Dončić bo moral po trojnega dvojčka v Katar (VIDEO)

Košarka 9. Sep 202312:36 0 komentarjev

Na zadnji tekmi svetovnega prvenstva je Slovenija v Manili premagala Italijo (89:85) in osvojila končno sedmo mesto. Luka Dončić se je spogledoval s trojnim dvojčkom.

Čeprav so bile letos razpoložljive olimpijske vozovnice že razdeljene, so si slovenski košarkarji pred zadnjo tekmo v Manili dopovedovali, da ni vseeno, kako zaključiš svetovno prvenstvo. Tega so se lotili močno oslabljeni, saj sta zaradi zdravstvenih težav na klopi ostala tako Jaka Blažič kot tudi Klemen Prepelič. Posledično sta nekaj več priložnosti dočakala tudi Gregor Glas in Žiga Samar. Besede so izbranci Aleksandra Sekulića uresničili ter s tesno zmago prišli do končnega sedmega mesta.

“MVP, MVP,” je odmevalo s tribun, ko se je v tretji četrtini na črto prostih metov postavil Luka Dončić. Pred tem je bil tokat znova zelo igrivi in zagnani Ljubljančan deležen eksplozije navdušenja že, ko se je pojavil na velikem ekranu. Glasno so navijači pozdravljali tudi vse njegove košarkarske trike. Spogledoval se je celo s trojnim dvojčkom (29 točk, 10 skokov, 8 asistenc), kar doslej ni uspelo še nobenemu košarkarju v zgodovini svetovnih prvenstev. Po ta podvig bo moral v Katar, ki bo gostil SP 2027.

“Užival sem na tekmi. Kot sem vseskozi užival v Manili. Zaradi glasne podpore smo se počutili domače. Vem, da v prvi vrsti zaradi Luke. A to smo izkoristili tudi ostali. Čestitke fantom za prikazano in zmago. Želeli smo jo, saj je to primerno slovo od SP. Tekmec je bil seveda zahteven. Navsezadnje je za njim dobro prvenstvo, na katerem je ugnal tudi Srbijo. Ta bo jutri igrala v velikem finalu. Tudi zaradi tega sem lahko ponosen,” je na novinarski konferenci razmišljal selektor Aleksander Sekulić.

O pomembnosti zmage je razmišljal tudi Zoran Dragić:  “Sedmo mesto je sicer malce manj od naših želja. A tako je pač v življenju, tako je v športu. Sem pa vesel, da smo se zbrali za ta zadnji preizkus.”

“Zmaga prinaša boljši okus v ustih ob slovesu od Manile,” je po tekmi dejal Mike Tobey in nadaljeval: “Lahko smo zadovoljni s tem poletjem. Seveda smo želeli boljši rezultat, a tudi četrtfinala se nikakor ne gre sramovati.”

Slovenija Italija košarka

Dončić je v prvi četrtini potreboval kar nekaj časa, da je naravnal strelsko roko, njegovi soigralci pa, da so ujeli strelski ritem. Italijani, ki so zlahka prihajali pod slovenski koš, so medtem pobegnili na osem točk naskoka (12:4). Po minuti odmora in kopici menjav je Sekulić le poskrbel za zasuk. Po nizu Dončićevih točk je Zoran Dragić po protinapadu Slovenijo v enajsti minuti znova popeljal v vodstvo (20:18), s prednostjo pa so odšli tudi na osrednji odmor (42:41).

Odlično je odprla tudi drugi polčas (7:0) in po dveh minutah prišla do dvomestne prednosti (55:44). Dončić je v tistem obdobju odločno poveljeval zasedbi in v igro vključeval tudi ostale, medtem ko pa so se  Italijani vse bolj oklepali individualnih poskusov in v delu tretje četrtine zaostajali za petnajst točk (65:50).

Mike Tobey

Azzurri vseeno niso popustili. V zadnji četrtini so izkoristili več slovenskih napak v napad ter že po treh minutah vrnili v tekmo, štiri minute pred koncem pa izenačili (76:76). Tri minute pred koncem je bila tekma na kratko prekinjena, saj je igro zapustil legendarni Luigi Datome in tako zaključil reprezentančno kariero. Slovenija je kmalu zatem vodila s petimi točkami, nato pa ob novih izgubljenih žoga tekmecu dovolila, da je tehtnico minuto pred koncem nagnil na svojo stran (85:83). Sledil je dober odgovor s trojko Jakoba Čebaška in dobrima obrambnima akcijama, Aleksej Nikolić pa je bil natančen s črte prostih metov. Piko na i je postavil Zoran Dragić.

Slovenija je tako po petih zmagah in treh porazih svoj četrti nastop na svetovnih prvenstvih končala na sedmem mestu. Z uvrstitvijo v četrtfinale je izpolnila osnovni cilj, ki ob razporedu ni bil samoumeven. Za kaj več, torej boj za kolajne, pa tokrat reprezentanca ni imela dovolj širokega kakovostnega kadra in na trenutke tudi ne prave osredotočenosti.

Slovenija – Italija 89:85

Dvorana, gledalcev 10.775, sodniki: Zurapović (BiH), Kozlovskis (Latvija), Vulić (Hrvaška).
Slovenija: Samar 2 (2:2), Nikolić 7 (4:4), Tobey 12, Hrovat 5 (2:2), Dimec 8 (2:2), Dragić 10 (3:5), B. Prepelič 7, Glas 3 (1:1), Čebašek 6 (0:2), Dončić 29 (8:10).
Italija: Spissu 22, Tonut 4, Melli 6, Fontecchio 16 (1:1), Ricci 11 (1:1), Spagnolo 6, Polonara 13 (5:5), Procida 3 (1:2), Pajola 3, Datome 1 (1:1).

Prosti meti: Slovenija 22:28; Italija 9:10.
Met za dve točki: Slovenija 14:24; Italija 23:38.
Met za tri točke: Slovenija 13:29 (Dončić 5, Čebašek 2, Tobey 2, Dragić, Hrovat, Nikolić, B. Prepelič); Italija 10:35 (Spissu 6, Fontecchio 3, Pajola).
Skoki: Slovenija 32; Italija 35.
Osebne napake: Slovenija 17; Italija 25.
Pet osebnih: Giampaolo Ricci (40.).