Množičen padec 35 kilometrov pred ciljem četrte etape dirke po Baskiji je pretresel kolesarski svet. Med dvanajsterico udeleženih so se znašli tudi Primož Roglič, Jonas Vingegaard in Remco Evenepoel, vsi so bili primorani predčasno končati preizkušnjo. Kaj je povzročilo padec in zakaj ni krivda samo pri organizatorjih? In zakaj je bilo nadaljnje ravnanje neprimerno? Odgovore smo poiskali pri Janiju Brajkoviču.
Obetal se je vznemirljiv zaključek etape, morda celo obračun kapetanov v skupnem seštevku dirke. Namesto tega pa smo na 4. etapi dirke po Baskiji po hitrem in ostrem desnem zavoju videli pravi masaker, saj je bilo v padec udeleženih kar 12 kolesarjev. Ni še jasno, ali je za nesrečo poskrbela neravna ali spolzka podlaga, zagotovo pa so situacijo še poslabšali velik in nezaščiten betonski jarek ter velike skale tik ob cesti.
Med nesrečneži je bil tudi Slovenec Primož Roglič, ki se je na tleh znašel drugi dan zapored. Še slabše sta jo odnesla Remco Evenepoel (glede na posnetke sum na poškodbo rame ali ključnice) ter Jonas Vingegaard, ki je najprej nepremično obležal, nato pa so ga po dolgem posredovanju zdravniške službe zavestnega in sposobnega govora odpeljali v reševalnem vozilu. Natančne posledice vseh padcev bodo seveda znane v prihodnjih urah in dneh.
Več o najnovejšem stanju poškodovanih si lahko preberete tukaj.
Preveč tveganja samo za zmago
“Kaj takšnega si nikoli ne želimo videti, vsi pa vedno pričakujemo akcijo. Tako ne gre. Če gredo dirkanje, oprema, trening načrti, prehrana v takšne ekstreme in na nož, je to rezultat. Spoštovanje v skupini je po mojem mnenju na najnižji ravni. Borba poteka za vsak centimeter in posledično se zgodijo nesreče. Kolikor vidim, kolesarji na spustih ogromno tvegajo in potem se zgodi kaj takšnega,” je dogajanje v Baskiji za Sportklub pospremil nekdanji kolesar Jani Brajkovič.
Naš sogovornik se je strinjal, da bi takšen ovinek moral biti zaščiten, toda obstaja tudi druga plat zgodbe. “Lahko rečemo tudi, da bi morali kolesarji paziti. Zagotovo bi bilo dobro, da organizator to zaščiti. Ampak že če greste na gorske spuste najvišjih klancev na Touru de France, boste videli, da ni vse zaščiteno. Spust z Galibierja, recimo, ni nič zaščiten. Reči, da so organizatorji krivi … Organizator je odgovoren, da zaščiti. Če pa gremo na dirke 1. in 2. kategorije, kjer dirkajo 19, 20-letni fantje … Tam pa dirkajo v še veliko slabših pogojih. Najprej bi morali tam zaščititi,” je prepričan dvakratni državni prvak v kronometru.
In še enkrat je poudaril pretirano dirkanje na vse ali nič. “Vse skupaj bi morali umiriti. Prišlo je do tega, da če ne tvegaš, ne boš imel rezultata. Nekateri na dirkah tvegajo življenja … komu na čast …”
Izjemno veliki pritiski
Kot omenjeno, jo je Primož Roglič glede na videno odnesel bolje od glavnih dveh tekmecev. “Dobro je, da smo ga videli v Borinem avtomobilu. Toda če kolesar pade dvakrat zapored, si lahko predstavljate, kaj to pomeni za njegovo moralo in samozaupanje. Ni edini padel, ampak po mojem mnenju je to zanj psihično zelo težko. Mi pa pričakujemo, da bo čez dva, tri dni začel normalno trenirati in zmagal na Touru de France. To je res velik pritisk … Takšne pritiske je težko zdržati,” se je Brajkovič spomnil na sredino grdo nesrečo Zasavca.
Organizatorji so etapo po nesreči in posredovanju reševalnih ekip najprej začasno prekinili, nato pa nevtralizirali. Ubežniki, med katerimi je bil na koncu najboljši Louis Meintjes, so se pomerili za etapno zmago, glavnina pa je v cilj prišla brez časovnega zaostanka. Vse skupaj se zdi nekdanjemu kolesarju Astane nesmiselno.
“Nekako so morali priti do cilja. Nima pa smisla dirkati. Če fantje ne bi vedeli, kaj se dogaja, potem ja. Oziroma da je bil padec in so vsi v redu. Ko pa dobiš informacije, da se nekdo ni pobral, pa hitro pride v zavest vprašanje, zakaj sploh dirkaš. In takrat bi šel samo domov. Ne v hotel, ampak domov. Saj se hitro zavedaš, da nihče ni imun na padce in se lahko tudi tebi hitro zgodi. Zamisliš se.”
Najtežje za bližnje doma
Na družbenih omrežjih je bila veliko kritik deležna tudi režija televizijskega prenosa, češ da v takšni situaciji res ni primerno tolikokrat kazati posnetkov grdega padca. Brajkovič se pridružuje temu mnenju. “Pokažeš padec, nato pa greš naprej s posnetki. Mislim, da ni bilo primerno. Kot smo videli, kolesarji niso bili v dobrem stanju. Niti tisti, ki so se pobrali. Predstavljate si, da to doma gledajo bližnji in prijatelji … Spomnim se padcev iz svoje kariere: ko sem prišel domov, je bilo vse v redu. Ko pa se je vse umirilo, se je žena zlomila. Obstajala je možnost, da bi pri padcu umrl. Pustiš tri otroke in ženo. Ni enostavno.”
Do zaključka dirke sta po nesrečnem četrtku ostali še dve etapi. Novi nosilec rumene majice je Mattias Skjelmose (Lidl Trek).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje