Datumi, ki si jih ljubitelji kolesarstva morate zabeležiti

Kolesarstvo 19. Feb 202214:23 0 komentarjev
Primož Roglič in Tadej Pogačar. Foto: AP Photo/Christophe Ena via Guliverimage

Po izjemno natrpani olimpijski sezoni 2021, ki jo je dodobra krojil covid-19, se letos obeta bolj porazdeljeno, a nič manj napeto in mirno kolesarsko leto. Tekmovanja na najvišji ravni se začenjajo že ta vikend z Dirko po Združenih arabskih emiratih. Kateri pa so najpomembnejši datumi sezone 2022?

Tritedenske dirke:

Giro d’Italia: 6. maj do 29. maj

Tour de France: 1. julij do 24. julij

Vuelta: 19. avgust do 11. september

Treh Grand Tourov ni potrebno posebej predstavljati. Kar dva Slovenca bosta letos branila zmago na enem izmed njih: Pogačar na Touru, Roglič na Vuelti (če se bo odločil še četrtič zapored podati na špansko pentljo). Zanimivo pa bo že v začetku maja, ko se na Madžarskem začne italijanski Giro, ki bo tudi malo slovenski. Znova bo namreč karavana zavila na slovenske ceste. V petek, 27. maja bo 19. etapa prišla prek Učje v Posočje do Kobarida in od tam na Livek in prek Kolovrata nazaj čez mejo.

27. maja bo Giro obiskal zahodni del naše države. Takole je bilo na lanski Dirki po Italiji, ki se je prav tako ustavila pri nas. Foto: guliverimage

Spomeniki:

Milano-Sanremo: 19. marec

Dirka po Flandriji: 3. april

Paris-Roubaix: 17. april

Liege-Bastogne-Liege: 24. april

Dirka po Lombardiji: 8. oktober

Ne le večetapne dirke, tudi enodnevne klasike so v zadnjem obdobju postale “slovenske”. Lani je Tadej Pogačar osvojil kar dva od petih velikih spomenikov: dirko po Lombardiji in Liege-Bastogne-Liege. Na slednji je v sezoni 2020 zmagal tudi Primož Roglič. Tokrat se enodnevne dirke vračajo v pomladni del sezone, le Dirka po Lombardiji ostaja v klasičnem jesenskem terminu.

Tadej Pogačar je takole osvojil dirko Liege-Bastogne-Liege. Foto: AP Photo/Olivier Matthys

Dirka po Sloveniji: 15. junij do 19. junij

Kolesarska sezona se začne v Združenih arabskih emiratih, kjer bosta nastopila Tadej Pogačar in Luka Mezgec. Primož Roglič bo napadal zmago na dirki Pariz – Nica, ki se mu je lani izmaknila na zadnji etapi. Kolesaril je dominantno, na koncu pa z obilico smole, ki ga je spremljala v celotni lanski sezoni, izgubil majico vodilnega.

7. marca bo na sporedu dirka od Tirenskega do Jadranskega morja, kjer je bil lani najboljši Tadej Pogačar, 4. aprila pa sledi še Dirka po Baskiji, ki jo je dobil Primož Roglič.

Roglič je na Dirki po Baskiji ugnal tudi Tadeja Pogačarja. Foto: guliverimage

Glavna pripravljalna dirka na Tour bo na sporedu med 5. in 12. junijem. Dirka po Dofineji pa ima vedno močnejšo konkurenco v junijskem terminu. Tadej Pogačar, ki je lani zanesljivo dobil Dirko po Franciji, se je namreč pred Tourom udeležil Dirke po Sloveniji in jo zanesljivo dobil. Letos bo ta na sporedu od 15. do 19. junija.

– cestna dirka: 25. september

Slovenski kolesarji na svetovnem in evropskem prvenstvu v lanski sezoni niso bili tako uspešni kot na preostalih dirkah. Nova priložnost se ponuja letos. Prvenstvo stare celine bo tik pred špansko Vuelto (cestna dirka 14., kronometer pa 17. avgusta). Svetovno prvenstvo sledi v septembru.

Datum državnega prvenstva še ni znan, najverjetneje pa bo na sporedu znova junija. Lani je državni prvak postal Matej Mohorič, kronometrski naslov je osvojil Jan Tratnik.

Matej Mohorič v majici državnega prvaka. Foto: Guliverimage.