Dončić nagnal strah v kosti Srbom, Dragić Slovencem

Košarka 17. Avg 202222:48 > 18. Avg 2022 16:00 0 komentarjev

Slovenska košarkarska reprezentanca je na peti pripravljalni tekmi pred EuroBasketom v razprodanih Stožicah slavila še peto zmago, s 97:92 je po podaljšku padla Srbija z izvrstnim Nikolo Jokićem. Glavni junak je bil nihče drug kot Luka Dončić, ki je že pred koncem tretje četrtine vpisal 30 točk, skupno 34. Košarkarski praznik ima sicer eno veliko lepotno napako, Goran Dragić je parket zapustil že po petih minutah in se ni več vrnil.

Na Telemachovem spektaklu v Stožicah so navijači prišli na svoj račun. Obračun dveh košarkarskih zvezdnikov, ki ga je iz prve vrste gledal tudi en izmed najboljših tenisačev v zgodovini Novak Đoković, je ponudil navdušujočo in izjemno izenačeno predstavo dveh reprezentanc, ki sodita v ožji krog favoritov za zlato medaljo na prihajajočem evropskem prvenstvu.

Nikola Jokić s pivotiranjem mojstrsko izpod obroča do prvega koša na tekmi. Luka Dončić kmalu zatem svoje prve točke doseže kako drugače kot s “stepback” trojko. Oba superzvezdnika svetovne košarke sta že na samem uvodu v obračun pokazala, kako nadarjena sta za doseganje košev. Luka je tekmo zaključil s 34 točkami, šestimi skoki in devetimi asistencami. Nikola s 26 točkami, 12 skoki in šestimi asistencami.

Vrhunci tekme:

Nobena od ekip si v 45 minutah drame ni priigrala več kot pet točk naskoka! Enostavno moralo se je zgoditi, da zmagovalca odloči podaljšek, da se je zgodil pa sta bila kriva oba zvezdnika. Jokić je zgrešil prosti met za vodstvo, Dončić trojko za zmago.

V dodatnih petih minutah igre se je za junaka izkazal Vlatko Čančar, ki je zadel odločilno trojko. Ko je po zgrešenem prostem metu Eda Murića do odbite žoge prišel Luka, je bila tekma odločena. Slovenci ostajajo neporaženi in nadaljujejo z odlično popotnico pred evropskim prvenstvom.

Ključna trojka Čančarja:

Dober vtis je pustil tudi Žiga Samar, ki je zbral šest točk in štiri asistence ter nekajkrat dobro posredoval tudi v obrambi. Druga strelca Slovenije sta bila sicer s 16 točkami Klemen Prepelič in Mike Tobey. Slednji je imel najtežjo nalogo na obračunu, zaustavljati je moral Jokića in se solidno odrezal.

Slovenija se bo pred koncem pripravljalnega obdobja v soboto ob 20.15 pomerila še s Hrvaško. Obračun iz Celja si boste lahko prav tako pogledali na Sportklubu. Sledila bota tekmi kvalifikacij za SP 2023, 1. septembra pa Slovenci začnejo obrambo evropskega naslova.

Goran Dragić za skrbi v slovenskem taboru

Goran Dragić je pričakovano tekmo začel v prvi peterki, a po petih minutah zapustil parket ter se ni več vrnil. Drugi polčas je spremljal v “civilu”, kot radi rečemo.

Po tekmi je prišla informacija, da naj bi bila “Gogijeva” odsotnost preventivne narave. Na klop je odšel zaradi udarca in manjše bolečina, v taboru Slovenije pa z njim niso želeli tvegati.

Slovenija – Srbija 97:92

Srbi so na začetku hitro povedli za pet točk (11:6), a je nato zablestel Dončić in bil najprej natančen iz obrata s strani, nato dodal še svojo drugo “stepback” trojko in Slovenijo približal na točko. Srbija je po šestih zaporednih točkah Dušana Ristića prvo četrtino zaključila z vodstvom z 21:17.

Slovenci so imeli v tem delu tekme tudi precej težav z osebnimi napakami visokih košarkarjev. Mike Tobey je že po dobrih treh minutah napravil svojo drugo, velike težave je imel že proti Turkom. Nato je dve osebni napaki hitro napravil še Žiga Dimec. To je nekaj, kar bo moral Aleksander Sekulić še nasloviti preden bo šlo zares.

Prepelič “s parkirišča”

V drugi četrtini je takoj po vstopu v igro v ospredje prišel Žiga Samar. Ob 19:24 je najprej lepo na trojki našel Eda Murića, nato lepo zadel iz prodora. V naslednjem napadu je s trojko udaril še Jaka Blažič in povzročil eksplozijo na tribunah. Delni izid 8:0 za vodstvo s 27:24. Do polčasa sta bila glavna akterja znova oba NBA zvezdnika, ki sta z nizanjem nezaustavljivih potez uprizorila mrtvi tek. Za plus tri ob odmoru je trojko z velike razdalje ob zvoku sirene zadel Klemen Prepelič. Slovenija – Srbija 45:42, Dončić – Jokić 15:12.

Dončićev šov v tretji četrtini

Po odmoru se je nadaljeval povsem izenačen dvoboj, v katerem si nobena reprezentanca ni uspela priigrati dvoštevilčne prednosti. Še naprej je navduševal Dončić, dobro se je s Srbi kosal tudi Samar, ki je po zaslugi odsotnosti Gorana Dragića dobil še nekaj več priložnosti za dokazovanje in jih dobro izkoristil.

V tretji četrtini se je sicer vse vrtelo okoli Luke. Vpisal je kar 15 točk od 22 Slovenije, 2:06 pred zadnjo četrtino je ob osebni napaki dosegel koš, nato poslušal vzklike “MVP, MVP,” in dosegel že svojo 30. točko! Pred zadnjimi desetimi minutami je Slovenija vodila s 67:65.

Dončić zgrešil trojko za zmago, Čančar zadel

V zadjem delu je strelsko breme ob počitku Dončića prevzel Prepelič. Še naprej nobeno moštvo ni uspelo povesti za več kot pet točk. Zadnje minute rednega dela tekme je Sekulić zaupal peterki Dončić, Samar, Z. Dragić, Murić in Tobey. Slovenci so dve minuti in pol pred koncem zapravili dva zaporedna meta za vodstvo za dve posesti žoge. To je takoj na drugi strani s trojko kaznoval Micić in poravnal izid na 82:82.

Ekipi sta se nato v zadnji minuti in pol še trikrat izmenjali v vodstvu. Jokić je 21 sekund pred koncem zadel le en prosti met in izid poravnal, Dončić pa na drugi strani zgrešil trojko za zmago. Tekma je šla v podaljšek.

Ekipi sta šli “koš za koš” tudi v dodatnih petih minutah. Za junaka se je s trojko ob vodstvu Srbov za točko izkazal Čančar. Srbi so nato zapravili dva odprta meta z razdalje, dvoboj je bil odločen!

Slovenija – Srbija 97:92 (17:21, 45:42, 67:65, 86:86)

Dvorana Stožice, gledalcev 12.000, sodniki: Petek, Grbić, Krajnc (vsi Slovenija).

Slovenija: Samar 6 (1:2), Nikolić 2, Prepelič 16 (10:10), Murić 6 (1:2), Tobey 16 (2:2), Blažič 8, Dimec 2, Čančar 7, Dončić 34 (9:14).
Srbija: Davidovac 9, Marinković 6, Kalinić 12 (3:6), Lučić 3, Dobrić 7 (2:2), Ristić 9 (1:2), Jokić 26 (12:19), Nedović 3 (1:1), Micić 17 (3:5).

Prosti meti: Slovenija 23:30, Srbija 22:35.
Met za dve točki: Slovenija 19:27, Srbija 17:37.
Met za tri točke: Slovenija 12:43 (Dončić 3, Tobey 2, Blažič 2, Prepelič 2, Murić, Samar, Čančar), Srbija 12:39 (Kalinić 3, Ristić 2, Micić 2, Marinković 2, Davidovac, Lučić, Dobrić).
Skoki: Slovenija 47 (35 + 12), Srbija 45 (29 + 16).
Osebne napake: Slovenija 29, Srbija 30.
Pet osebnih: Lučić (24.), Tobey (40.).