Ura resnice: Kako visoko lahko poseže Pogačar?

Tadej Pogačar

Tadej Pogačar se bo po odlični predstavi na cestni dirki danes preizkusil še na kronometru. 24-letni slovenski kolesar je sicer poudaril, da mu 47,8 kilometra dolga proga ni najbolj všeč, a da hkrati vseeno upa na dobro uvrstitev. Pogačar se bo na progo podal ob 15.56.

Svetovno prvenstvo v vožnji na čas za moške bo na sporedu v petek, pet dni po cestni dirki. Običajno je kronometer ogrevanje za cestno dirko, letos pa je temu obratno. Na Škotskem se bodo za mavrično majico pomerili vrhunski kolesarji, med najožje favorite spadajo Filippo Ganna, Remco Evenepoel in Wout van Aert. Tu so še Tadej Pogačar, Stefan Küng in lanski presenetljivi prvak Tobias Foss.

Vožnja na čas se začne in konča v Stirlingu, grajskem mestu, ki je bilo vedno pomembno v škotski zgodovini, zlasti ko je šlo za napade angleških vojsk in bitke, ki so jih vrnile domov. Na tem območju sta potekali bitki pri Stirling Bridgeu in Bannockburnu. Stirling se nahaja v osrednji Škotski, približno 42 km severovzhodno od Glasgowa in približno 60 km severozahodno od Edinburga.

Svetovno prvenstvo v kolesarstvu, kronometerGlasgow

Vožnja na čas poteka zahodno od Stirlinga. Kolesarje čaka 47,8 kilometra dolga trasa z veliko dolgimi ravninami. Le dvanajst ovinkov je ostrejših od 90 stopinj. Nekaj je tudi vzponov, kar pomeni, da ima dirka skupaj 352 metrov vzpona. Dolgih ali izredno strmih vzponov ni.

Uvodni kilometri do prve vmesne točke za merjenje časa na 12,5 kilometra so povsem ravni. Po približno 30 kilometrih se v bližini mesta Kippen rahlo dvigne (0,8 km s 3,2 %). Na 34,5 kilometra sledi druga časovna kontrola. Sledi kratek vzpon, dolg 400 metrov (5 %).

Sledita še dva manjša vzpona, 300 metrov s 3,7 % in 600 metrov s 3,7 %, preden se kolesarji vrnejo v Stirling. Najtežji del proge je na cilju pri gradu Stirling. Zadnjih 800 metrov do trdnjave je tlakovanih s povprečnim naklonom 5,5 %.

Favoriti

16.04: Na startu bo kot zadnji startal lanski zmagovalec Tobias Foss, vendar branilec naslova letos ni pokazal veliko. Njegov najboljši rezultat na dirki s časom je bilo 2. mesto v prologu dirke po Romandiji, za zmagovalcem Josefom Cernyjem je zaostal eno sekundo. Poleg tega je bil peti na dirki Volta ao Algarve, osmi na dirki po Romandiji in deveti na kronometru dirke po Poljski. Čeprav Norvežan lani, preden je v Wollongongu osvojil naslov svetovnega prvaka, ni dosegel veliko boljših rezultatov. Če bi v petek zmagal, bi bilo to ponovno presenečenje.

16.01.20: Remco Evenepoel je bil že nekajkrat blizu. Kot mladinec je bil svetovni prvak v vožnji na čas, v svojem prvem letu med profesionalci pa je zasedel drugo mesto za Rohanom Dennisom. Leta 2020 Evenepoel zaradi padca na dirki po Lombardiji ni vozil, leta 2021 pa je bil v Bruggeu z bronom na stopničkah. Enako je bilo tudi v Wollongongu, teden dni po zmagi na dirki španski Vuelti. Letos Evenepoel nima v nogah celotne tritedenske dirke in bi moral biti na začetku kronometra na Škotskem nekoliko bolj svež. Kronometer ni tehničen in bi mu moral ustrezati, vsaj na papirju. Na 19,6 kilometra dolgem uvodnem kronometru Gira je Evenepoel Ganno premagal za 22 sekund.

15.41.20: Wout van Aert je v Glasgowu odpeljal težko cestno dirko in zasedel drugo mesto. Belgijec ni imel odgovora na svojega tekmeca Mathieuja van der Poela, vendar se bo veselil petka. Van Aert ima že dve srebrni medalji v vožnji na čas. Drugo mesto na dirki v Imoli in drugo na dirki v Bruggeu. Lani na svetovnem prvenstvu v vožnji na čas ni vozil, da bi se osredotočil na cestno dirko, a sprememba vrstnega reda pomeni, da se je vrnil. Je tudi aktualni belgijski prvak. V Herzeleju je dosegel svojo edino zmago v vožnji na čas leta 2023, potem ko je Evenepoel zgodaj padel na mokrem cestišču.

15.56: Tretji na cestni dirke v Glasgowu je bil Tadej Pogačar. Slovenec si je opomogel po dirki po Franciji in je očitno v dobri formi. V Glasgowu mu zlato ni bilo dosegljivo, v Sterlingu pa ima še eno priložnost, čeprav bo težko premagal močnejše tekmece. Na svojih prejšnjih udeležbah na svetovnem prvenstvu na kronometru je leta 2021 zasedel 10. mesto, leta 2022 pa 6. mesto. Pogačar lahko ob svojem dnevu odpelje dober ravninski kronometer, kot je to že večkrat dokazal.

16.02.40: Stefan Küng je bil dvakrat evropski prvak v vožnji na čas, in sicer v letih 2020 in 2021. Küng je v tej sezoni zmagal v dveh vožnjah na čas. Na dirki Volta ao Algarve je premagal Rémija Cavagno in Filippa Ganno, na dirki po Švici pa Remca Evenepoela in Wouta van Aerta. Torej mu to lahko uspe. Zdaj mora zmagati na najpomembnejšem kronometru sezone.

15.40: Mladi Joshua Tarling je v svoji prvi sezoni med profesionalci in je že pokazal, da je zelo nadarjen za vožnjo na čas. Devetnajstletni kolesar ekipe INEOS Grenadiers je v tej sezoni odpeljal tri vožnje na čas in nikoli ni končal slabše kot na drugem mestu. Drugi je bil v ciljnem kronometru dirke Etoile de Besseges, zmagal je na britanskem državnem prvenstvu in bil drugi v kronometru dirke Ethias-Tour de Wallonie. Na 32,7 kilometra dolgi etapi v Valoniji je za Filippom Ganno zaostal le 8 sekund.

16.00: INEOS Grenadiers in Velika Britanija imata tudi Gerainta Thomasa. Valižan je 18 let starejši od Tarlinga, vendar lahko še vedno doseže vrhunske rezultate v boju s časom. Prejšnji teden je bil tretji na kronometru na etapi dirke po Poljski. Njegova forma bi morala biti dobra, saj ga konec meseca čaka Vuelta. Thomas ni vozil cestne dirke, saj se je osredotočil na vožnjo na čas.