Prva tritedenska kolesarska dirka je tik pred vrati. Na težko pričakovani dirki po Italiji, na kateri se bo v lov na rožnato majico podalo 176 kolesarjev, vloga prvega in edinega favorita pripada Tadeju Pogačarju, pred katerim je debi na Giru. Skušal bo ponoviti lanski uspeh Primoža Rogliča, ki zmage ne bo branil.
V soboto se v Torinu oziroma Venarii Reale začenja 107. izvedba dirke po Italiji. Giro, ki ga je Primož Roglič po lanski zaključni drami na Svetih Višarjah dodal na vse daljši seznam slovenskih kolesarskih zmag, že dolgo ni imel tako izrazitega favorita. V Piemont se kot glavni in praktično edini kandidat za končno slavje 26. maja v Rimu, podaja prvi kolesar sveta Tadej Pogačar.
1. Kdaj, kje, kako
Dirka po Italiji 2024 se začenja v soboto, 4. maja, na severu Torina, natančneje v občini Venaria Reale z razgibano 140-kilometrsko etapo do središča Torina. Zaključek bo 26. maja s sprintersko parado šampionov v Rimu, v vmesnih treh tednih (prosta bosta ponedeljka 13. in 20. maja) pa kolesarje čaka 3400,8 kilometra vrtenja pedal (skoraj 100 manj kot lani), skupno pa 44.650 višinskih metrov (skoraj 7000 manj kot lani).
Če je zelo realna opcija, da Giro prihodnje leto prvič po sezoni 2022 znova obišče Slovenijo, pa tokrat tega obiska ne bomo deležni. Najbližji bosta tako etapi v zadnjem koncu tedna. 19. etapa od Mortegliana do Sappade (severozahodno od Vidma) in 20. etapa od Alpaga do Bassane del Grappo (severozahodno od Benetk).
2. Trasa
Če trasa na papirju deluje lažja od lanske izvedbe, pa se bo seveda znova za resnično izkazalo tisto nepisano kolesarsko pravilo, da je dirka zahtevna toliko, kot jo naredijo zahtevni kolesarji.
Šest ravninskih, šest hribovitih oziroma razgibanih in sedem gorskih etap ter dva posamična kronometra (v 7. in 14. etapi) bo določilo končnega prvaka.
Že drugi dan prinaša zaključni vzpon do svetišča na Oropi, v prvem tednu velja omeniti še kronometer od Foligne do Perugie z zaključnim klancem četrte kategorije in sobotni spektakel s ciljnim vzponom na Prati di Tivo (14,8 kilometra, 7%), na katerega ima Pogačar lepe spomine iz dirke od Tirenskega do Jadranskega morja leta 2021, ko je zmagal.
Drugi teden se bo začel in končal v gorah, že po prvem dnevu premora sledi pot od Pompejev do ciljnega klanca Bocca della Selva (17,9 km/5,6%), najtežjih pa je zadnjih šest kilometrov s povprečnim naklonom 7,2 odstotka. Pred drugim dnevom odmora pa čaka kolesarje kraljevska etapa od Manerbe del Garda do Livigna, ki bo dolga kar 220 kilometrov s 5200 višinski metri in petimi kategoriziranimi vzponi. Tretjo soboto bo na sporedu še povsem ravninski kronometer (31,2 km) od Castiglione delle Stiviere do Desenzana del Garde.
Tudi vstop v zadnji teden bo brutalen: prek mitskega Stelvia do Monte Pana, dan zatem od Val Gardene do prelaza Brocon, zadnja prava gorska priložnost za spremembe v skupnem seštevku pa bo na sporedu predzadnji dan z dvojnim klancem na Monte Grappo.
Vse etape Gira 2024:
3. Ekipe
Tako kot na vseh tritedenskih dirkah v zadnjem obdobju bo na sobotnem startu 22 ekip. 18 jih prihaja iz serije svetovne serije, štiri pa iz razreda ProTour. Vsako moštvo ima pravico nastopa z osmimi kolesarji, kar pomeni, da bo (vsaj na začetku) nastopalo 176 tekmovalcev.
Med njimi bodo tudi štirje Slovenci. Za Pogačarja bo to prvi nastop na italijanski pentlji, v ekipi UAE Emirates pa bo imel ob sebi še Domna Novaka, ki je na Giru do zdaj vozil trikrat, leta 2022 pa je bil na predzadnji etapi s ciljem na Marmoladi drugi.
Še petič bo pri zahodnih sosedih dirkal Jan Tratnik (Visma-Lease a Bike), ki je vrhunec doživel leta 2020 z zmago v bližini Vidma, šesti nastop pa nepričakovano čaka Luko Mezgeca (Jayco AlUla). Na Giru je nazadnje vozil leta 2017, najlepše spomine pa ima na izvedbo leta 2014, ko je dobil sprintersko etapo s ciljem v Trstu.
Celotna startna vrsta:
4. Zgodovina/večkratni zmagovalci
Lanska Rogličeva zmaga se je za vedno zapisala v zgodovino slovenskega športa, saj je Kisovčan postal prvi Slovenec na Giru, s tem pa je Slovenija dobila še tretjega od treh grandtourov (na Vuelti je Roglič zmagal trikrat, na Touru Pogačar dvakrat).
Na Giru imajo naši kolesarji do zdaj sicer skupno devet etapnih zmag. Ob štirih Rogličevih je dve prispeval še Jan Polanc (2015 in 2017), ki je leta 2019 dva dni nosil tudi rožnato majico. Po enkrat pa je do dnevnega slavja poleg Tratnika in Mezgeca prišel še Matej Mohorič (2018). Glede na formo bo skupno številko v prihodnjih dneh zagotovo popravil Pogačar.
Na vrhu večne lestvice so trije, ki so na Giru skupno zmagali po petkrat. Dva sta domačina – Alfredo Binda je blestel v 20. in 30. letih prejšnjega stoletja, Fausto Coppi pa v 40. in 50. letih. Zraven je še Belgijec Eddy Merckx, ki je pet zmag nabral v sedmih letih (1968-1974). Sledi peterica kolesarjev s po tremi zmagami in 14 takšnih s po dvema. Od najboljših v zadnjem obdobju so več kot enkrat slavili le Ivan Basso, Alberto Contador in Vincenzo Nibali.
5. Denarne nagrade
Denarni sklad tako kot lani znaša milijon in 500 tisoč evrov. Največji delež pogače bo seveda pripadel končnemu zmagovalcu, ki bo dobil 265 tisoč evrov (drugi 133 tisoč in tretji 68 tisoč evrov), a v kolesarstvu velja nepisano pravilo, da se ta sredstva delijo znotraj ekipe. V posamezni etapi je finančno nagrajenih najboljših 20 kolesarjev, pri čemer je najvišja dnevna nagrada 11.010 evrov, nosilec rožnate majice pa vsak dan prejme še dva tisočaka.
Nekoliko pa so spremenjene nagrade v drugih seštevkih. Najboljši mladi kolesar (do 26 let) bo dobil 10 tisočakov (dnevno 750 evrov za nosilca), najboljši sprinter po točkah osem tisoč evrov (dnevno 500 evrov za nosilca), najboljši hribolazec v seštevku gorskih ciljev pa pet tisoč evrov (dnevno 750 evrov za nosilca majice).
6. Majice
Seveda je treba začeti z rožnato majico ali Maglio Roso, ki pripada najboljšemu v skupnem seštevku. Prvič je bila podeljena leta 1931, barvo pa je dobila po glavnem organizatorju dirke v začetkih – časniku Gazzetta dello Sport.
Najboljšemu po točkah, največkrat specialistu za sprinte, pripada ciklamna (vijolična majica) ali Maglio Ciclamino.
Najboljši hribolazec, torej največkrat nagrajeni na gorskih ciljih, prejme modro majico (Maglio Azzurro), najvišje uvrščeni v skupnem seštevku, ki ima 26 let ali manj, pa prejme tradicionalno belo majico (Maglio Bianco).
7. Favoriti
Stroka, sotekmovalci, poznavalci, laiki, stavnice … Vsi na mesto izrazitega in edinega favorita, če bo uspešno prestal vse pasti Gira, postavljajo Tadeja Pogačarja. Čeprav bo to njegov debi na prvem grandtouru sezone, pa je prvi kolesar sveta s sedmimi zmagami v le 10 dneh dirkanja v letu 2024 nakazal, da je znova v odlični formi.
Odsotnost Rogliča, Remca Evenepoela in Jonasa Vingegaarda, ki so se že pred padcem v Baskiji osredotočili na dirko po Franciji, kot najresnejšega tekmeca slovenskega zvezdnika ponuja Gerainta Thomasa. Izkušeni, že 37-letni Valižan bo po lanskem grenkem porazu na predzadnji dan na Višarjah tudi tokrat kapetan Ineosa.
Domače upe bo skušal izpolniti Damiano Caruso (Bahrain Victorious), v dresu Bore bo visoko ciljal Kolumbijec Daniel Martinez. Pri Vismi-Lease a Bike, pri kateri bo zaradi posledic padca v Flandriji manjkal Wout van Aert, bo zanimivo spremljati, kako se bo znašel novinec Cian Uijtdebroeks. Tu so še Ben O’Connor, Antonio Tiberi, Thymen Arensamn, Romain Bardet, Nairo Quintana, Wout Poels … Odlični kolesarji, a ob Pogačarju se vse skupaj zdi le kot drugorazredna konkurenca.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!