Dončić in druščina imajo v mislih le eno stvar

Košarka 21. Okt 202114:50 > 14:57 5 komentarjev
Jason Kidd, Kristaps Porzingis in Luka Dončić. Foto: Guliverimage

Zvezdnik Dallas Mavericks Luka Dončić je na vseh košarkarskih nivojih, na katerih je igral v bleščeči mladi karieri, osvajal naslove, manjka mu le še šampionski prstan najmočnejše košarkarske lige na svetu. Njegov in moštveni cilj je tako jasen - osvojiti naslov. So ambicije realne in kaj vse se mora poklopiti, da bi jih uresničil že letos?

“Kakšen je potencial tega moštva,” se je glasilo vprašanje novinarke dan pred prvo tekmo Dallasa v novi sezoni. Luka Dončić se je nasmehnil in odvrnil: “Cilj je, da osvojimo naslov. Ne vem, kakšen je potencial, tega ne morem odgovoriti.”

Dončić se je v treh letih, kolikor jih je preživel čez lužo, podpisal pod goro mejnikov, ki ga postavljajo ob bok največjih v zgodovini. Od različnih rekordov, povezanih z mladostjo, ki jih je vzel legendam kova LeBron James, Magic Johnson in Oscar Robertson, do osvojenih individualnih nagrad, ki ga postavljajo ob bok izjemnemu Timu Duncanu, in še bi lahko naštevali.

Liga NBA je liga superzvezdnikov. Pogled v zgodovino razkrije, da bi lahko moštva, ki so naslov osvojila brez zvezdnika največjega formata, prešteli na prste ene roke.

Luka Dončić na novo piše knjigo rekordov lige NBA. Foto: AP Photo/Mark J. Terrill, File

Izjema, ki potrjuje pravilo

Verjetno zadnji takšen scenarij se je zgodil leta 2004, ko so si šampionske prstane nadeli košarkarji Detroit Pistons. Izjemna ekipna igra Chaunceyja Billupsa, Richarda Hamiltona, Tayshauna Princa, Rasheeda Wallaca in Bena Wallaca je bila preveč tudi za Kobeja Bryanta in Shaquilla O’Neala ter njune Lakerse.

A to je le izjema, ki potrjuje pravilo, da za napad na naslov potrebuješ vsaj enega superzvezdnika. Nekaj, kar Dallas že ima v moštvu. Zdaj se morajo v pravi mozaik sestaviti še preostali kamenčki. In v Dallasu to počno s polno paro.

Luka Dončić v ligi NBA:

Nabor 2018: 3. izbor (Dallas Mavericks)

Klubi: Dallas Mavericks (od 2018)

Tekme: 212 (redni del in končnica)
Minute: 7123 (povprečje: 33,6)
Točke: 5551 (povprečje: 26,2)
Skoki: 1777 (povprečje: 8,4)
Asistence: 1658 (povprečje: 7,8)

Individualne nagrade:
Član tekme vseh zvezd – začetna peterka (2020, 2021)
Član prve peterke sezone (2020, 2021)
Novinec leta (2019)
Član prve peterke novincev sezone (2019)

Moštva pred novo sezono lige NBA niso pretirano spreminjali, se je pa zamenjalo skoraj celotno osebje, ki z njim upravlja. Usmeritev je jasna: podrediti celoten ustroj kluba Luki Dončiću in tako maksimizirati njegov talent.

Lastnik kluba Mark Cuban vse podreja slovenskemu zvezdniku, foto: Guliverimage.

Strategija: Luka Dončić

Praktično vsaka poteza, ki so jo letos povlekli v Teksasu, odraža to filozofijo. Donnie Nelson, ki je bil del Dallasa kar 21 let, ni bil najbolj uspešen pri gradnji moštva okoli slovenskega košarkarskega asa in je prepustil mesto Nicu Harrisonu, dolgoletnemu uspešnemu korporativnemu delavcu podjetja Nike, z močnimi vezmi v ligi NBA – tudi z Luko Dončićem.

Ricka Carlisla, trenerja, ki velja za precej tradicionalnega, je po 13 letih na klopi menjal Jason Kidd, ki naj bi bil med košarkarji bolj priljubljen in v prvi vrsti skrbel za to, da iz svojih varovancev iztisne največ skozi boljše odnose. Kot nekdanji odličen organizator igre bo ključen tudi pri nadaljnjem razvoju – Luke Dončića.

Močno spremenjen je tudi preostali trenerski štab. Slovenskim ljubiteljem košarke najbolj poznano ime je zagotovo Igor Kokoškov, čigar prihod je pozdravil tudi – Luka Dončić: “Dolgo je delal v ligi NBA, ve za kaj se gre. Je izjemna oseba. Odličen je, ne le zame, temveč za vse nas. Skupaj smo osvojili evropski naslov, poznava se od takrat, kar mi zelo pomaga.”

Vse poletne poteze v Dallas Mavericks:

Strokovni štab:
Zamenjava športnega direktorja: odšel Donnie Nelson, prišel Nico Harrison
Zamenjava glavnega trenerja: odšel Rick Carlisle, prišel Jason Kidd
Novi pomočniki trenerja: Igor Kokoškov, Jared Dudley, Sean Sweeney, Greg St. Jean, Kristi Tolliver
Prihod Dirka Nowitzkega v svetovalni vlogi

Luka Dončić in Igor Kokoškov bosta po štirih letih znova sodelovala. Foto: Guliverimage.

Ekipa:
Podaljšanje pogodbe z Luko Dončićem (od 2022, 5 let, 207 milijonov dolarjev)
Menjava z Bostonom: Josh Richardson zamenjan za Mosesa Browna
Podpis nove pogodbe s Timom Hardawayem
Podpis nove pogodbe z Bobanom Marjanovićem
Podpis prostega košarkarja Reggieja Bullocka
Podpis prostega košarkarja Sterlinga Browna
Podpis prostega košarkarja Franka Ntilikine
Podpis Eugena Omoruyija in JaQuorija McLaughlina v razvojno ekipo

Odšli: Tyler Bey, Nate Hinton, Nicolo Melli, J.J. Redick, Tyler Terry

22-letni Ljubljančan se v treh sezonah v končnico ni uvrstil le v prvi sezoni. V drugi in tretji je obakrat izpadel v 1. krogu proti istemu moštvu: Los Angeles Clippers.

Ostal brez pomoči

Na nesrečo Teličkov je bila to ekipa, ki je na papirju morda najbolj primerna za zaustavljanje Dončića, saj premore kar dva izjemna individualna obrambna košarkarja, Kawhija Leonarda in Paula Georga. Kljub temu je Luka na skupno 13 tekmah (5 zmag in 8 porazov) v povprečju prispeval kar 33,5 točke, 8,8 skoka in 9,5 podaje, ob 49-odstotnem metu iz igre.

Dončić proti Leonardu. Foto: AP Photo/Mark J. Terrill

Kako “noro” dober je bil letos v končnici Luka, a kljub temu z Dallasom izgubil serijo (3-4), priča podatek, da je Dallas v 281 minutah, kolikor jih je na sedmih tekmah na parketu preživel Dončić, dosegel sedem točk več od tekmeca. V le 55 minutah, ko je počival, pa so njegovi soigralci dvoboj s Clippersi izgubili za 43 točk.

Uvrstitve Dallasa od prihoda Luke Dončića:

2018/19: 14. mesto v zahodni konferenci (33-49)

2019/20: 7. mesto v zahodni konferenci (43-32)
Končnica: Izpad proti LA Clippers v 1. krogu (2-4)

2020/21: 5. mesto v zahodni konferenci (42-30)
Končnica: Izpad proti LA Clippers v 1. krogu (3-4)

Naloga vodstva kluba je torej jasna, Luka potrebuje pomoč. Prav velikih okrepitev to poletje ni bilo, še največja je Reggie Bullock, nekdanji krilni košarkar New York Knicks, ki je tako dober strelec z razdalje, kot tudi odličen obrambni košarkar. Prav obramba je bila lani največja težava Dallasa.

Če se po jutru dan pozna

Daleč največja okrepitev se skriva znotraj moštva. Čas je, da svojo veljavo pokaže na novo motivirani Kristaps Porzingis, ki je še lani takšen čas razmišljal o menjavi v drugo košarkarsko sredino. Po prihodu Kidda, ki naj bi mu na novo zastavil vlogo, je željan dokazovanja.

Dončić, Porzingis
Porzingis je imel v karieri veliko težav s poškodbami, bo letos končno ostal zdrav? Foto: Jerome Miron-USA TODAY

“Imamo odlične košarkarje, na pripravah smo dobro delili žogo, moramo biti boljši v obrambi kot lansko leto, to je naš cilj,” je obrambo v pogovoru z novinarji poudarjal tudi Luka. Pripravljalno obdobje so Mavsi zaključili neporaženi.

“To je naše sporočilo, zato tudi naše košarkarje slišite o tem govoriti. Čeprav so bile to le štiri tekme, so številke videti zelo lepo. Če si prvi v ligi v učinkovitosti obrambe, je to precej dobro. A moramo biti realistični, na vseh 82 tekmah sezone naša obramba ne bo najboljša. Kako torej naj zmagamo tiste tekme, ko obramba ne bo delovala dobro? To je šele znak dobrega moštva,” je strasti pomiril Kidd.

Dallas v pripravljalnem obdobju (4-0)

Dallas Mavericks – Utah Jazz 111:101
Dončić: 19 točk (8/10), 6 skokov, 5 asistenc (16 minut)

Dallas Mavericks – Los Angeles Clippers 122:114
Dončić: 14 točk (5/11), 8 skokov, 9 asistenc (18 minut)

Vrhunci Dončića proti LA Clippers:

Charlotte Hornets – Dallas Mavericks 59:127
Dončić: 10 točk (4/14), 4 skoki, 8 asistenc (26 minut)

Dallas Mavericks – Milwaukee Bucks 114:103
Dončić ni igral.

Ena glavnih pomanjkljivosti iz lanske sezone sicer ostaja – sekundarni kreator igre, ki bi na trenutke razbremenil Dončića. Jalen Brunson je organizator igre, ki raje pogleda proti košu, kot razigrava soigralce, dodaten “playmaker” je v lanski končnici Dallasu zelo manjkal. Tudi zato so letos poleti tako lovili Gorana Dragića. Morda ima Harrison še kakšnega asa v rokavu in bo med sezono povlekel dodatno potezo.

Favorit za MVP

Strokovnjaki kljub temu Dallasu napovedujejo dobro sezono, če bodo le ostali zdravi. Lani so bili ekipa z največ izpuščenimi tekmami posameznikov zaradi virusa covid-19, ko so bili na voljo vsi košarkarji, so sodili med najboljše v ligi.

Temu pritrjujejo tudi stavnice, ki Dončića postavljajo za prvega favorita za najkoristnejšega košarkarja sezone. Naziv zgodovinsko gledano prejmejo le tisti igralci, katerih ekipa redni del sklene na visokem mestu.

Kidd pravi, da je cilj naslov prvaka, potem bodo sledile tudi individualne nagrade. Foto: Guliverimage

Praktično edina izjema zadnjih 30 let je Russell Westbrook, ki je v sezoni 2016/17 z Oklahomo zasedel šele 6. mesto zahodne konference. Vsi ostali so osvojili vsaj 3. mesto, v veliki večini eno od prvih dveh.

Ob Dončiću med najožje favorite sodijo še Kevin Durant, Giannis Antetokounmpo in Stephen Curry. “Neverjetno, ti fantje so osvojili že nazive za najkoristnejšega košarkarja in naslove, jaz nisem še ničesar. Veliko me še čaka, sem šele v četrtem letu. Vedno je izjemno slišati svoje ime v družbi takšnih košarkarjev,” je pogled na stavnice komentiral slovenski reprezentant.

Sezona se za Dallas začne v noči na petek, ko Dallas gostuje v Atlanti. Že dva ni kasneje bo na sporedu prvi slovenski obračun sezone, ko bo Dončića in druščino gostil Toronto z Goranom Dragićem.

Moštvo Dallas Mavericks za sezono 2021/22:

Organizatorji igre:
Luka Doncic
Jalen Brunson
Trey Burke
Frank Ntilikina
JaQuori McLaughlin

Branilci strelci:
Tim Hardaway Jr.
Sterling Brown
Josh Green

Nizka krila:
Dorian Finney-Smith
Reggie Bullock
Eugene Omoruyi

Visoka krila:
Kristaps Porzingis
Maxi Kleber

Centri:
Dwight Powell
Boban Marjanovic
Willie Cauley-Stein
Moses Brown

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje