Luka Dončić v velikem slogu proslavil prestižno lovoriko

Košarka 23. Maj 20245:02 1 komentar
Luka Dončić. Foto: Profimedia

Potem ko je bil še peto leto zapored izbran v idealno peterko lige NBA, je slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić s svojim Dallasom v prvi tekmi finala zahodne konference prišel do velike zmage v Minnesoti (108:105). Ob odlični igri (33 točk, 8 asistenc, 6 skokov) pa se je zavedal, da je pot do štirih zmag in preboja v veliki finale še zelo dolga.

Za ogrevanje pred zanj drugim konferenčnim finalom (leta 2022 je bil od Dallasa boljši Golden State) je bil Luka Dončić kot najboljši strelec še peto leto zapored izbran v idealno peterko severnoameriške poklicne lige NBA. A njegova znana mantra uči, da ga bolj kot osebna priznanja, lovljenje statističnih rekordov in premikanjem zgodovinskih mejnikov, ki jih iz tedna v teden ponujajo analitiki, zanima ekipni uspeh. Mika ga predstav šampionski prstan. Zato je bil ob koncu dneva vesel predvsem zmage na gostovanju v Minnesoti. V finalu Zahoda oziroma polfinalu lige, kjer ekipa za napredovanje potrebuje štiri zmage, Dallas vodi z rezultatom 1:0.

Tudi tokrat je prejemal udarce, čez kolensko prevezo se je znova pokazal krvav madež. Prisiljen je bil stisniti zobe, obenem pa prilagajati svojo igro. Toda Dončić je bil na koncu protagonist “ukradene” zmage v gosteh. V skoraj 41 minutah na parketu je 25-letni Ljubljančan dosegel 33 točk (met za 3 točke 3:10, met za 2 točki 9:16, prosti meti 6:7), ujel 6 odbitih žog, zbral 8 asistenc, pridobil tri žoge in vknjižil eno blokado.

Tovrstna statistika je lahko v teoriji kljub sijaju vendarle tudi zavajajoča, zato velja dodati, da je najboljši slovenski košarkar največ prispeval prav v prelomnih trenutkih tekme. Sprva je bil ključni člen Dallasovega zasuka na začetku zadnje četrtine. Igri je dajal ton, ko se je tekma prevesila v zaključek. Garal je tudi v obrambi. Le 49 sekund pred koncem je iz težkega položaja zadel pomemben met za +4 (106:102), nekaj sekund zatem pa je z nebeškim skokom ujel še ključno žogo v obrambi. Nekaj ščepca dramatičnosti je nato tekmi sicer dodala taktična igra osebnih napak. Vseeno pa je bil v tej bitki Dallas vseskozi korak pred Minnesoto.

”Tokrat sta z Irvingom obrnila vlogi. V prvem polčasu nas je reševal. Brez njega bi močno zaostajali, tokrat pa sem bil jaz tisti, ki je nekaj dodal v drugem delu ,” je po ”breaku” v gosteh dejal Luka, ki pa je deloval zelo umirjeno. ”Rezultat je 1:0. Potrebujemo več zmag,” je dodal pri strelec.

Na tekmi, na kateri nobena ekipa ni vodila z dvomestnim številom točk, kar priča o veliki izenačenosti, je ob Dončiču pomembnih 30 točk prispeval Kyrie Irving, 13 jih je dodal PJ Washington, tri manj pa Daniel Gafford. Dallas je dobil tudi skok (56:47) in opravil korektno delo v obrambi. Domača vrsta je tako svojo priložnost iskala predvsem v metih z razdalje, a v zadnjem delu ostala brez tovrstnega navdiha. Na koncu je Jaden McDaniels dosegel 24 točk, prvi zvezdnik tokratnih gostiteljev Anthony Edwards pa je 19 točkam dodal 11 skokov in 8 asistenc.

Potek tekme

Prva četrtina

Dončić je s prvim košem v tej seriji sicer nakazal izjemno odločnost, a je bil hitro deležen tudi razkritja domačih namer. Minnesota je namreč potrdila sloves obrambno čvrste in napadalno raznolike ekipe. Ta je vodila v večjem delu prve četrtine, v kateri pa je ritem igre večkrat močno zanihal. Svoje trenutke je imel tudi Dallas, ki je v zadnjem delu tega dela tekme po delnem 11:0 prišel do vodstva. Le-to pa ni bilo večje od dveh točk prednosti. Na drugi strani so volkovi uvodno četrtino dobili z rezultatom 33:27.

Druga četrtina

Ob hitrejši igri, več protinapadih, boljšem izkupičku pri metu z razdalje in večjem številu učinkovitih mož je Minnesota okrepila status ekipe, ki narekuje ritem tekme. Irving in Dončić sta skupaj dosegla več kot 64 odstotkov Dallasovih točk, medtem ko pa so si pri domači zasedbi štafeto podajali McDaniels, Edwards in Anderson. Posledično si je Minnesota večkrat pripravila lep nastavek za pobeg, a je Kiddova četa vselej našla odgovor. Izjemni Irving je tako pred odhodom na odmor zaostanek znižal na tri točke (59:62).

Tretja četrtina

Ko je Jones po petih minutah tretjega dela tekme zaključil atraktivno akcijo gostov, je Dallas po daljšem času znova vodil (67:66). Minnesoto so pri življenju ohranjali predvsem meti z razdalje. Dallas je bil prav na tej ravni sila neučinkovit, a je po drugi strani z dobrim delovanjem v raketi in prebujanjem druge strelske linije ohranjal ugoden položaj. Ob izenačeni igri v tem odseku tekme ni nobena ekipa vodila z več kot štirimi točkami naskoka, ob selitvi v zadnji del pa je bil na semaforju rezultat 83:82.

Četrta četrtina

Pri rezultatu 89:85 in pridobljeni žogi so domači navijači upali na pobeg, a sledilo je sedem zaporednih točk Luke Dončića. Dallas se je devet minut pred koncem vrnil v vodstvo. Še več, kmalu zatem je prvič vodil z več kot dvema točkama naskoka. Po nizu 13:0 je prednost moštva iz Teksasa znašala osem točk (97:89). Towns je bil nato režiser ekspresne vrnitve – z delnim rezultatom 14:1 se je tehtnica nagnila na stran Minnesote. Dončićevo druščino je to zgolj povezalo. Odločno so vstopili v napeto končnico, v kateri je vajeti v svoje roke prevzel prav LD 77.

Medtem ko bosta v noči na petek znova na delu Boston in Indiana (1:0), pa se bo serija Timberwolves-Mavericks z drugo tekmo v Minnesoti nadaljevala v noči na soboto (ob 2.30 po slovenskem času). Sledi selitev v Dallas, kjer bosta tretja in četrta tekma na sporedu v nočeh na ponedeljek in sredo.

Mimogrede, takrat bo že okronan prvak evrolige, ki se ta teden zaključuje s F4 v Berlinu, in morda tudi slovenski prvak, o čemer se boste lahko prepričali v prenosih na Sportklubu.