Kolumna o katarskem nogometnem projektu v Parizu in Lionelu Messiju, s katerim se, tako kot z njegovimi številnimi znanimi predhodniki pri PSG, ni izšlo.
PSG ima ob sedemkratnem dobitniku zlate žoge v svojih vrstah dva najdražja igralca v zgodovini nogometa. Ni dvoma, zvezdniška, a zelo slabo sestavljena ekipa.
Koga je imel ob Argentincu, tokrat poškodovanem Neymarju in Kylianu Mbappeju trener PSG Christophe Galtier v Münchnu, kjer so Parižani še drugič v slabem mesecu dni položili orožje pred nemškim prvakom, na voljo?
V napadu zgolj 20-letnega Huga Ekitikeja, iz Reimsa posojenega 20-letnega napadalca. Kdo je na Allianz Areni vstopil s klopi? Chadaille Bitshiabu in Warren Zaire-Emery, ki štejeta 17 let, Nordi Mukiele, ki je pri 25 letih do zdaj enkrat nastopil za Francijo, in Juan Bernat, ki je star 31 let, trenutno pa je pri 11 nastopih za reprezentanco Španije. Pri Bayernu so drug za drugim na igrišče prihajali uveljavljeni Sadio Mane, Serge Gnabry in Leroy Sane, če ostanemo zgolj pri napadalcih.
Nogometaša, ki sta zabila prva dva od treh golov Münchenčanov na tekmah proti PSG, Kingsley Coman in Eric Maxim Choupo-Moting, sta lepa potrditev zgrešene politike Katarcev, ki so, odkar so leta 2011 prišli v klub, za okrepitve porabili že več kot milijardo in pol evrov.
Oba sta namreč nekdanja člana PSG, ki pa v Parizu – mestu, iz katerega prihaja kar enajst francoskih reprezentantov z zadnjega svetovnega prvenstva – nista dobila priložnosti. Pri PSG, pri katerem so imena in priimki nogometašev za uspeh projekta morda celo pomembnejši od rezultatov, raje kopičijo zvezdnike.
“Leon Goretzka je bil v eni od akcij že pet metrov za njim, a ga je ujel. Jasno je, da za to raven nogometa ni več dovolj dober,” je po sredini tekmi v Münchnu povedal priznani francoski nogometni novinar Julian Laurens. Kritiziral je zadnjega, največjega zvezdnika v zgodovini PSG in izustil veliko neumnost.
Ugledni novinar, ki piše za Le Parisien, je namreč govoril tudi o nogometašu, ki je pred manj kot tremi meseci na največjem nogometnem tekmovanju na svetu, svetovnem prvenstvu v Katarju, Argentino popeljal do naslova in bil brez dvoma najboljši posameznik turnirja.
Statistika Lionela Messija pri PSG je sicer zelo spodobna. V 64 nastopih je zbral 29 golov in 31 asistenc. Liga prvakov? Na 14 tekmah devet golov in štiri asistence. Zelo solidno, ampak Argentinec, ki se danes veliko pogostoje premika globoko proti sredini igrišča, je precej drugačen nogometaš, kot je bil v svojih najboljših letih.
Pri 35 letih to ni več igralec, ki je z vratolomnimi preigravanji v polnem šprintu tekme lahko odločal dobesedno sam. Zdaj za to, da njegova genialnost pride do izraza, potrebuje tudi dobro, uglašeno ekipo, kar PSG trenutno zagotovo ni. Podatek, da sta si z Mbappejem na zadnji tekmi izmenjala vsega pet podaj, pove vse.
Messi se je, ko se je poleti 2021 podpisoval na bogato pogodbo s PSG, zagotovo zavedal, da so domače lovorike v Parizu povsem irelevantne in bodo o tem, kakšna bo njegova zapuščina, odločale le dve, tri evropske tekme v sezoni.
Lani je ob izpadu na dveh tekmah proti Real Madridu ostal brez gola ali asistence. Letos se je zgodba proti Bayernu ponovila.
V dveh sezonah pred njegovim prihodom je PSG v ligi prvakov prišel do finala in polfinala. Z njim v ekipi je dvakrat izpadel v osmini finala.
Lahko razglabljamo na dolgo in široko, a dejstvo je, da je njegova pariška zgodba podobna tisti, ki jo je v svoji drugi epizodi pri Manchester Unitedu spisal Cristiano Ronaldo. Odličen individualni izkupiček, ki pa je ekipi prinesel bolj malo dobrega.
Messi je v Parizu povsem pogorel.
Lionel Messi v dresu PSG v ligi prvakov:
Lionel Messi na tekmi Bayernu (8. marec 2022):
Lionel Messi na tekmi proti Realu (9. marec 2022):
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje