Kljub zmagi ne manjka razlogov za skrb

Košarka 27. Avg 202312:00 0 komentarjev
Jaka Blažič

Pred svetovnim prvenstvom je bila največja skrb v slovenski reprezentanci in tudi največja ovira na poti do odmevnega izida obramba. Kljub zmagi proti Venezueli je bila igra na tej strani parketa praktično glavna tema pogovorov. Mnenje je za Sportklub delila prva linija obrambe Zoran Dragić, Jaka Blažič in Mike Tobey, ki pa v analizi uvodne predstave ni povsem enotna.

Slovenija je v soboto v prvem krogu skupine F resda naposled slavila dokaj suvereno in Venezuelo odpravila s 100:85, a število prejetih točk še naprej vzbuja dvom. Predvsem kar 51 točk Venezuele v prvem polčasu je lahko razlog za alarm, še večji kot nočna budnica pred prvenstvom, in bi moral v nadaljevanju prvenstva prebuditi slovenske košarkarje. Kot jih je tudi ob odmoru, saj so v drugem delu dvoboja vendarle omejili prepih v obrambi.

“Na začetku tekme moramo precej bolj stisniti v obrambi. Videli smo, da so Venezuelci dobili nekaj odprtih metov in se nato razigrali, zato so bili nevarni vso tekmo,” je razloge za težave opisal Jaka Blažič, ki je v igro vstopil s klopi in poskušal takoj po prihodu na parket agresivneje pokrivati najnevarnejšega Venezuelca Michaela Carrerasa.

“So fizična ekipa, ki je igrala dobro. Predvsem bi morali biti od začetka bolj osredotočeni v obrambi, Luka bo pa že naredil svoje in nas spravil v prave položaje. Mi pa moramo opraviti delo v obrambi,” je po prvem dvoboju Slovenije v Okinava Areni pristavil Mike Tobey, najpomembnejši zaščitnik slovenske rakete.

Venezuela težko dosega toliko točk

Sloveniji je 85 točk nasula reprezentanca, ki je na pripravljalnih tekmah, teh je odigrala osem, le dvakrat presegla mejnih 70 točk, od tega enkrat 80. Obakrat proti moštvom, ki kotirajo precej nižje od slovenskega. Največ – 87 točk – je Venezuela vpisala ob porazu proti Jordaniji. 71 ob porazu proti Braziliji.

Zgovoren je tudi podatek, da je bil napad Venezuelcev proti renomiranim reprezentancam povsem brezzob. Proti Avstraliji so zmogli zgolj 41 točk, Španiji 57, Franciji 67 in Argentini 65.

Obrambo bo treba igrati od prve minute

Proti bolj suverenim reprezentancam zgolj en polčas dobre obrambe ne bo dovolj. Že v ponedeljek proti Gruziji bi se lahko Slovenci, če bodo začeli v podobnem krču, tudi opekli. “Prvo tekmo je vedno nekaj živcev. Obrambno moramo biti boljši, v drugem polčasu smo bolje opravili delo. V nadaljevanju bomo potrebovali več takšnih obrambnih predstav. Na temu lahko gradimo,” je optimističen Tobey.

Velike težave je Sloveniji obramba povzročala že v pripravah. Grčija je na dveh tekmah vpisala kar 186 točk, torej 93 na dvoboj. Črna gora je zbrala 100, Španija 99 in ZDA 92 točk.

V nadaljevanju bo ključno, da Slovenci tekmecu ne dovolijo, da si z nekaj lahkimi koši že v uvodnih minutah močno dvigne samozavest in jih tako razigra za celotnih 40 minut.

Zoran Dragić

“Se mi zdi, da so prvi polčas so zadeli vse trojke. Borili smo se čez to. Poskusili se bomo spočiti. Mislim, da je bila obramba na dobrem nivoju, a vemo, da nas jutri čaka zelo težka tekma,” medtem pred dvobojem z Gruzijo pravi Zoran Dragić, eden od motorjev zunanje obrambe Slovenije. Mnenje, ki vsaj malce dviga obrvi, saj je z izjemo dela drugega polčasa o dobri obrambi tokrat težko govoriti.

Glavna tema pogovorov v taboru Slovenije bo tudi, kako razbremeniti Luko Dončića. “Ta agresivna obramba na začetku, morda tudi fokus v napadu, bolj moramo pomagati Luki z odkrivanjem in vtekanjem … Imamo nekaj za predelati,” je bil realen Blažič.

Vse o košarkarskem svetovnem prvenstvu na Japonskem, Filipinih in v Indoneziji, ki ga na naši spletni strani podrobno spremljamo, si lahko preberete na Sportklubovi podstrani SP 2023.