Slovenski kolesarji so v uvodnem delu letošnje sezone spet navduševali. Matej Mohorič, Matevž Govekar, Jan Tratnik in Tadej Pogačar so se že vpisali med zmagovalce leta 2024, kar pred pestrim nadaljevanjem riše nasmeh na obraz reprezentančnega selektorja Uroša Murna.
Matej Mohorič na etapi po Valenciani, Matevž Govekar na etapi po Anatalyi, Jan Tratnik na klasiki Omloop in Tadej Pogačar na neuradnem spomeniku Strade Bianche so štirje slovenski zmagovalci v svetovni seriji v sezoni 2024.
Odličen začetek bi kaj kmalu lahko dobil nadaljevanje, saj že v soboto sledi dirka od Milana do Sanrema, na kateri je leta 2022 slavil Mohorič, na sever Italije pa se kot eden glavnih favoritov podaja tudi Pogačar.
“Tadej je letos pripravljen še bolje kot v preteklih letih. Zamenjal je trenerja, malo je spremenil način dela. Dirkati je začel pozneje, to se odraža na pripravljenosti. Kar je naredil na Strade Bianche, je fenomen,” je nad prvim kolesarjem sveta navdušen slovenski članski selektor Uroš Murn.
Pogačar je lani na dirki od prestolnice Lombardije do Ligurskega morja zasedel četrto mesto, želi pa si višje. “Sanremo je zelo lahka dirka, a jo je zelo težko zmagati. Sam sem jo vozil štirikrat. Tadej je bolje pripravljen kot lani. Vseeno pa se bo na zadnjem klancu težko otresel konkurence. Vsi imajo visoke cilje … Pogačar, van Aert, van der Poel, pa tudi ostala falanga. Obeta se nam zanimiva dirka. Kdo bo zmagal, je težko napoved. Na tej dirki je veliko odvisno od vetra – ali piha v hrbet ali v prsi. Zagotovo pa razpleta ne bo veliko prej kot pred zadnjim klancem. UAE mora že na Cipresso narediti izredno selekcijo in jo ohranjati do Poggia. Verjetno bodo tako dirkali. Vsakič, ko je Tadej zraven, naredijo izjemno težko dirko,” je prepričan Murn.
Ni bilo napak
Na prvi dirki v ekipi Bore Hansgrohe pa je manj od standardov, s katerimi nas je razvadil v minulih letih, pokazal Primož Roglič. Na dirki od Pariza do Nice je bil skupno 10.
“Vemo, da mu mrzlo in mokro vreme ne ustreza. Letošnja dirka Pariz-Nica je bila specifična zaradi ekipnega kronometra. Primož tam ni pokazal svoje trenutne pripravljenosti,” pravi Murn, ki je zadovoljen tudi z Rogličevo vključitvijo v novo zasedbo.
“So se kar ujeli, ne bi rekel, da so naredili kakšno napako. Videlo se je, da vse v ekipi delajo za Primoža. Potem se jim je izšlo, ko so imeli številčno premoč še z Vlasovom in prišli do etapne zmage. To je odlična popotnica za ekipo, tudi za notranje odnose med kolesarji. Je pa dirko odločil ekipni kronometer, ko so pri Bori ostali še trije gorski kolesarji čez edini klanec. Do cilja je bilo še kar nekaj doline in ravnine, niso imeli ’težkokategornikov’, da bi tam vlekli ostale,” stanje ocenjuje Murn.
Bolj kot proti Parizu pogleduje proti Zürichu
Selektorsko funkcijo je prevzel v sezoni 2022, prvič pa ga na tem položaju čakata dva vrhunca v zelo kratkem času. Najprej konec julija in začetek avgusta olimpijske igre v Parizu, nato konec septembra še svetovno prvenstvo v Zürichu. Ni skrivnost, da je glede na traso dirk in časovni termin Švica tokrat večji cilj od Francije.
“V Zürichu imamo zagotovo več možnosti za prvo mesto. Dirka v Parizu bo namreč zelo dolga, samo s štirimi kolesarji. Ampak glede na izkušnje naših fantov imamo tudi tam lepe možnosti,” pravi Murn. Na novinarski konferenci je sicer potrdil, da se za nastop v francoski prestolnici pogovarja z vsemi sedmimi kolesarji iz svetovne serije (poleg omenjenih še Domen Novak in Luka Mezgec), medtem ko bo na kronometru skorajda zagotovo tekmoval Jan Tratnik.
Kaj pa Pogačarjeva odločitev, da bo pred reprezentančnimi vrhunci tekmoval že na Giru in Touru, torej ga čaka izjemno naporen spored, pomeni za selektorja: slabe novice? “Ne. On si je že lani, ko je bila predstavljena trasa v Zürichu, svetovno prvenstvo postavil za enega glavnih ciljev,” pravi Murn. Prvi kolesar sveta bo v Švici branil bron z lanskega šampionata v Glasgowu.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!