Polanc neuspešno bežal, Roglič zlahka obranil rumeno majico

Kolesarstvo 6. Apr 202217:31 > 18:03 0 komentarjev
Primož Roglič. Foto: Guliverimage

Tretji dan Dirke po Baskiji je karavano peljal po razgibani 181,7 kilometra dolgi etapi od Laudie do Amurria. Dolgo je bil v begu treh kolesarjev tudi Jan Polanc (UAE Team Emirates), a so bili ubežniki do cilja ujeti, zmagovalca je tako odločil ciljni sprint. Slavil je Pello Bilbao, medtem ko je Primož Roglič zlahka obranil vodstvo v skupni razvrstitvi, v cilj je pripeljal na 7. mestu.

Tokratna etapa je bila morda na prvi pogled po profilu preprosta, a je bila razdeljena na dva precej različna dela. Prva polovica je bila še dokaj enostavna, nato so kolesarji odpeljali dva kroga bo zelo razgibanem terenu, ko jih je pot dvakrat vodila čez dva kratka, a strma kategorizirana vzpona po ozkih cestah.

Ob drugem vzponu na Ozeko je 23 kilometrov od cilja prvi čez vrh še pripeljal Cristian Rodriguez (TotalEnergies), najvztrajnejši od treh ubežnikov, ki je 60 kilometrov pred koncem v begu ostal sam, a imel pred glavnino, v kateri so bili vsi favoriti za skupno razvrstitev, le še nekaj sekund naskoka.

Slabih 20 kilometrov pred ciljem v Amurriu je mimo njega kot brzovlak pripeljala glavnina 16 kolesarjev, ki je ostala skupaj vse do zadnjega kilometra. Zmagovalca je tako določil zaključni sprint, v katerem je najmočnejše noge pokazal Pello Bilbao (Team Bahrain Victorious), ki je za nekaj centimetrov prehitel sredinega zmagovalca Juliana Alaphilippa.

Skupaj z vodilnimi je čez cilj pripeljal tudi Primož Roglič, zasedel je 7. mesto (Team Jumbo Visma) in tako po polovici Dirke po Baskiji obdržal rumeno majico vodilnega.

Jan Polanc (UAE Team Emirates) je bil tokrat 75., za zmagovalcem je zaostal 10:55. Za njim je v cilj pripeljal tudi Domen Novak (Bahrain – Victorious).

Neuspešen pobeg Rodrigueza, Polanca in Houla

Po približno 70 kilometrih je v beg krenila trojica Jan Polanc, Hugo Houle in Cristian Rodriguez ter si privozila štiri minute naskoka. Rodriguez tako virtualno oblekel tudi rumeno majico vodilnega, po dveh etapah je za Rogličem zaostajal le 56 sekund. Zato je bilo povsem pričakovano, da se bo glavnina kmalu pognala v lov.

Slovenski kolesar moštva UAE Team Emirates je bil najmočnejši na vmesnem sprintu 90 kilometrov pred ciljem. 62 kilometrov od Amurria je v begu sam ostal Rodriguez, potem ko je napadel na 3,6 kilometra dolgem vzponu na Ozeko s povprečnim naklonom 7,4 odstotka. Ujet je bil slabih 20 kilometrov od cilja 3. etape.

Tudi na četrtkovi četrti etapi Dirke po Baskiji se bodo kolesarji zapeljali po razmeroma razgibanem terenu. Na poti od Vitorie-Gasteiza do Zamudia jih čaka 185,6 kilometrov kolesarjenja in štirje kategorizirani vzponi. Prva dva tretje in nato še dva druge kategorije. Najdaljši bo zadnji, ki se začne 25 kilometrov pred ciljem, v dolžini šestih kilometrov s povprečnim naklonom 6,3 odstotka.

Dirka se bo sklenila in najverjetneje tudi odločila v soboto, ko je na sporedu najzahtevnejša gorska etapa s kar sedmimi kategoriziranimi vzponi, od tega so trije prve kategorije.

Izidi 3. etape; Laudio – Amurrio (181,72 km)