10 tekmovalnih dni, sedem zmag. Takšen je izkupiček Tadeja Pogačarja v spomladanskem delu sezone, v katerem ga čaka še en vrhunec: dirka po Italiji. Čeprav v primerjavi s preteklimi leti dirka veliko manj, se to ne pozna v njegovem zaslužku.
Po nepozabni zmagi na Strade Bianche, tretjem mestu na dirki od Milana do Sanrema in izjemno prepričljivi predstavi na dirki po Kataloniji, kjer je najbližjega zasledovalca v tednu dni prehitel za skoraj štiri minute, se je Tadej Pogačar umaknil na višinske priprave v Španijo.
V gorovju Sierra Nevada je pilil formo za prihajajoči Giro, ki se začne že 4. maja. Generalko pred začetkom lova na rožnato majico pa je 25-letnik z odliko opravil na ardenskem spomeniku Liege-Bastogne-Liege in pokazal, da je v tem trenutku najmočnejši mož v kolesarski karavani.
Čeprav prvi kolesar sveta v začetku letošnje sezone zaradi natrpanega urnika v nadaljevanju (po dirki po Italiji ga čaka še dirka po Franciji) dirka manj kot v preteklih letih – od vstopa v svetovno serijo leta 2019 je imel ob koncu aprila tako malo tekmovalnih dni zgolj v koronsko zaznamovani sezoni 2020, ko so dirke odpadale – pa je tudi statistično gledano neverjetno uspešen.
Na treh enodnevnih klasikah in eni enotedenski preizkušnji, torej v skupno desetih dneh dirkanja, je zbral že sedem zmag – šest v cilju in eno skupno. Karierni števec zmag pa je z nedeljskim slavjem v Liegu premaknil že na 70, s čimer le še za 11 slavij zaostaja za starejšim rojakom Primožem Rogličem.
Najbogatejši dirki naslednji na sporedu
Odličen začetek sezone je Pogačarju prinesel tudi lep denarni zaslužek. Čeprav se zdi naslednja številka ob približno 6-milijonski plači, ki jo letno prejme od ekipe UAE Emirates, kot pljunek v morje, pa je slovenski šampion v prvih mesecih leta 2024 le od finančnih nagrad zbral okroglih 75 tisoč evrov.
Največji delež tega je dobil v Kataloniji (34 tisoč evrov), kjer mu je skupna zmaga prinesla 14 tisočakov, po štiri so bile vredne vse štiri etapne zmage, dva tisoč evrov je dobil za drugo mesto v prvi etapi, po enega tisočaka pa sta bili vredni še zmagi v točkovanju gorskih ciljev in sprinterskih točk.
Nedeljsko slavje na najstarejši dirki v svetu kolesarstva mu je prineslo 20 tisoč evrov, veličastna zmaga po več kot 80-kilometrskem pobegu na uvodu sezone v Toskani pa je bila vredna štiri tisoč evrov manj. Pet tisoč evrov pa je v žep pospravil še za tretje mesto v Sanremu.
Če vemo, v kakšni formi je trenutno Pogačar, in da sta pred njim največji in tudi najbogatejši dirki v kolesarstvu, je jasno, da bi lahko kolesar s Klanca pri Komendi v prihodnjih mesecih še obogatil te številke.
Finančne nagrade Tadeja Pogačarja v 2024:
1. mesto na Strade Bianche: 16.000 evrov
3. mesto na Milano-Sanremo: 5.000 evrov
skupna zmaga, štiri zmage v etapah, drugo mesto v etapi, skupna zmaga v seštevku gorskih in sprinterskih ciljev na dirki po Kataloniji: 34.000 evrov
1. mesto na Liege-Bastogne-Liege: 20.000 evrovSKUPAJ: 75.000 evrov
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje