Pravljična sedmica ali kako je Slovenija postala kolesarska velesila

Kolesarstvo 26. Maj 202420:15 2 komentarja
Tadej Pogačar
Foto: Profimedia

Z zmago Tadeja Pogačarja na dirki po Italiji je zbirka slovenskih slavij na tritedenskih dirkah poskočila že na sedem. Statistika, ki jo deželi na sončni strani Alp zavida marsikatera večja nacija, sploh če v izračun vzamemo zgolj zadnjih pet let.

Tadej Pogačar je danes v Rimu še obogatil slovensko statistiko na tritedenskih dirkah. Na tronu dirke po Italiji je nasledil rojaka Primoža Rogliča, s katerim sta v zadnjih letih poskrbela za sijajen rezultatski razcvet kolesarske Slovenije.

Zgodbo trenutne generacije je pred desetimi leti z etapno zmago na Giru v nam bližnjem Trstu odprl Luka Mezgec, nato pa se je krivulja rezultatov začela strmo vzpenjati. Jan Polanc, Matej Mohorič, Jan Tratnik, Domen Novak in Matevž Govekar so Slovenijo utrdili na kolesarskem zemljevidu sveta, povsem na vrh tega pa sta jo postavila Primož Roglič in Tadej Pogačar.

Prvi je leta 2019 postal prvi Slovenec s stopničkami (Giro) in zmago (Vuelta) na grandtouru. Zgodbo je hitro dopolnjeval Pogačar, ki se je do tretje stopničke povzpel na že omenjeni dirki po Španiji, prihodnje leto pa je postal prvi zmagovalec najprestižnejše dirke v svetu kolesarstva – Toura de France. Roglič mu je tam delal družbo na stopničkah, jeseni istega leta pa je bil znova najboljši na Iberskem polotoku. Leta 2021 sta oba ponovila svoja uspeha in v skupno ’malho’ dodala še po eno rumeno oziroma rdečo majico.

Roglič Pogačar
Prizor s Toura 2020. Foto: Guliverimage

Impresivne številke

Najdlje smo čakali na Slovenca na vrhu na za nas najbližji dirki. Nato pa smo znova dobili zaporedni slavji. Najprej lani v dramatičnem slogu Primož Roglič, nato letos z veliko prevlado Tadej Pogačar. Od Vuelte 2019, ko je izkušenejši od slovenskih asov poskrbel za prvo tritedensko slavje na sončni strani Alp, je bilo vključno z letošnjim Girom na sporedu 14 grandtourov. Sedem od teh, torej kar polovica, jih je pripadla Sloveniji.

Še bolj impresivna pa je številka slovenskih stopničk na omenjenih preizkušnjah. Ne samo sedem zmag, Roglič in Pogačar sta temu dodala še pet uvrstitev na stopničke, skupno torej 12 na 14 grandtourih. Ko k temu prištejemo še tretje mesto z Gira 2019, smo pred največjim kolesarskih vrhuncem letošnje sezone pri (ne)srečni trinajstici.

Vse stopničke Slovencev v skupnem seštevku grandtourov:

1. mesto:
Primož Roglič, Vuelta 2019
Tadej Pogačar, Tour 2020
Primož Roglič, Vuelta 2020
Tadej Pogačar, Tour 2021
Primož Roglič, Vuelta 2021
Primož Roglič, Giro 2023
Tadej Pogačar, Giro 2024

2. mesto:
Primož Roglič, Tour 2020
Tadej Pogačar, Tour 2022
Tadej Pogačar, Tour 2023

3. mesto:
Primož Roglič, Giro 2019
Tadej Pogačar, Vuelta 2019
Primož Roglič, Vuelta 2023

Slovenija se je s sedmimi zmagami na tritedenskih dirkah prebila na sedmo mesto večne lestvice, kjer je izenačen z Luksemburgom. Pred njo so le še Italija (85), Francija (51), Španija (48), Belgija (33), Velika Britanija (11) in Švica (10).

Kaj takega uspelo le še trem državam

S Pogačarjevo zmago na Giru pa se je komaj dvomilijonska država pridružila tudi elitnemu seznamu, na katerem so nacije, katerih so kolesarji so slavili ob debiju na posameznem grandtouru. Primož Roglič leta 2019 na Vuelti, Tadej Pogačar leta 2020 na Touru in Tadej Pogačar leta 2024 na Giru so uspehi, ki so se zapisali v kolesarsko zgodovino. Pred tem so debitantsko zmago katerega koli svojega kolesarja na vseh treh tritedenskih dirkah pozdravile le še Italija, Belgija in Francija.

Primož Roglič Giro 2023
Roglič po zmagi na Giru 2023. Foto: Uroš Skaza

Na Vuelti je sicer ob debiju ob Rogliču uspelo zmagati še 25 kolesarjem, nazadnje Remcu Evenepoelu leta 2022. Pogačar je bil na Touru takšen kolesar šele kot dvanajsti, zaenkrat je tudi zadnji. Tudi na Giru pa je pred Pogačarju to uspelo kot dvanajstemu v zgodovini, pred njim je to uspelo Eganu Bernalu pred tremi leti.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje