Dokončna vrnitev tretjega slovenskega NBA-jevca

Košarka 21. Avg 202210:16 > 12:13 0 komentarjev
S statističnim indeksom 29 je bil Vlatko Čančar prvi igralec tekme v Celju. Foto: Aleš Fevžer

"Ego in ponos nam nista dovolila, da bi nas Hrvati nadigrali," ob nizu pripravljalnih tekem, ki se je končal s sobotno zmago nad Hrvaško v Celju (94:88), poudarja slovenski selektor Aleksander Sekulić, ki je lahko pozdravil tudi dokončno igralsko vrnitev Vlatka Čančarja. Tretji slovenski NBA-jevec je bil v sredo proti Srbiji jeziček na tehtnici, tri dni pozneje pa že igralec tekme.

Šest tekem, šest zmag. Piko na i so Slovenci v soboto postavili v polnem Zlatorogu, kjer je padla spremenjena in navdahnjena Hrvaška. “Ego in ponos nam nista dovolila, da bi nas Hrvati nadigrali v domači dvorani,” je ob zadnji pripravljalni kljukici dejal selektor Aleksander Sekulić. Pri tem je meril na igralski zasuk v drugem polčasu. V prvem namreč Slovenija, tudi po njegovih besedah, ni bila na pravi energetski in motivacijski ravni. Po osrednjem odmoru pa je tokrat znova iskrivi Goran Dragić prestavil v višjo napadalno prestavo, za seboj potegnil Vlatka Čančarja ter dvignil soigralce, da so na koncu brez dramatične končnice dokončali delo.

Dragić, ki je ob natančnem metu iz igre (8:11) v vsega šestnajstih minutah dosegel 18 točk, je zadnjo četrtino presedel na klopi. Luka Dončić, ki je po sanjski predstavi proti Srbij tokrat vidno varčeval z močmi, se je tja udobno namestil že krepko pred tem. “Na pripravljalnih tekmah moramo igrati tako, kot želimo. Tudi obrambo moramo postaviti na želeni način. Ne glede na to, ali nato zmagamo. Zdaj se nam je izšlo in zmagujemo. Luka in Goran? Nisem ju želel iztrošiti. Po drugi strani pa sem želel videti odziv ostalih v igri brez njiju. Tudi s takšnim položajem se utegnemo srečati v Nemčiji,” je taktični manever komentiral Sekulić.

V zadnjih minutah sta priložnosti dobila tudi Gregor Hrovat in Luka Rupnik, ne pa Jakob Čebašek ter Žiga Samar. Slednji je na zadnjem treningu prejel neugoden udarec in je preventivno počival. Tekma s Hrvaško tako še ni ponudila odločitve o zadnjem selektorjevem rezu pred EuroBasketom. Nanj bo treba počakati vse do 28. avgusta. Celotna štirinajsterica bo namreč kandidirala tudi za mesta na kvalifikacijskih tekmah proti Estoniji v Celju in Nemčiji v Münchnu. Šele po slednji se bo Sekulić za sodelovanje zahvalil še zadnjima dvema nabornikoma.

Slovenija brez poraza v pripravljalnem obdobju. Foto: Aleš Fevžer

Daleč od mest na prepihu pa je Vlatko Čančar, ki je tokrat uprizoril najboljšo letošnjo predstavo. V dobrih 23 minutah je ob natančne metu (za 3 točke 4:6, za 2 točki 3:3, prosti metu 3:4) in z raznoliko igro dosegel 21 točk ter dodal še 9 skokov in 3 asistence. “Za Vlatkom je neugodna poškodba. Izpustil je zajeten del sezone. Skozi pripravljalne tekme ga skušamo vrniti v igralski ritem. Podobno velja za Klemna Prepeliča,” je živahno Primorčevo predstavo pozdravil Sekulić, ki se dobro zaveda pomembnosti prispevka Denverjevega krila k slovenski igralski paleti.

Tudi Čančar, ki se je s tekmo proti Hrvaški dokončno vrnil v tekmovalni ritem, ni skrival zadovoljstva. ”Dobro se počutim. Ob tem sem hvaležen soigralcem, ki mi vlivajo samozavest. S tem tudi pričakovanja rastejo. Vračam se v formo. V ligi NBA so me naučili, da moram biti stalno pripravljen. Zato sem vsak trening vzel maksimalno resno. Trdim, da je trening pokazatelj vsega. Menim, da se na teh tekmah kažejo rezultati tega trdega dela,” je dejal Koprčan, ki zdaj s soigralci misli že namenja četrtkovi tekmi z Estonijo v boju za nastop na svetovnem prvenstvu 2023.

Kvalifikacije za SP 2023

25. 8.: Slovenija – Estonija (20.30, Celje)

28. 8.: Nemčija – Slovenija (15.00, München)

Obe tekmi si boste lahko ogledali v prenosu na Sportklubu. Če niste naročnik Telemachovih storitev, vam je na voljo predplačniški paket EON, ki je dostopen v omrežju kateregakoli operaterja.