V lovu na rekord bo moral Primož Roglič najprej zavladati v svoji ekipi

Kolesarstvo 26. Avg 20236:00 0 komentarjev
Primož Roglič
Foto: Profimedia

Odštevanja in nestrpnega pričakovanja je konec. Danes zvečer se bo z ekipnim kronometrom v Barceloni začela 78. izvedba dirke po Španiji. V najožjem krogu favoritov za rdečo majico, ki jo bo zmagovalec v trajno last prejel 17. septembra v Madridu, je znova tudi Primož Roglič, eden od štirih Slovencev na startu.

Po veličastni zmagi na dirki po Italiji konec maja si je Primož Roglič vzel veliko časa za počitek in temeljite priprave na zadnji cilj sezone – dirko po Italiji. Na 78. izvedbi Vuelte bo skušal izpolniti cilj, ki mu je po grdem padcu v 16. etapi lani spodletel – še četrtič osvojiti dirko na Pirenejskem polotoku in se tako postaviti ob bok Špancu Robertu Herasu.

A naloga Zasavca bo vse prej kot enostavna. Ena najbolj zvezdniških zasedb na startu tretjega grandtoura v sezoni ponuja velika imena svetovnega kolesarstva. Ob Geraintu Thomasu, Joau Almeidi in branilcu lanske zmage Remcu Evenepoelu, s katerimi je Roglič moči meril že na Giru, bodo zraven še domačina Juan Ayuso in Enric Mas, zelo zahtevno delo pa čaka Slovenca že znotraj ekipe, saj bo nastopil tudi zmagovalec dirke po Franciji Jonas Vingegaard.

1. Kdaj, kje, kako

Dirka po Španiji 2023 se začenja že danes zvečer, ko se bodo ekipe pomerile na kratkem (14,8 km) ekipnem kronometru. Prizorišče velikega starta je Barcelona, kjer so navdušeni nad vrnitvijo Vuelte v katalonsko prestolnico. Po treh tednih se bo vse skupaj končalo z vse bolj tradicionalno parado šampionov v Madridu, kjer bo novi ’španski kralj’ okronan 17. septembra. Do tam pa karavano loči 3153,8 kilometra.

Za razliko od minule sezone, ko se je Vuelta začela na Nizozemskem, se bo boj za rdečo majico tokrat razplamtel na njenih domačih tleh. Kljub temu pa bodo kolesarji v dveh dneh zapustili Španijo. Že v tretji etapi se bodo podali v Andoro, kjer bo zaključek v smučarskem središču Arinsal. Še težji pa bo vrhunec 13. etape (petek, 8. septembra) na francoski strani meje z mitskim klancem na Tourmalet.

Trasa Vuelta 2023
Foto: lavuelta.es

2. Trasa

Če je na dirki po Italiji Roglič na poti do zmage moral premagati več kot 70 kilometrov kronometra, je tega na Vuelti tokrat občutno manj. Po začetnem ekipnem bo na sporedu le še ena vožnja na čas – po prvem dnevu premora se bodo kolesarji v 10. etapi posamično z uro udarili v Valladolidu (25,8 km). Ker je v konkurenci tudi novi svetovni prvak v tej disciplini Evenepoel, je to za Kisovčana zagotovo dobra novica.

A trasa letošnje dirke po Španiji je vseeno izjemno zahtevna. V skladu s tradicijo je veliko bolj razgibana in eksplozivna od Gira in Toura, kljub temu pa klancev ne manjka. Prvi tak bo na sporedu že v ponedeljek v Andori, skupno pa ima kar tretjina (7/21) etap oznako ’gorska’. Še dve se po ravnini končata z zaključnim vzponom, šest etap pa je kategoriziranih kot hribovitih. Le štiri bodo zares ravninske in bolj kot ne namenjene sprinterjem.

Katere etape bodo ključne in si zato njihov datum velja shraniti v koledar, lahko preberete tukaj.

3. Ekipe

Tako kot na vseh tritedenskih dirkah v zadnjem obdobju bo na sobotnem startu 22 ekip. 18 jih prihaja iz serije svetovne serije, štiri (Lotto Dstny, TotalEnergies, Caja Rural-Seguros in Burgos-BH) pa iz razreda ProTour. Vsako moštvo ima pravico nastopa z osmimi kolesarji, kar pomeni, da bo (vsaj na začetku) nastopalo 176 tekmovalcev.

Data powered by FirstCycling.com

4. Slovenci

Med 176 udeleženci starta v Barceloni so tudi štirje Slovenci. Medtem ko Matej Mohorič te dni nastopa na dirki po Nemčiji, Tadej Pogačar in Luka Mezgec pa imata drugačne tekmovalne načrte, je zraven preostala četverica iz svetovne serije.

Za Primoža Rogliča bo to peti zaporedni nastop na Vuelti. Prvič mu bo v dresu Jumbo Visme na tritedenski dirki družbo delal povratnik po poškodbi kolena Jan Tratnik. Če zaradi bližnjega srečanja z avtomobilom ni uspel startati na Giru, pa bo zdaj vendarle dobil priložnost v ekipi ’čebel’. Za Idrijca bo to drugi nastop v Španiji (debitiral je leta 2021).

Sploh prvič bo na Vuelti tekmoval Matevž Govekar (Bahrain Victorious), naknadno pa je bil na Iberski polotok poslan še Domen Novak (UAE Emirates), ki je slast tekmovanj na zadnjem grandtouru sezone okusil že v letih 2017 in 2019.

Roglič Tratnik
Foto: Profimedia

5. Zgodovina/večkratni zmagovalci

Ko govorimo o zgodovinskih mejnikih na Vuelti, enostavno ne moremo Primoža Rogliča. Tri zaporedne skupne zmage (2019-2021) so ga izstrelile tik pod vrh večne lestvice, kjer si drugo mesto deli s Švicarjem Tonyjem Romingerjem in Špancem Albertom Contadorjem. V hrbet gleda zgolj Robertu Herasu s štirimi zmagami. Če bi slovenskemu zvezdniku uspelo zmagati, bi postal prvi kolesar po Contadorju (2008), ki bi v isti sezoni osvojil dvojček Giro-Vuelta.

Zadnji tekmovalec, ki je osvojil dva grandtoura v enem letu, je bil sicer Chris Froome. In prav dosežek Britanca iz sezone 2017 bo cilj Rogličevega moštvenega kolega in prijatelja, a tokrat tudi konkurenta Jonasa Vingegaarda. Roglič je tudi eden od štirih Slovencev, ki so v Španiji okusili slast etapne zmage. 33-letniku je to uspelo kar 10-krat, s čimer je na 14. mestu večne lestvice, ki ji z 39 dnevnimi slavji kraljuje domačin Delio Rodriguez. Trikrat je na Vuelti roke v zrak dvignil Tadej Pogačar, po enkrat pa Matej Mohorič in Borut Božič, zadnji za sploh prvo slovensko etapno zmago na grandtourih (2009).

Roberto Heras
Roglič lovi Roberta Herasa s štirimi skupnimi zmagami. Foto: Profimedia

6. Denarne nagrade

Giro milijon in pol, Tour dva milijona in tristo tisoč evrov. To sta letošnja denarna sklada že odpeljanih grand tourov. Na Vuelti je ta številka za odtenek nižja, skupno bodo organizatorji med kolesarje in ekipe razdelili 1.118.205 evrov. Končni zmagovalec bo prejel 150 tisoč evrov, vsaka etapna zmaga je vredna 11 tisoč evrov. Enako nagrado bosta prejela tudi zmagovalca seštevka po točkah in v razvrstitvi mladih kolesarjev, še dva tisočaka več pa bo vredna zmaga v seštevku gorskih ciljev.

7. Majice

Za razliko od Toura in Gira, kjer imata rumena in rožnata majica skupno vodilnega kolesarja že dolgo brado, se je rdeča barva na Vuelti prvič pojavila šele leta 2010. Od leta 1935 so se različne majice – predvsem bele in oranžne – znašle na ramenih najboljšega po času. Prva rdeča majica je bila predstavljena sicer že leta 1945, do leta 1950 pa se je spet spremenila v belo z vodoravno rdečo črto.

Leta 1955 je prišlo do nove spremembe. Po zgledu dirke po Franciji so organizatorji najboljšemu kapetanu namenili svetlo rumeno majico, ki je obveljala vse do leta 1999. Tik pred začetkom novega tisočletja je v veljavo stopila zlata majica, tej pa je ’rok trajanja’ potekel pred 13 leti, ko se je zares uveljavila rdeča majica.

Pri ostalih majicah Vuelta sledi zgledu dirke po Franciji. Najboljšemu po sprinterskih točkah pripada zelena majica, najboljšemu hribolazcu pa pikčasta. S to razliko, da so na beli majici v Španiji pike modre barve namesto rdeče kot v Franciji. Bela majica pa je tradicionalno namenjena najboljšemu mlademu kolesarju do 25 let.

Primož Roglič po zmagi na Vuelti 2021. Foto: guliverimage

8. Favoriti

O glavnih imenih letošnje dirke po Španiji smo nekaj napisali že v začetku. Jonas Vingegaard in Primož Roglič bosta skušala Jumbo Vismi pripeljati zgodovinski dosežek. Največ možnosti, da jima to prepreči, strokovnjaki in stavnice pripisujejo Remcu Evenepoelu.

Iz druge vrste bodo napadali Geraint Thomas, Juan Ayuso, Joao Almeida, Enric Mas, Aleksandr Vlasov … Kot velikokrat do zdaj na tritedenskih dirkah pa ni izključeno niti kakšno presenečenje na končnih zmagovalnih stopničkah.

Več o Rogličevih tekmecih si lahko preberete tukaj.

Tako, naj se vse skupaj končno začne. Ali po špansko: Vamos!

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!