Recept za novo Pogačarjevo zmagovalno soboto

Kolesarstvo 14. Mar 202418:03 0 komentarjev

Sobota bo za slovenske ljubitelje kolesarstva znova izjemno pestra. Na prvem spomeniku sezone od Milana do Sanrema bo z najvišjimi cilji spet tekmoval Tadej Pogačar, ob njem pa bodo na cestah od prestolnice Lombardije do Ligurskega zaliva tekmovali še trije Slovenci Matej Mohorič, Domen Novak in Matevž Govekar.

Dva tedna po nepozabni zmagi na Strade Bianche se Tadej Pogačar to soboto vrača tekmovalno na kolo. Čaka ga eden od dveh spomenikov, ki jih v svoji bogati zbirki uspehov še nima. Najvišje je končal lani, ko je bil četrti.

Na novinarski konferenci Kolesarske zveze Slovenije pred začetkom mednarodne sezone na slovenskih tleh je o pričakovanjih pred dirko od Milana do Sanrema spregovoril direktor slovenske kolesarske reprezentance Martin Hvastija.

“Nepredvidljiva dirka. Vse se zgodi v kilometrih vzpona na Cipresso, ki je zadnji klanec tik pred spustom do cilja. Kaj lahko Tadej popravi v primerjavi z lansko dirko? Da napade nekaj 100 metrov pozneje. Do tam pa mora biti dirka čim težja, kar pa ob enostavnem terenu in širokih dirkah ni enostavno. Poggio je najtežji klanec, ampak še vedno prelahek, da bi odpadli vsi ali najboljši. Čez jih pride 20,30. Nato sledi ravnina, problematičen del, kjer lahko ostali ujamejo nazaj,” je prepričan nekdanji kolesar.

Trasa prvega spomenika v sezoni 2024:

Milano-Sanremo 2024
Milano-Sanremo 2024. Foto: organizator

Dovolj močan tudi v sprintu

Pogačar je z napadom poskušal že lani, a so mu Mathieu van der Poel, Wout van Aert in Filippo Ganna lahko sledili, na koncu so tudi končali pred njim. “Res bo veliko odvisno od Pogačarjeve ekipe, kako bodo sotekmovalci pripravili teren. Pogačar mora napasti pozneje in narediti 2,3 sekunde razlike. Zadnji klanec je tako kratek, da več ni mogoče. 10 sekund je utopija. In nato je umetnost to prednost pripeljati do cilja. Mnenja pa sem, da lahko Pogačar čaka tudi sprint. V primeru, da pride v zaključek 4-5 kolesarjev, je lahko kar močan,” še dodaja Hvastija.

Prepričan pa je, da lahko v tej sezoni na splošno pričakujemo še nadgradnjo kolesarske pravljice iz prejšnjih let: “Tadej Pogačar ima dva velika cilja, a verjamem, da bo tudi na klasikah, na katerih bo nastopil, igral vidno vlogo. Primož Roglič pa ima za glavni cilj dirko po Franciji, ostalo so priprave. Naslednjič bo dirkal po Baskiji v začetku aprila. Nato pa zelo racionalno in omejeno dirkanje do Francije. Tam si obetamo veliki obračun najboljših.”

Martin Hvastija
Foto: Denis Sadiković

Če kdo, potem lahko Tadej …

Prav Pogačarjeva odločitev, da v tej sezoni poskusi z napadom na zmago na dvojčku Giro-Tour, je med strokovnjaki poskrbela za polarizacijo. Nekateri vztrajajo, da je to pretežko, drugi pa, da je prav Tadej odličen kandidat za to dosežek v letošnji sezoni.

“Zmage na obeh od Pantanija ni ponovil še nihče. Če kdo, lahko to stori Tadej Pogačar. Menim, da je Giro letos namenoma postavljen tako, da se da. Nekoliko lažja trasa, nekaj manj višinskih metrov. Manj utrujajoče, manj transferjev. In s tem so ga uspeli privabiti. Težko ocenjujemo, ali mu bo uspelo ali ne, saj zadnjih 30 let nimamo podobnih izkušenj. Najprej Giro, potem pa Tour.”

Hvastija je spregovoril tudi o reprezentančni sezoni, ki prinaša dva velika cilja. Olimpijske igre v Parizu in svetovno prvenstvo v Zürichu. “Cilj so kolajne. Lagal bi, če bi rekel, da niso. Trasa olimpijskih iger v Parizu je lažja kot tista v Tokiu. Še bolj je omejeno število kolesarjev. Največ štirje na državo, skupno 90 za 280 tekmovalcev. Od tega jih bo 60 vrhunskih, ostalo pa eksoti. Zato bo dirka nepredvidljiva, lahko se odloči že zelo zgodaj. Kdorkoli od naših bo nastopil, ima možnosti, saj trasa omogoča najrazličnejše razplete. Od sprinta manjše skupine, kjer bi lahko dirkal Luka Mezgec, od individualne vožnje za Jana Tratnika ali Mateja Mohoriča. Dirka ne bo lahka, dovolj bo težka tudi za Tadeja Pogačarja ali morda Primoža Rogliča.” Kot je razkril selektor Uroš Murn, bo na kronometru v Franciji priložnost skoraj zagotovo dobil Jan Tratnik, Roglič tako ne bo branil zlate kolajne iz Tokia.

Foto;: Profimedia

Ni skrivnost, da oba najboljša Slovenca bolj pogledujeta proti šampionatu v Švici, ki bo na sporedu konec septembra. Igre pod petimi krogi bodo namreč na sporedu takoj po Touru de France. “Svetovno prvenstvo je eden od velikih ciljev Tadeja Pogačarja. Trasa odgovarja tudi Primožu Rogliču, potem ko ga zadnji dve leti na SP ni bilo. Tokrat je obljubil, da pride. Seveda je do tam še daleč, veliko se lahko še zgodi. Ampak upajmo, da bodo konec septembra tam vsi najboljši,” je dejal Hvastija.

Do julija se lahko še vse spremeni

Tudi Hvastija je bil navdušen nad predstavo prvega kolesarja sveta na dirki Strade Bianche, na kateri je napadel že 81 kilometrov pred ciljem in sam, z veliko prednostjo prišel v Sieno. “Takšnih napadov od daleč nismo gledali zadnjih 50 let. Do pred treh let, ko je s tem začel Pogačar. Spremenil je kolesarsko logiko, postavil jo je na glavo. V tem elementu ga skušata Jonas Vingegaard in Remco Evenepoel posnemati. Čakam samo še Primoža Rogliča, da stori kaj podobnega,” se kolesarskim navdušencem pridružuje Hvastija.

Prav med omenjeno četverico gre iskati tudi zmagovalca letošnje dirke po Franciji. A prvaka zadnjih štirih let sta vendarle bolj prepričljivo odprla tekmovalno leto 2024 kot Roglič in Belgijec. “Po tem, kar smo videli do zdaj, Jonas in Tadej odstopata. To je kar slabo za ostale. Ampak v zadnjih treh, štirih letih sta pridobila status superšampionov in ostali jima težko sledijo. Verjamem, da bosta do Toura nared tudi Primož in Remco Evenepoel, da bo vse skupaj bolj izenačeno. Na klasikah sta zraven še Mathieu van der Poel in Wout van Aert, zato bo bolj pestro. Zaenkrat se kaže dvoboj Jonas-Tadej,” je prepričan strokovni komentator na nacionalni televiziji.

Tudi zato ni šla mimo Rogličeva predstava na dirki Pariz-Nica, kjer je prvič tekmoval v dresu Bore Hansgrohe in prekinil zavidljiv niz. “Menjava ekipe ni lahka stvar. Proces homogenizacije v ekipi še poteka. Na dirki Pariz-Nica je bilo vreme zimsko in hladno, kar Primožu nikoli ni bilo pisano na kožo. Cel kup stvari, v katerih se še lahko popravi. Verjamem, da bo julija vse nared,” je optimističen sogovornik.

Srečanje z mediji je sicer v prvi vrsti potekalo zaradi začetka sezone na slovenskih tleh s štirimi enodnevnimi preizkušnjami med 17. in 24. marcem. Vse skupaj se bo začelo z nedeljsko VN Slovenske Istre. Nato sledi še nova preizkušnja pod okriljem kolesarskega kluba mebloJogi, VN Brda-Collio, ki bo na sporedu v torek, 19. marca. Dva dni kasneje bo na vrsti VN Goriške in Vipavske doline, za konec prvega dela slovenskih dirk pa še deveta VN Adrie Mobil v Novem mestu.

“To so razvojne dirke, na katerih so nekoč nastopali naši šampioni in se tu kalili, zato tudi organiziramo te dirke. Deset let že KZS organizira te dirke. Nastal je kar lep šopek dirk, štiri v tem uvodnem obdobju sezone,” je povedal Hvastija in dodal, da so dirke pomembne predvsem za mlade slovenske kolesarje, ki si želijo v poklicno kolesarstvo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!