Težava soigralcev: kako razbremeniti Dončića?

Košarka 26. Avg 202321:00 2 komentarja
Aleksej Nikolić

Slovenski košarkarji so si bili po zmagi za uvod v svetovno prvenstvo enotni, da bo potrebno v nadaljevanju tekmovanja prikazati precej boljšo predstavo na obrambni strani parketa. To je poudaril tudi Aleksej Nikolić, ki mu je selektor namenil zelo pomembno vlogo v branilski navezi z Luko Dončićem.

Slovenija je za začetek bojev v skupini F s 100:85 odpravila Venezuelo, potem ko jo je strla sredi tretje četrtine. To je bila predvsem posledica vnovič izjemno razpoloženega napada, v prvi vrsti Luke Dončića, medtem ko so se južnoameriški tekmeci po odmoru vendarle nekoliko ohladili pri metu za tri točke.

“Venezuelci so bili izjemno razpoloženi, a praktično ves čas smo ohranjali vodstvo, tudi to je odlika dobrih ekip. Definitivno moramo biti boljši, bolje zapirati mete za tri točke, a tudi, ko stvari ne tečejo, moramo najti rešitve. To smo tudi naredili,” je po dvoboju dejal Aleksej Nikolić, ki je dvoboj začel v prvi peterki in s strani Aleksandra Sekulića prejel četrto najvišjo minutažo. V 25 minutah je vpisal 8 točk in 2 asistenci.

Venezuela se je sicer razigrala predvsem po zaslugi premalo agresivne slovenske obrambe. Resda so zadeli tudi nekaj težkih metov, a preveč je bilo povsem odprtih. S tem so si Slovenci naredili medvedjo uslugo, kar je priznal tudi 28-letni član francoskega Elan Chalona.

Potrebno bo razbremeniti Dončića

“Morali bomo biti bolj pozorni in na naslednjih tekmah vedeti, kdo so ti šuterji, da se jim ne dovoli razigrati in s tem ne otežimo dela sami sebi. Ne glede na vse moramo gledati naprej in popraviti napake,” zatrjuje Nikolić in tako sledi kapetanu, ki je prav tako odkrito spregovoril o pomembnosti poprave določenih elementov igre, predvsem na obrambni strani parketa.

Luka je tokrat vpisal kar 37 točk, v igro pa se je moral vrniti tudi v zadnjih petih minutah igre, saj je Venezuela uspela ohraniti kontakt in bi lahko s kakšno serijo tudi resneje zapretila.

“Lahko bi se tudi hitro obrnilo, tega nismo želeli dovoliti. Gremo naprej k novim zmagam,” še pravi Aleksej, ki še dodaja, da bodo morali na naslednjih tekmah bolj razbremeniti prvega zvezdnika reprezentance: “Ne moremo se naslanjati le na njega. Vseh preostalih enajst igralcev mora prevzeti večje breme in večji del odgovornosti ter mu slediti. Ne more sam vleči lokomotive, včasih moramo tudi mi njega. Zagotovo bo to tema te dni.”

Slovenija bo drugo tekmo na prvenstvu odigrala v ponedeljek, ko se bo ob 13.30 pomerila proti Gruziji. Šlo bo za precej težji test in tudi malce bolj jasen pokazatelj, kako visoko lahko letos posežejo Slovenci. Tudi po zaslugi kvalitetne centrske linije, ki bo brez dvoma precej drugačne vrste težava za njihovo obrambo, kot bolj strelsko naravnani Venezuelci. Pod obema košema kraljujeta izkušeni Giorgi Šermadini, ki se ga slovenski ljubitelji košarke zagotovo spomnite iz zadnjih uspešnih evroligaških časov Olimpije, in eksplozivni član Orlanda Goga Bitadze.

Vse o košarkarskem svetovnem prvenstvu na Japonskem, Filipinih in v Indoneziji, ki ga na naši spletni strani podrobno spremljamo, si lahko preberete na Sportklubovi podstrani SP 2023.