drozg in ga brez težav potisnil v mrežo za 2:5. 24-letnik, ki je bil razglašen za najboljšega posameznika v slovenski vrsti, je s tem postavil končni rezultat.

“Mislim, da smo se kar dobro zoperstavili. Bili smo zraven, na koncu nam malo je zmanjkalo. Po včerajšnjem porazu smo uspešno ‘nastavili’ glave, to je dobra popotnica za naprej,” je po koncu tekme za TV Slovenija dejal Luka Gračnar. “Res je dober občutek, ko daš gol proti Kanadi. Škoda, da nismo nadaljevali prve tretjine. Iz te tekme bomo skušali potegniti ta dober začetek in tako nadaljevati. Proti Švici je bilo veliko adrenalina in nismo bili mi, saj nismo dobro začeli, kar se je le stopnjevalo. Danes pa nam je to uspelo, vedeli smo, kaj moramo narediti. Oni so bili pod pritiskom, saj so bili favoriti,” pa je dodal Jan Drozg.

“Začeli smo bolj pogumno, igrali smo. Nismo se ustrašili nasprotnika, veliko bolje je bilo vse skupaj. Ne samo rezultatsko, ampak tudi v igri. Gledamo naprej, zdaj dan počitka, nato naslednja tekma. Igralci so včeraj videli, da ni bilo v redu. Predvsem je bilo tako v njihovih glavah. Ko se podre še kakšna malenkost, pride do domino efekta. Zato nismo delali panike, vedeli smo, da tako slabo, kot je bilo včeraj, danes ne more biti,” pa je črto po drugi tekmi na SP potegnil selektor Matjaž Kopitar.

Pred Slovenijo je zdaj prost dan, v torek pa bodo boj za obstanek med elito nadaljevali proti Norveški. Tekma s Skandinavci bo na sporedu ob 15.20 po slovenskem času.

Na prvi tekmi v skupini A je Madžarska proti ZDA povedla, na koncu pa doživela visok poraz (1:7). Švicarji so še drugi dan zapored zmagali brez prejetega gola – s 3:0 so bili boljši od Norveške. Danska je šele po podaljšku premagala Francijo (4:3).

Pomembno za Slovenijo je danes predvsem to, da je neposredni konkurent za obstanek – Kazahstan – izgubil proti Čehom.