Selektor po veliki zmagi proti Srbiji samokritičen

Košarka 18. Avg 20220:36 > 0:40 0 komentarjev

Pet tekem, pet zmag. Selektor Aleksander Sekulić še naprej uspešno krmari slovensko košarkarsko reprezentanco proti evropskemu prvenstvu, kjer bo branila naslov. V Stožicah je za nadaljevanje zmagovitega niza po podaljšku s 97:92 padla še močna Srbija, na čelu z Nikolo Jokićem, a selektor je bil kljub temu po dvoboju samokritičen.

Po drami in 45 minutah borbe v dvoboju dveh favoritov na prihajajočem evropskem prvenstvu, je končnico bolje odigrala Slovenija in tako nadaljevala trend, ki običajno krasi le šampionska moštva. Da tudi tekme, ko bodisi ne igrajo najbolje bodisi o zmagovalcu odloča tesna končnica, vendarle uspejo iztisniti še tisti odstotek več od nasprotnika in obračun obrniti v svoj prid.

Tako je bilo tudi proti Srbom, ki so imeli priložnost, da bi polne Stožice zapustili z zmago. Nikola Jokić je v končnici rednega dela zgrešil prosti met, ki bi Srbe popeljal v vodstvo. V podaljšku so imeli gostje po ključni trojki Vlatka Čančarja za prednost Slovenije s 94:92 na voljo še dva odprta meta za tri točke. Obakrat je bil nenatančen Vanja Marinković.

“Radi bi, da je to stalnica,” je glede zmagovanja napetih tekem dejal selektor Aleksander Sekulić, a nato odkrito dodal: “Spet smo si morali zmago priboriti z borbenostjo. Čeprav mislim, da smo naredili veliko napak. Moram biti kritičen do nas, izvedba na trenutke ni bila, kot bi si želeli. Še bomo morali delati. Luka Dončić, Goran Dragić in Mike Tobey sta se nam pridružila pozno in smo zato v zaostanku. To smo nadomestili z veliko borbenostjo in požrtvovalnostjo ter kolektivno igro v napadu in obrambi.”

Vrhunci tekme Slovenija – Srbija:

Luka blestel, Goran obsedel

Luka je bil znova z naskokom najboljši posameznik v slovenskem taboru in bil s 34 točkami prvi strelec tekme. Od tega jih je kar 15 dosegel v tretji četrtini. V podaljšku je sicer ostal brez točke, je pa pobral štiri odbite žoge, od nekaj ključnih v zadnjih trenutkih obračuna.

Sekulić je po tekmi še pogasil skrbi, ki so se razširile zaradi majhne minutaže Gorana Dragića. Kapetan Slovenije je odigral le uvodnih pet minut, nato se je preselil na klop in se ni več vrnil. Sprva je bilo govora o udarcu, a je selektor sporočil, da gre le za vnaprej dogovorjeno preventivno potezo.

Slovenska reprezentanca se bo pred koncem pripravljalnega obdobja v soboto ob 20.15 pomerila še s Hrvaško. Obračun iz Celja si boste lahko prav tako pogledali na Sportklubu. Sledili bosta tekmi kvalifikacij za SP 2023, proti Estoniji in Nemčiij, 1. septembra pa Slovenci v Kölnu začnejo z branjenjem evropskega naslova.

Dončić je znova blestel. Foto: Aleš Fevžer

O čem je še govoril selektor Aleksander Sekulić?

O težavah z osebnimi napakami centrov Mika Tobeyja in Žige Dimca:

Vse je možno. Moramo biti pozorni na te stvari. Igrali smo proti Turčiji in Srbiji, proti ekipam, ki imajo dominantne centre. Jokić je najkoristnejši igralec lige NBA. Ni ga lahko zaustavljati. Ceno smo plačali z osebnimi napakami. Odziv vseh ostalih, tudi Vlatka Čančarja in Eda Murića, ki sta nadomestila centra pod košem, je bila fantasična. To kaže nekaj za naprej, na čemu še moramo delati in kaj še lahko izboljšamo.

O sodniškem kriteriju, ki je med tekmo jezil igralce obe moštev:

Sodniki so opravili svoje delo. Vsi smo si želeli zmage in so zato vključena čustva. Ne bom rekel, da je bilo sojenje slabo. Niso prišli navijati, če so delali napake, so jih delali nenamerno. Obojni smo se odzvali morda nekoliko subjektivno.

O Goranu Dragiću, ki je igral le pet minut:

Z Gogijem je vse ok. Načrt je bil, da igra pet do šest minut in ga nato spočijemo. Takšen je bil dogovor v štabu, s kondicijskim trenerjem, da ne bi prišlo do kakšne poškodbe in formo tempiramo za kasneje.