“Primož Roglič je še vedno oster kot britev”

Kolesarstvo 13. Feb 202517:30 1 komentar
Primož Roglič
Foto: Sebastian Marko/Red Bull Content Pool

Nova sezona prinaša nove izzive za Primoža Rogliča, ki ostaja zvest svoji prepoznavni osredotočenosti in neomajni želji po zmagi. Kljub preteklim neuspehom na dirki po Franciji in lekcijam, ki jih je prinesla sezona 2024, slovenski as z optimizmom zre v prihodnost.

V pogovoru z novinarji se je prvi zvezdnik ekipe Red Bull-Bora-hansgrohe dotaknil številnih tem – od svoje motivacije, lekcij iz prejšnje sezone, do pričakovanj za prihajajoče dirke. Medtem ko je pogosto znan po kratkih in jedrnatih odgovorih, si je pri enem vprašanju vzel daljši premor za razmislek: “Kaj bi rekli, da vas najbolj motivira za uspeh, za zmago?”

“To je težko vprašanje, kajne … Ampak težko vprašanje ali ne, preprosto želim biti to, kar sem,” besede Rogliča povzema portal Cyclingnews.

“Imam res neverjetno priložnost v življenju in v času, ko sem tukaj. Iz smučarskih skokov sem sedaj prišel na kolesarjenje in si nikoli nisem mogel predstavljati, da mi bo šlo tako dobro in da bom dejansko zmagoval na dirkah. To je užitek, a na drugi strani morda tudi odgovornost. Preprosto poskušam biti to, kar sem, in narediti najboljše v času, ki mi je dan. In to je preprosto,” je nadaljeval slovenski kolesarski as.

Roglič se je v svetu kolesarstva uveljavil kot serijski zmagovalec, v profesionalni karieri je zbral 88 zmag – kar ga uvršča na četrto mesto med aktivnimi kolesarji. Enako število zmag je zbral tudi Tadej Pogačar.

35-letnik se zaveda svoje vloge vzornika in vodje v ekipi Red Bull-Bora-hansgrohe. Ko so ga vprašali o vključevanju novih ekipnih kolegov, kot je Maxim Van Gils, pred začetkom sezone, je odgovoril: “Sem sramežljiv, običajno bi raje bil sam ali se nekje skril. A trudim se spoznati ljudi in se bolje spoznati, še posebej s fanti, s katerimi bomo očitno sodelovali. Nočem pustiti vtisa, da sem preveč zadržan … Mislim, da do zdaj nisem ugriznil nikogar – razen energijskih ploščic in gelov.”

Slovenski kolesar optimistično vstopa v novo sezono, v kateri bo znova združil moči z Janom Tratnikom. Ekipa je okrepila svoje vrste s številnimi močnimi kolesarji, a ključ do uspeha ne leži zgolj v imenih na papirju, temveč v povezovanju vseh teh posameznikov v uigrano celoto

Denk Roglič Aldag 2024 Majorka
Foto: Red Bull Bora Hansgrohe

“Vodi z zgledom, ne z velikimi besedami”

Tudi športni direktor Rolf Aldag poudarja, da Slovenec še vedno ohranja izjemno pozitiven odnos do svojega dela ter vodi z zgledom.

“Ampak če mu daš priložnost, če mu ponudiš oder – recimo oktobra, ko smo imeli prvi ekipni sestanek, je tokrat stopil na oder in nagovoril ekipo. Mislim, da je bilo to nekaj res posebnega. Včasih si postavi zid in je res težko pogledati čez njega. Ampak ko se odpre, ima kaj povedati in to je zelo pomembno za ekipo in njegove sotekmovalce. Seveda, v ekipi je vedno tako, da rezultati pomagajo. Lani je bilo obdobje, ko mu kot ekipa nismo mogli zagotoviti idealne platforme za doseganje rezultatov, a to se je spremenilo z zmago na Vuelti. Mislim, da je bilo za obe strani zelo pomembno pokazati, da smo tukaj drug za drugega, da še vedno verjamemo drug v drugega in da lahko to partnerstvo postane zelo uspešno,” je povedal 56-letni Nemec.

Lanska Vuelta, kjer je Roglič osvojil rekordni četrti naslov v Španiji, je bila že tretja zmaga le nekaj mesecev po razočaranju v Franciji. Aldag in Roglič sta priznala, da so bile pri njunem prvem skupnem pristopu k Touru lani storjene določene napake, pri čemer sta iz sezone 2024 potegnila pomembne nauke, ki jih bosta upoštevala pri pripravah na letošnji Giro in Tour.

Ko so Rogliča vprašali, ali se sedaj, ko je preteklo nekaj časa, strinja, da je ekipa storila preveč v svoji intenzivni pripravi na Tour, je bil njegov odgovor jasen: “V tem primeru bi se zdaj zagotovo strinjal. Ampak, kot pravijo, po bitki je lahko biti pameten.”

“Pomembno je, da se vedno ozremo nazaj – ne takoj, ampak s kančkom distance. Takrat lahko čustva postaviš nekoliko na stran in resnično analiziraš, kako je bilo. Poskusiti se moramo učiti iz tega. Upam, da letos ne bomo ponovili istih napak in da bomo znali bolje odreagirati, če se znajdemo v podobni situaciji,” je pragmatično dodal olimpijski prvak v vožnji na čas iz Tokia.

Aldag je opozoril tudi na mentalno izčrpanost, s katero se je ekipa soočala, saj lahko pretirana motivacija včasih vodi do preobremenitve, še posebej, ko je želja po popolnosti prevelika.

Težave so se začele, ko so kolesarji takoj po višinskem kampu odšli na Dofinejo, pri čemer so odpovedani leti povzročili, da so nekateri prispeli šele ob 3.30 zjutraj, tik pred začetkom dirke. Čeprav je Roglič na generalki za Tour slavil in pokazal vrhunsko formo, je bila cena visoka – tako zanj kot za ekipo.

“Ko pogledam nazaj, bi moral biti morda nekoliko bolj sproščen in fantom reči: ‘Ciljamo na uspeh, želimo se dokazati kot ekipa, a ne smemo pretiravati.’ Bilo je nekaj etap, pri katerih sem kritičen do samega sebe. Lahko bi jih odpeljali manj agresivno – ne pa z glavo skozi zid v upanju, da bo zid padel in bomo nadaljevali naprej,” še dodaja športni direktor Red Bulla.

Aldag je prepričan, da imajo pri ekipi sedaj večjo stabilnost tako pri prehrani kot tudi pri dirkanju: “Učimo se o treningih, še vedno prilagajamo svojo filozofijo višinskih priprav …. In Primož je še vedno oster kot britev.”

Primož Roglič
Foto: Sebastian Marko / Red Bull Content Pool

Višinske priprave? Napaka, ki je ekipo drago stala

Prava škoda je bila storjena na dodatnem višinskih pripravah v Tignesu, kjer je deževalo praktično vsak dan. Nemec pravi, da bi zdaj sprejel povsem drugačno odločitev: “Ko smo prispeli na Tour, smo bili fizično verjetno še vedno dovolj dobri, a ne dovolj sveži. Mentalno pa smo bili povsem ‘skuhani’ – in tega si na začetku Toura nikakor ne želiš. To je nepopravljivo. Dva dni pred dirko ne moreš kar reči: ‘V redu, zdaj pa malo lažje’, kot to lahko storiš s treningom.”

Zato je ekipa letos uvedla tudi dodaten oddelek za mentalno pripravo, ki bo preprečil ponavljanje preteklih napak.

“Mislim, da bi zdaj, tudi če bi bilo vse organizirano in izvedeno po načrtih, vseeno prekinil trening, vse poslal domov in jim rekel: ‘Sprostite se, osvežite se, preživite čas z družino in nato pridite pripravljeni na Tour de France’. To bi bila zdaj moja odločitev. A, kot vedno, ne moreš zavrteti časa nazaj,” nadaljuje športni direktor ekipe.

Rogličev pristop bo letos drugačen, saj ima v načrtu nastop na dirki po Italiji pred Tourom. V lov na Trofeo Senza Fine se vrača prvič po zmagi leta 2023, kar Aldagu daje upanje, da bo uspeh na Giru idealna sprostitev pred Tourom – še posebej glede na turbulentno zgodovino na cestah Francije.

Aldag poudarja, da bo letošnja priprava jasna in osredotočena, brez dodatnih dirk med dirko po Italiji in dirko po Franciji. Cilj ekipe je, da Roglič na italijanski pentlji doseže uspeh, kar bi mu omogočilo, da na Tour pride samozavesten in v dobri formi. Po Giru se bodo lahko posvetili sproščenemu, a strukturiranemu treningu in optimalni pripravi, pri čemer Nemec popolnoma zaupa Rogličevi preizkušeni rutini: “Nikoli še nisem videl Primoža, da ne bi bil pripravljen na dirkanje po pripravah, če seveda ni bil bolan ali poškodovan. Ve, kaj mora narediti. Ima svojo rutino. Ne skrbi ga, kaj počnejo njegovi tekmeci.”

5. julija se bodo Roglič in druščina podali pot od Lilla do Pariza, sezono pa bo začel že prihodnji teden, ko se bo na jugu Portugalske, v regiji Algarve, pomeril z Jonasom Vingegaardom.

“Mislim, da želi zmagovati. Primož, ki ne bi več želel zmagovati, bi verjetno razmišljal o koncu kariere in iskal nekaj drugega, saj je ravno želja po zmagi tista, ki ga žene naprej,” je zaključil športni direktor nemške ekipe.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje